Biopotraviny

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 1

Biopotraviny sú v zákone definované ako potraviny vyrobené zo surovín získaných z ekologickej poľnohospodárskej výroby.

Šetria životné prostredie

Prvoradým zámerom produkcie biopotravín, označovaných aj ako organické potraviny, je teda ohľaduplnosť voči životnému prostrediu. Plodiny v biokvalite sa pestujú bez používania umelých hnojív, chemických postrekov, či genetických modifikácii. Zvieratá sa kŕmia iba potravou z ekologickej rastlinnej výroby, musia mať dostatok pohybu a venuje sa im zvláštna veterinárna starostlivosť.

Nielen pri pestovaní rastlín a chove zvierat, ale aj pri ich spracovávaní na biopotraviny sa prihliada na životné prostredie. Používajú sa energeticky úsporné metódy, technológie, pri ktorých sa neplytvá prírodnými zdrojmi, produkuje sa menej odpadu a predchádza znečisťovaniu prostredia.

 

Menej cudzorodých a kontaminujúcich látok

Vďaka dodržiavaniu prísnych pestovateľských a výrobných postupov, biopotraviny obsahujú menej cudzorodých a kontaminujúcich látok. Vyrábajú sa bez použitia umelých konzervačných látok, farbív a dochucovadiel. Zistil sa v nich približne 3x nižší obsah zvyškov pesticídov než v konvenčných potravinách, rozdiely v obsahu dusičnanov sa nepotvrdili.

Pri výrobe niektorých biopotravín však nemožno úplne vylúčiť používanie prídavných látok, pretože potravinárske technológie sa bez nich nezaobídu. Vo všeobecnosti teda nejde o potraviny, ktoré sú úplne bez „éčok“, obsahujú však menšiu škálu týchto látok než bežné potraviny.

Viac živín, lepšia chuť

Chemickým rozborom sa zistilo, že biopotraviny majú vyšší obsah ochranných živín, napríklad vitamínov alebo vlákniny, čo nesporne patrí medzi ich prednosti. Sú taktiež bohatšie na cenné antioxidačne pôsobiace látky. Konzumenti biopotravín poukazujú aj na ich lepšie chuťové vlastnosti v porovnaní s konvenčnými potravinami.

Vplyv na zdravie       

Vyšší obsah ochranných živín a menšie množstvo škodlivých látok logicky smeruje k úvahe, že biopotraviny by mali mať priaznivý vplyv na ľudské zdravie a niektoré vedecké práce skutočne naznačujú ich priaznivé pôsobenie. Zatiaľ však neexistujú výskumné štúdie, ktoré by jednoznačne potvrdili predpoklady o významnom vplyve biopotravín na zdravie človeka.

Napriek narastajúcemu záujmu, biopotraviny stále tvoria iba neveľkú zložku našej stravy. Azda v budúcnosti, keď sa budú konzumovať vo väčšej miere, stane sa preukázateľnejší aj ich vplyv na zdravie.

Treba mať na pamäti, že biopotravinou môže byť aj biobôčik, bioklobása, biocukor, či bioborovička. Napriek biokvalite by sa tieto potraviny, bohaté na cukor, tuk a kalórie nemali konzumovať v nadmernom množstve.

Kontrola kvality

Kvalita biopotravín je overovaná na všetkých stupňoch ich výroby a spracovania biopotravín. Bolo by však nesprávne sa domnievať, že kvalite bežných potravín sa nevenuje patričná pozornosť a nemožno ich považovať za zdraviu škodlivé. Konvenčné potraviny taktiež podliehajú prísnej hygienickej kontrole a musia spĺňať všetky podmienky zdravotnej nezávadnosti.

Nesprávna manipulácia s potravinami a nedostatočné dodržiavanie zásad hygieny, môže spôsobiť kontamináciu potravín, a to rovnako konvenčných, ako i potravín v biokvalite. Ani postupy ekologického hospodárenia nedokážu úplne ochrániť biopotraviny pred vplyvom znečisteného prostredia a kontamináciou ťažkými kovmi, či dioxínmi.

 

Kupujeme biopotraviny

V obchodoch ich rozoznáme podľa nápisu „bio“ alebo „eko“, označenia „vyprodukované v ekologickom poľnohospodárstve“, loga „ekopoľnospodárstvo“, alebo číselného kódu certifikačného orgánu (SK-02 BIO). Ako biopotravina môže byť označený iba výrobok, ktorý získal potrebné osvedčenie.

Biopotraviny sa zatiaľ vyrábajú v obmedzenom sortimente. Problémom, najmä v menších mestách a na vidieku, býva ich horšia dostupnosť.

Vyššia cena

Potraviny v biokvalite sú v porovnaní s bežnými potravinami drahšie než bežné potraviny. Ich vyššia cena súvisí s väčšími nárokmi na ručnú prácu, napríklad zber škodcov, alebo pletie, či so sezónnosťou produkcie. Spracovávajú sa oddelene od konvenčných potravín, špeciálne sa balia, skladujú a prepravujú, čo taktiež zvyšuje náklady.

 

ilustračné foto zdroj: www.hipp.cz

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Vzhľadom na potravinovú alergiu v našej rodine sme pomerne častými návštevníkmi obchodu s biopotravinami. Nájdeme tu napr.zaujímavé alternatívy toho, čo máme zakázané. Myslím, že na svoje si prídu aj celiatici.

Pridaj komentár