Všetko, čo chcete vedieť o tom, AKO dojčiť

Mária Kopčíková 5

Veľa debát mamičiek sa začína kúzelným slovíčkom „AKO“. Ako mám prebaliť dieťa? Ako ho mám polohovať? Ako mám zabrániť zležaniu hlavičky? A iné …

Niekedy je to v strachu, obavách, aby sme niečo nezanedbali, neprešvihli … Tak poďme na pár takých „ako“ spojených s dojčením.

Ingimage

Ako zistím, že mám dosť mlieka?

Rysku na prsníku nemáme vytetovanú, nemáme presný prehľad o tom, koľko mlieka dieťa vypilo! V prvom rade si odpovedzte na otázku, načo je vám vlastne dobré vedieť odpovede na túto otázku? Nestačí, že je spokojné dieťa?

Pokiaľ dieťatko častejšie plače, je nepokojnejšie – akosi automaticky sa jeho nepokoj pripisuje hladu. Prípadne ešte aj zlej kvalite maminho mlieka, ktoré má byť slabé, či riedke.

Vnímam veľmi intenzívne u mamín tieto obavy, najmä v prvom mesiaci života dieťaťa. V tomto období sa toho deje veľmi veľa, zvykáme si na nového človiečika v rodine, učíme sa uspokojovať jeho potreby.

Ale hlad nie je jedinou potrebou dieťaťa. Preto vždy rodičov upozorňujem na to: máte oporné znaky, ktoré vám hovoria, či dieťa má alebo nemá dostatok mlieka. Ktoré to sú? Čítajte ďalej >>>

Ako rozbehnúť dojčenie, keď nemám po pôrode dieťa pri sebe

Ak novorodeniatko musí byť z akéhokoľvek dôvodu sledované mimo systému rooming-in, bolo by fajn keby ste s ním trávili čo najviac času, pri jeho lôžku. Niekedy sa ženy obrátia na nás s otázkou: „A pustia ma na to novorodenecké?“.

Zdravotníci musia podporovať zdravé procesy a je ich povinnosťou, aby vás k dieťatku pustili. Mali by vás samozrejme oboznámiť s jeho zdravotným stavom a podporiť v tom, aby ste mliečko pre svoje dieťa začali odstriekavať. Pokiaľ naozaj nemôže byť nakŕmené na prsníku.

Niekedy situácia vyžaduje len sledovanie dieťaťa, ale nie napojenie na prístroje a dieťatko teda môže byť dojčené na prsníku. Čo je najvýhodnejšie pre mamu i bábätko. Chcete o riešení takejto situácie vedieť viac? Čítajte ďalej >>>

Ako nakŕmiť dieťa inak, než z fľaše?

Ak dieťa nemôže byť kŕmené na prsníku, malo by byť nakŕmené iným spôsobom ako z fľaše.

Ingimage

Kŕmiť z fľaše by sme nemali preto, lebo pitie z fľaše vyžaduje úplne inú techniku satia než pitie z prsníka. Potom môže byť dieťa zmätené a odmietať prsník. Prípadne sa na prsník prisaje nesprávnym spôsobom, snažiac sa imitovať pitie z fľaše.

Nakŕmiť dieťa môžete cievkou, striekačkou či pohárikom. Ako na to? Nech sa páči, praktický návod aj s videom.

Ako pomôcť plochým či vpáčeným bradavkám?

Akúkoľvek odchýlku v tvare bradaviek je dobré začať riešiť ešte pred pôrodom. S plochými bradavkami pri dobrej technike dojčenia problém nebýva.

Pomôcť by bolo treba vpáčeným bradavkám. Názory nájdete rôzne. Osvedčili sa však špeciálne formovače. Už od cca šiesteho mesiaca ich môžete nosiť v podprsenke.

Ide o akési mištičky, ktoré sa priložia k prsníku časťou, v ktorej je vykrojený otvor na bradavku. Sú zložené z dvoch častí – mäkká silikónová s otvormi – tlakom na dvorec vytlačí bradavku smerom von. Zaujíma vás táto téma? Čítajte ďalej >>>

Ako sa zbaviť klobúčikov pri dojčení?

Ploché alebo vpáčené bradavky, ktoré sa pri dotyku nezväčšia, ale sa skôr stiahnu dovnútra, nie sú v zásade žiadnou prekážkou v dojčení. Ak je dieťa správne priložené, neberie do úst iba bradavku, ale veľkú časť dvorca a v každom prípade tak dostáva dostatok mlieka.

Správne priloženie pri tomto tvare bradaviek však spočiatku vyžaduje viac trpezlivosti a podpory pri dojčení. V pôrodniciach sa kvôli nedostatku času často odporúča klobúčiky.

Sú však v kategórii nežiaduce, nevhodné. Ako sa ich zbaviť, ak ste ich už začali používať? Čítajte ďalej >>>

Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?

Má dlhodobé dojčenie vplyv na „vyťahanosť“ prsníkov? Z diskusie mamín táto úmera nevyplýva. Sú ženy, ktoré sú po dlhodobom dojčení s prsiami, ich veľkosťou a tvarom spokojné a nič by nemenili.

Iné naopak túto súvislosť vidia. Otázka ale je, ako sa o svoje prsia počas tehotenstva a dojčenia starali a tiež – akú majú genetickú výbavu.

Odborníci tiež upozorňujú na to, že dlhodobé dojčenie umožňuje, aby sa prsia postupne prispôsobovali znižujúcej sa tvorbe mlieka.

Po začatí dojčenia, ako sa v žľaze produkuje mlieko, prsia oťažievajú a aj vďaka gravitácii klesajú – naťahujú tkanivo, ktoré fixuje prsník k hrudnej stene. Koža je veľmi elastická a umožní prsníku poklesnúť. Ako teda budú vyzerať vaše prsia až dodojčíte?

iStock

 

Ako sa pozeráme na nedojčiace mamičky?

Je vám ukradnuté, ako ktorá suseda živí svoje dieťa? Alebo s dešpektom pozeráte na ženu, ktorá v nákupnom centre vyťahuje pre svoje maličké bábätko fľašu s umelým mliekom? Aké sú naše postoje k nedojčiacim ženám?

Načo to vlastne riešiť … Pred časom prebehla na českom rodinnom webe celkom búrlivá diskusia na túto tému. Veľa žien sa vyjadrovalo, že cíti z médií, od lekárov, poradkýň pri dojčení neustály tlak na to, aby dojčili, čím dlhšie a keď sa im to nepodarilo (alebo nechcelo), tak vnímali niečo ako „nie ste dostatočne dobré mamy, keď nedojčíte …“. Ak vás zaujímajú súvislosti, prečítajte si celý článok.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. No bohuzial- niektorym to nejde, alebo nemaju dostatok mlieka uz od zaciatku, napriklad ja. A je mi to fakt luto, aj ked na umelom prospieva dobre.

    1. Ahoj, nemusíš byť z toho vbec smutná ja mám 3 deti odchované na sunare, všetky tri su zdravé, vitálne hlavné je, aby mamička bola spokojná.

  2. Krásne dokaslat to vedia už v pôrodnici kedy ak babo nechce prisat podľa predstáv lekárov a sestier (t.j. ihneď lebo náhodou by nestihli kávičku s kolegyňami) strčia matke flašku miesto kvalitnej laktacnej poradkyne a nech si do nej odstrekuva (v horšom prípade hneď UM alebo.glukózu), nedajbože ak dieťa nepriberá podľa ich tabuliek. A potom sa ženy čudujú že dieťa už vôbec nechce jest z prsa a ostáva im len fľaška a časom umelé mlieko lebo to svoje nedojcenim stratia skôr. Chyba na oboch stranách. Ženy často pohodlne a netrpezlive sa nechajú ovplyvniť tabuľkovým systémom a vyhrážkami sestier a sestry lebo majú svoju prácu na háku a svoju frustráciu prenášajú aj na mamičky.

Pridaj komentár