Dojčíte a máte zápal prsníka?
Mamy často riešia tieto komplikácie počas dojčenia, a to zadržiavanie mlieka (retencia) a zápal prsníka (mastitída).
Retencia mliečka (zadržiavanie v mliekovode) a zápal prsníka sú veľmi podobné. Aký je však medzi nimi rozdiel?
Zadržiavanie mliečka (retencia)
Retencia vzniká na rôznych miestach prsníka a prejavuje sa ako citlivé miesto, často s „hrudkou“. Väčšinou sa dá pekne rozmasírovať (ideálne pred priložením dieťatka) a pri dojčení ho drobček „vysaje.“
Začínajúci zápal prsníka
Ak sa však takáto retencia objavuje pravidelne a zanedbáte ju alebo sa k tomu pridruží zvýšená teplota, prípadne začervenanie, je tu nábeh na zápal prsníka a s tým treba urýchlene niečo robiť.
Príznaky zápalu prsníka
Niektoré zdroje tvrdia, že ak zadržiavanie trvá viac ako dva dni, na tom istom mieste, tak je to už pravdepodobne zápal. Ak sa chcete vyhnúť chronickej mastitíde, rozhodne skúste nasledujúce rady brať i ako prevenciu.
Čo robiť pri nábehu na zápal prsníka?
Dojčiť, dojčiť, dojčiť. Zbytočne neodstriekavať – ak to nie je nutné.
A nasledujúcu radu berte vážne – je jedna z najúčinnejších: Odpočívať, spať i cez deň spolu s bábätkom a nerobiť nič iné ako – často a výdatne dojčiť – dieťa retenciu uvoľní najlepšie…
Dokonca pri silnom zápale prsníka treba častejšie dojčiť z toho postihnutého. Aj v noci. Ak dieťa nechcete budiť, a prsník je veľmi naliaty, treba ho trošku odstriekať. Len do tej miery, aby ste sa cítili lepšie, nie „do poslednej kvapky.“
Prečítajte si tiež: Pri zápale pomôže tvaroh plus ďalšie babské recepty
Čo robiť pri zápale prsníka
Pri zápale je potrebné ležať v posteli! Nielen tie dva – tri dni, kým je zápal citlivý, či kým prejde teplota, ale celý týždeň. Spolu s drobcom.
Ak máte staršie detičky, zverte ich do opatery niekomu dôveryhodnému. Potrebujete v prvom rade pohodu… Mimochodom k pohode môže prispieť i váš partner, respektíve niekto iný.
Výborne všetkým mamám padne premasírovanie hornej časti chrbta, okolo lopatiek, ramien a krku. Okrem iného je tam akýsi spúšťať oxytocínu – hormónu, ktorý okrem iného pomáha uvoľňovať mliečko z prsníkov. I to prispeje k prevencii a odstráneniu problému.
Prečo vznikajú zápaly prsníka:
Najčastejší dôvod je stres. Bráni tvorbe oxytocínu, mlieko tečie pomaly, alebo vôbec a hromadí sa v „malinkách“ – tých žliazkach čo tvoria mliečko.
Neistota, nepohodlie, nepokoj… Pri dojčení nič nesmie tlačiť, zavadzať medzi matkou a dieťatkom. A obaja sa musia cítiť pohodlne a príjemne, aby sa oxytocín ľahko spúšťal.
Prevencia zápalu prsníka
Ak sa chcete zápalom vyhnúť, odborníci radia tri veci:
- Nepoužívať klobúčiky…
- Nedávať nič iné, len prsník…
- Ak dieťa náhle začne piť menej (ale mliečka je v prsníku priveľa), trochu odstriekať…
Prečítajte si tiež: Teplý alebo studený obklad pri zápale prsníka?
Opakované zápaly
Opakované zápaly sú taktiež pomerne častým problémom mamičiek. Tu je potrebné v prvom rade urobiť bakteriologický rozbor a až tak aplikovať konkrétne antibiotiká.
Najčastejšie dôvody opakovaných zápalov totiž sú:
- Nevhodné antibiotiká alebo krátke užívanie (menej ako 10 dní jeden typ)
- Chronické ragády (ranky na bradavke či dvorci)
- Opakované infekcie od dieťatka, ktoré sa cez ragády dostanú do tela matky…
- Nedokonalý odtok mliečka – viď vyššie… tam kde píšem o oxytocíne
- Ak sa zápal objavuje stále na tom istom mieste, môže to byť aj nejaká anatomická odchýlka od normálu (v žliazke napr.)
- Problémy s prisávaním dieťatka – zlé prisatie, neúčinné satie, a pod.
A ešte dva problémy, ktoré môžete pozorovať v tejto súvislosti:
Absces prsníka
Zatvrdlé miesto na prsníku, stále na tom istom mieste… bolestivé, z toho opakujúce sa zápaly, bolesti, teploty… pravdepodobne vás postihol absces.
Absces, to je uzavreté ložisko hnisu na jednom mieste. Ten treba otvoriť. Niektorým mamkám praskne sám od seba. Je to skôr výnimočne.
Upchatie mliekovodu
Upchatie mliekovodu sa niekedy môže prejaviť i tak, že vyzerá ako biela, či žltá bodka na bradavke alebo tenká tuková zátka – vyzerá ako vlas. Je to vlastne zrazené mliečko, ktoré upchalo vývod mliekovodu.
Treba ho odstrániť – ideálne sama, v sprche… popýtajte si u lekára čistú ihlu a skúste to vybrať. Zase ako píšem hore.. nahriať, premasírovať, snažiť sa to vytlačiť, alebo aspoň „načať“ a ponúknuť dieťatku prsník. Pri saní bude vašim najlepším lekárom.
Ženičky zlaté, prosím poraďte,…mám mastitídu, ale môj vek je 67 rokov. Z ničoho nič prsník zružovel a dvorec je tmavohnedý. Nebolí, nemám teploty,…na sono zistili mastitídu, už 3 mesiace to trvá. Užila som dvoje ATB, zmena žiadna. Aj je opuchnutejší, vidieť na ňom zárezy švíkov podprsenky, na druhom prsníku nie. Prosím, poraďte, pomôžte,…veľmi vám budem povďačná.
pekny dnik mamicky.
tak lekvár? hmm, zaujimave, to som este nepocula… ale odskusam 🙂
o alkohole na prsniky som uz pocula, ale do clanku som ho zamerne nedavala – nie vsetkym “vonia”. ale obcas – proti tomu stresu – davali stare babky alkohol “zdnuka”. neodporucam pri dojceni mnozstvo vacsie ako stamperlik… ale verim, ze moze pomoct. teda zvon i zdnu…
a ten lekvar…. hm hm hmmm…. mnam…
to musi byt byt potom sladucke mliecko
Dobrý deň.
Mala som zápal prsníka pri oboch mojich deťoch 1x. Prvý krát ešte v nemocnici, + vysoké 40-tky teploty. Dieťatko nechcelo sať a všetko mliečko zostalo u mňa, nikto neporadil, až keď bolo neskoro, nasadili antibiotiká. Prešlo to, doma už bolo dobre. Pri druhom dieťatku som bola staršia a myslím aj skúsenejšia no zápal som dostala aj tak -doma. Vtedy mi svokra poradila – potierať prsník pálenkou + obklad z nej, pokiaľ sa neuschol. Poviem Vám, neverila som, no do 2-3 dní bolo po bolesti.
nieje nad slivkový lekvár jednoduché a pre mňa aj najúčinnejšie…. odporucam vsetkym maminkam
Ja som mala dosť často a veľmi dlho zápaly. Syn mal rok a pol, keď som mala posledný zápal. Najskôr sa to vždy riešilo antibiotikami, ktoré som už potom nechcela užívať, až som dostala rady používať slivkový lekvár. Je to nie malý ale veľký zázrak. Keď som mala pocit, že zase budem mať zápal tak som si dala, už len slivkový lekvár. A ten skutočne pomohol. Nemusela som mať žiadne antibiotiká.
Na boľavý prsník treba natrieť slivkový lekvár, prekriť igelitovým vreckom a nechať takto až do kojenia.Nie bradavku. Lekvár krásne uvoľní mliečko a prsník zmäkne. Treba to opakovať. Je to naozaj super vec. Po toľkých zápaloch som kojila 2 roky aj štvrť. Potom som už kojenie ukončila, ale syn má teraz tri roky a mliečko ešte mám aj keď sa nekojí. Kým som kojila som mala stále doma slivkový lekvár.
Takisto sa pripájam k maminkám, ktoré sa stretli s bibi pri dojčení, či už zápal, alebo “upchanie” mliekovodov. Počas môjho dojčenia som ho zažila síce len dvakrát, ale stačilo…No dovolím si tvrdiť, že spúšťač je naozaj stres, tak ako pri každej chorobe . Keď nie sme v rovnováhe tela a dušičky, choroby si nás veru skoro nájdu. apropo Mirkina posledná veta hovorí za všetko , a Andrejka stráž si svojho milovančeka, keď sa môžeš naňho spoľahnúť aj v situáciách patriacich výlučne ženám .
Zaujala ma ta rada s tym slivkovym lekvarom..ak nemam doma igelit tak mozem pouzit potravinovu foliu?bradavky nechal volne.
Ja sa pripajam, ze mne pomohli tie tvarohove obklady a oddychovat. Mala som zo 3 mensie cervene a zatvrdnute miesta tyzden po porode a zatial iba miernu teplotu, ale dosla za mnou moja porodna asistentka a hned mi nariadila oddych a tvaroh. Uz na druhy den som sa citila lepsie. Neprepinat sily je asi to najdolezitejsie, vraj (citujem ju) stresovanu a unavenu kravu nepodojis….
pri upchati mliekovodu mi laktacna poradkyna poradila, aby mi to vysal manzel z prsnika , lebo dietatko vtedy odmieta prsnik, tazko sa mu pije a naozaj vsetci sme sa nad touto radou pozastavili, ze co to ma byt, ale pomohlo, vrelo odporucam.