Vážiť ho pred a po dojčení je najlepší spôsob, ako sa dostať na psychiatriu

6

Prevažovanie dieťaťa pred a po kojení je najlepšia cesta, ako sa dostať na psychiatriu. Najlepšie v prvých týždňoch po narodení dieťaťa, keď vás ovládajú všelijaké neistoty a jedna z nich, je neistota a pochybnosti o tom, či vaše dieťa pije dosť mlieka. Či vy ho preň máte dosť!

Úplne najhoršie je, že toto váženie pred a po dojčení od mamičiek vyžadujú ešte stále aj v súčasnosti v niekorých pôrodniciach, ako objektivizáciu toho, že dieťa prosperuje. Veľa žien potom nadobudne dojem, že toto je vec, ktorú treba nevyhnutne robiť a tatka inštruujú z nemocnice, že má domov kúpiť váhy.

Stres zo skúšky dojčenia

Áno, ten si ešte pamätám, bol veľký. Pochybnosti o tom, prečo to vaše novorodeňa stále plače (keď ho pekne krásne uložíte do postieľky a malo by tam spať …), či máte dosť mlieka a či nie je slabé … plus vám k tomu manžel prinesie dobre mienené rady od kolegyne z práce a rodina vám v dobrej viere venuje kuchynské váhy Silva, že „veď si ho odváž, budeš vedieť ..“.

Nuž i hodíte na predmetné váhy pekáč a i vy v dobrej viere odvážite to dieťa. Konkrétne na váhach Silva vidíte že nič, žiadny rozdiel. A stres sa zvyšuje.

Po istom čase som pochopila, že je to celé blbosť a že takto sa naozaj trápiť nemusíme. A o dva roky to odo mňa v pôrodnici chceli znova…

Dieťa pred kojením prebalíte, zabalíte do perinky, odnesiete na chodbu odvážiť na zelovocárske váhy, donesiete naspäť do izby, nakojíte, a vykráčate znova na chodbu zaznamenať váhový rozdiel. Výsledok zapíšete do zošitka pri váhe umiestneného.

Je jedno, či dieťatko plače. Dôležitejšie je ho odvážiť, než upokojiť … V tomto čase som sa na tento rituál vedela už aj povzniesť a do zošitka napísať číslo z brucha.

Nespochybňujem fakt, že zdravotníci majú isté štandardy a že musia sledovať, ako dieťa prospieva. To, že po počiatočnej strate hmotnosti začne znova priberať, je jednou z podmienok prepustenia domov z pôrodnice. Ale to neznamená, že je dieťa potrebné vážiť pre a po každom dojčení.

Skúška dojčenia je nepresná metóda

To som si nepovedala ja, to dokázali svojou štúdiou Savenije a Brand, z jednej detskej nemocnice v Holandsku.

Sledovali 100 detí, ktoré boli kŕmené fľašou, pohárikom alebo sondou – čiže vedeli presne, aký objem mlieka dieťa vypilo. Tieto deti vážili pred a po kŕmení a sledovali, aký výsledok poskytne váha.

Záver z ich štúdie hovorí, že Skúška dojčenia vážením je nepresná metóda na určenie príjmu mlieka, môže dôjsť k navýšeniu alebo naopak k podhodnoteniu až o 30 ml, pravdepodobne spôsobenému nie príliš citlivými váhami.“

Autori dodávajú, že váženie je príliš nepresné na to, aby mohlo byť klinickou metódou.

Takáto skúška neberie do úvahy aktuálnu potrebu dieťaťa čiže hlad, únavu a denný rytmus. Kontrolné dojčenie nezohľadňuje ani to, že množstvo vypitého mlieka je rôzne v rôznu dennú dobu. A do úvahy treba brať príjem za celých 24 hodín, nie pri jednom kŕmení.

To, čo je ešte rizikové, že na niektorých pracoviskách stále prihliadajú na dodržiavanie tzv. Finkelsteinovej formule, ktorá hovorí o tom, že dojčené dieťa by prvý deň malo vypiť 10 ml na jedno dojčenie, druhý deň 20 ml na dojčenie … až 70 ml na 7. deň. Toto je prekonaný postup (str. 129) a nemali by sme od dieťaťa očakávať nejaké konkrétne „výkony“ pri jednom kojení.

Skúška dojčenia u pediatra

Často o nej počúvame, keď má pediater pocit, že dieťa nepriberá dostatočne. Jednak jeho slovný komentár môže mamu vyľakať, „no nejak vám to dieťa málo pribralo, niečo s tým musíte urobiť“, a tiež môže byť v tej chvíli značne zneisťujúce žiadať matku, aby dieťa nadojčila a vážiť ho. Mama je obvykle v strese z toho, ako celá skúška dopadne, v nepohodlnej polohe, zväčša v limitovanom čase, ktorý určuje zdravotník („no mamička, nemôžete to dieťa dojčiť dlhšie než 10 minút …“).

Dieťa treba sledovať doma, urobiť opatrenia v smere zlepšenia dojčenia – ak je to potrebné, a dieťa prevážiť o niekoľko dní. Rozhodne by som sa k skúške dojčenia nenechala prinútiť. Viem, že nie je vždy jednoduché veriť sama seba a svojmu dieťaťu, ale pediatri sú rôzni a minimálne môžete danú situáciu konzultovať s viacerými. K rovnakému problému môžu pristupovať rôzne.

Ako bez váženia posúdime dostatočný príjem materského mlieka

Na posúdenie dostatku materského mlieka sa v súčasnosti považuje „skúška dojčenia“ za veľkú chybu. 

Na to, aby sme vedeli, že dieťa sa dobre dojčí, potrebujeme pozorovať dojčenie, vidieť, či dieťa prehĺta, sledovať „pauzu v brade“, sledovať produkciu moču a stolice.

Na záver len drobná skúsenosť: pred pár rokmi som kúpila ku nám do Centra digitálne váhy, pre prípad, že niekto bude vo veľkej kríze a bude potrebovať vážiť dieťatko … Po jednom takom vážení, kedy sme dieťa dali na váhy 3x v rozpätí 10 minút a vždy sme na váhach uvideli iné číslo, už milé váhy stoja vyhodené na najvyššej polici v skrini.

Naozaj sa takými nepresnými meračmi netreba stresovať a treba veriť iným ukazovateľov a najmä sebe a svojmu dieťatku.

Spracované s použitím: ncbi.nlm.nih.gov, provita.sk, llli.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. No keďže ja som mala problémy s kojením, potrebovala som vedieť koľko vypije, tak som vážila pred aj po, aj tak som potom musela prejsť na umele, a to je to najlepšie čo nože byť, presne som vedela koľko v seba má.

  2. Rodila som v porodnom dome v rakusku a 3hod po porode nas pustili domov. Takze ziadne vazenia sa nekonali a bol klud, nikto ma pri kojeni nerusil ani neponukal UM ako v porodnici. Vazil akorat pediater parkat v poradni. Pred kojenim a po kojEni nikto.Dieta ma rok a je zive a zdrave.

    U predchadzajucich deti som vazila 1den a potom som pisala z brucha skoro tie iste hodnoty a nevszila som.

  3. Ja som vazit odmietla uz v porodnici. Povedala som im to na vizite, nech mi s tym daju pokoj. Ze vidia – ze babatko krasne papa, kaka, cika, spinka, a nepotrebujeme cisla do zosita zapisovat.

    Tak nejako nevedeli co mi na to maju povedat, tak nepovedali nic.

    Dnes ma babatko uz 4 roky a aj bez vazenia je zivy a zdravysmile)

  4. velky like, pravda pravduca 🙂 ale mozno potesi info, ze ked som pri prvej dcerke (nar. 2009) dennodenne bola nutena vazit, no uplne na hlavu, nervy a vsetko mozne, cista psychiatria, ktorej sa nedalo vyhnut, tak pri druhej dcerke (nar.2012), ked som automaticky sla k vahe, sestra na mna pocudovane pozrela, ci mame nejaky problem, ze xem babatko vazit, ved je spokojne a nema ziaden problem, takze som si to vysvetlila tak, ze vazit museli uz len tie, ktore realne nejaky problem mali (ruzinov, ba). tak mozno tie nase porodnice predsa len smeruju niekam do krajiny pozitivna 😀 kiez by 🙂

    1. Áno Mirka,
      už je to lepsie, ale stále je to o konkrétnych ľuďoch a nie o paušálnom prístupe.
      Tak musíme veriť, že … dál pak uz jenom samá pozitiva …

Pridaj komentár