VýživaDojčenie a mlieko

Vyskúšali sme, ako sa o seba postarať, keď dojčíme. Aby sa nám to podarilo

 redakčný test   03.12.2022   0

Keď sa dojčenie nedarí rozbehnúť, veľa mamičiek prepadne doslova zúfalstvu, že nie sú schopné nakŕmiť svoje dieťa a od začiatku môžu mať veľký pocit zlyhania vo svojej novej roli. Preto je dôležité všetkým potenciálnym problémom skôr predchádzať, ako ich neskôr za pochodu úporne riešiť.

Vyskúšali sme, či sa s tým dá popasovať a čo by mohlo pomôcť mamám, aby neprestávali dojčiť predčasne.

Shutterstock

 

Vieme, ako si pomôcť, aby sa nám darilo dojčiť?

Ak sa napríklad dieťatko nesprávne prisáva na prsník, špirála nežiaducich následkov nenechá na seba dlho čakať. Či už sú to bolestivé a niekedy až do krvi poškodené bradavky (tzv. ragády), silno naliate prsníky, ktoré môžu byť predzvesťou blížiaceho sa zápalu prsníka alebo znížená tvorba mlieka, výsledkom ktorej je neprospievajúce bábätko a nespokojná mama.

Značka Lansinoh nielenže pomáha mamičkám pripraviť sa na pôrod a následné zotavenie, ale zameriava sa aj na pomoc ženám s dojčením už v pôrodnici.

Vybrali sme 10 dojčiacich mamičiek – testeriek, ktoré mohli vyskúšať 3 produkty od značky Lansinoh:

V tomto článku sa budeme venovať práve hojivému zázraku Lansinoh HPA lanolín.

 

Ochrana bradaviek pri dojčení

Bolestivé bradavky sú bežným problémom v období dojčenia a ich príčina je zvyčajne v nesprávnej polohe bábätka na prsníku. Ak sa príčina vzniku bolesti nerieši, mamičky musia potom zápasiť s boľavými a popraskanými bradavkami.

Ako im pri tomto probléme pomohol špeciálne na to vyvinutý Lansinoh HPA® lanolín?

Ako si uľahčiť dojčenie

♥ Testerka Maťa používala Lansinoh HPA® lanolín hneď v pôrodnici na podráždené bradavky, ktoré sa potom rýchlo zahojili.

Podobnú skúsenosť majú aj ďalšie mamy. Ich odpovede v teste zhodne tvrdia, že ošetrené ranky nebolia, resp. nie je bolestivé dojčenie, bradavky nie sú tak citlivé a keď sa zahoja, môže sa veselo kojiť ďalej.

♥ Kristína napísala: „Síce mi lanolín nepomohol predísť ragádam, ale po ich zahojení sa už opäť nevytvorili.“

♥ S tým súhlasí aj Ivana: „Pri najväčších problémoch s prsníkmi, na začiatku dojčenia, keď sa mi urobili ragády, som bohužiaľ nezaznamenala lepšie hojenie alebo pomoc s hojením pri používaní krému, teraz už sú prsníky zvyknuté a nevidím rozdiel, či krém používam alebo nie.“

Čo nám pripomína, že pokiaľ sa nebudeme snažiť odstrániť skutočnú príčinu vzniku trhliniek, žiadna masť nám nebude dosť zázračná. Ak ale dojčíme v správnej polohe, nemalo by nás nič bolieť. Nielen bradavky, ale ani chrbát, ani ruky...

Bradavky však nemusia bolieť len kvôli nesprávnej polohe, ale tiež môžu byť citlivé po dlhšom dojčení či použití odsávačky, pripomína Kristína.

♥ „Lansinoh HPA lanolín mi uľavil aj po odsávaní mlieka odsávačkou, ktoré bradavky naozaj natiahnu,“ opisuje skúsenosť testerka Adela.

 

Čo mamičkám najviac vyhovovalo na produkte Lansinoh HPA® lanolín?

  • Konzistencia – ľahko sa rozotiera.
  • Zloženie - nebolo ho treba umývať pred dojčením.
  • Nefarbí.
  • Nelepí sa.
  • Nenecháva mastné škvrny.

♥ „Vyhovuje mi, že nemá výraznú vôňu, ktorá by pri dlhšom používaní mohla vadiť, píše sa, že nevonia, avšak s citlivým nosom je možné trošku zacítiť veľmi nepatrnú a prirodzenú vôňu. Jeho konzistencia je tiež vhodná, nie je príliš tekutá, a tak je aplikácia lanolínu pohodlná, netečie po celom tele,“ zhodnotila Monika.

♥ To, že je 100 % prírodný, a tak ho netreba umývať pred kojením z bradaviek, považuje testerka Simona za jeho top vlastnosť: „Je super, že je to produkt, ktorý je naozaj bezpečný pre matku i pre dieťa.“

V akých situáciách ešte môže Lansinoh HPA lanolín pomôcť?

Nečakane, nie sú to len doráňané bradavky, ktoré si vďaka 100 % prírodnému lanolínu dokážete zachrániť.

♥ Pri suchej koži alebo škrabancoch na tváričke dieťatka ho použila testerka Kristína.

♥ Mamina Monika ho aplikovala na pery pri raňajších prechádzkach:

A okrem toho, keď som neodhadla množstvo a zostalo mi na prste ešte kúsok lanolínu, aplikovala som ho na prsty/nechtovú kožičku, kde som mala menšie poranenia. Na druhý deň som spozorovala, že malá rana bola zahojená.“

Najlepšou známkou je, že všetkých 10 testeriek by ho odporučilo ďalej.

Lansinoh krém na bradavky hodnotím na výbornú. Vyhovuje mi viac než známy konkurenčný produkt,“ vyjadrila sa Gabriela.

 

Ďalším testovaným produktom bola Lansinoh silikónová odsávačka mliekakolektor. Je bežné, že zatiaľ, čo dojčíte z jedného prsníka, z druhého vám materské mlieko samovoľne vyteká. A na to, aby nevyšla ani jedna kvapka mlieka nazmar, bol vyvinutý práve kolektor.

V akých situáciách kolektor pomohol mamičkám, ktoré ho testovali?

Prečítajte si viac o výsledkoch nášho testovania v článku: Materské mlieko je príliš drahocenné, aby vyšla nazmar čo len jedna kvapka.

 

 

 

Lansinoh Prateľné vložky do podprsenky boli tretím testovaným produktom od značky Lansinoh. Viete prečo by ste si ich mali zobrať so sebou už do pôrodnice? 

Prečítajte si v našom ďalšom teste: Dojčenie mám v suchu. Aby sme sa cítili príjemne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Náš TIP