Sladká chuť vzbudzuje v človeku príjemné a lahodné pocity, sladkosti sú preto veľmi obľúbené, najmä u detí. Pre zdravé fungovanie ľudského tela však nie sú vôbec nevyhnutné, organizmus sa bez nich úplne zaobíde. Na druhej strane, sladkosti netreba automaticky považovať za škodlivé a aj do zdravého jedálnička sa zmestí drobná sladkosť. Nepriaznivý je ich nadmerný príjem, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť vzniku obezity a zubného kazu, ako aj nedostatku vitamínov a minerálnych látok.
Veľa sladkostí – zlozvyk
Nadmerná konzumácia sladkostí je najmä zlozvykom. Chuťové preferencie dieťaťa môžeme ovplyvniť už pri zaraďovaní prvých príkrmov. Odporúča sa, aby dieťatko najprv spoznalo chuť zeleninového príkrmu, až následne ovocia alebo kaše. Ak sa postupuje v opačnom poradí, stáva sa, že dieťa, ktoré okúsi sladkú chuť ovocia, neskôr odmieta zeleninovo – mäsový príkrm, ktorý je menej sladký. Dieťa je teda ochotné spapať iba jedlo so sladkou chuťou. Taktiež pri zavádzaní mliečnych výrobkov či pečiva je rozumné zvykať dieťa na druhy bez prídavku cukru – biely jogurt a nesladené mliečne výrobky, obyčajné pečivo, nie keksy alebo vianočku. Nemusíme sa ponáhľať s podaním detských piškót, namiesto nich radšej ponúkneme nesolené kukuričné chrumky.
Sladkosti pod kontrolou
Ak si dieťa sladkosti nepýta a je spokojné i bez sladkostí, nemusíme mu ich ponúkať. Netreba mať pritom výčitky, že ho o niečo ukracujeme. Keď dieťa začne chodiť do kolektívu, stretávať sa s rovesníkmi, je iba otázkou času, kedy prvý raz ochutná sladkosti a tie mu zachutia. Potom už nie je dobré ani úzkostlivé zakazovanie sladkostí. Tu je lepšie, ak rodič dá dieťaťu drobnú sladkosť a má viac menej pod kontrolou, koľko sladkostí dieťa zje. V opačnom prípade hrozí, že dieťa bude konzumovať sladkosti tajne.
Nech si dieťa sladkosti vypýta
Dieťa treba usmerniť, že sladkosti sú potraviny, ktoré sa jedávajú s mierou. Mali by mať punc „zvláštnej“ potraviny, ktorú si treba vypýtať. Dieťa by malo jedávať sladkosti so súhlasom rodičov, malo by sa vždy opýtať, či si môže sladké zobrať. Dieťa by sa tak malo naučiť, že sladkosti sa nekonzumujú hocikedy a v hocakom množstve. U starších detí nie je vždy jednoduché ustriehnuť, koľko sladkostí pojedli, ale v našej snahe by sme nemali poľavovať.
Koľko?
Malý školáčik, ktorý má skôr sedavú životosprávu, by nemal dostať viac ako 30 g sladkostí denne. Dieťa, ktoré športuje, veľa behá, môže skonzumovať i o trochu viac.
Ktoré sladkosti sú tie „zdravšie“
Sladkosti sa zvyknú označovať ako „prázdne kalórie“ – telu dostávajú veľa energie, ale málo, alebo takmer žiadne hodnotné živiny, nehovoriac o zbytočných prídavných látkach. Ak dieťa obľubuje sladkosti, mali by sme mu ponúkať také, ktoré nie sú nadmerne kalorické (tukové, šľahačkové, presladené) a v ktorých je čo najviac hodnotných látok. Je ideálne, ak túžbu dieťaťa po sladkom uspokojí ovocie. Dobrou voľbou sú doma pripravované sladkosti, napríklad ovocno- jogurtové dezerty, keksíky z ovsených vločiek, so sušeným ovocím. Výživovú hodnotu sladkostí zvýšia suroviny, ako sú gaštany, med, celozrnná múka, orechy, semienka olejnatých plodín. Ak má dieťa chuť na sladké, môžeme mu ponúknuť kúsok čokolády s vysokým obsahom kakaovej hmoty, ktoré obsahujú priaznivo pôsobiace antioxidačné látky. Aj takéto zdravšie sladkosti sú však stále sladkosťami a mali by sa jedávať s mierou.
Častý neduh – džúsiky
Zdrojom veľkého množstva prázdnych kalórii sú i sladené nápoje. Ich nadmerný príjem je častým neduhom u dnešných detí. Lepšou voľbou ako limonády sú ovocné alebo zeleninové džúsy, najmä pripravené z čerstvého ovocia alebo zeleniny.
tak toto aj mna stve, ze budujem nejake navyky, snazim sa, aby to dieta malo kvalitnu stravu, vymyslam, co by zdrave zjedla a pribuzni vyrukuju s takymito somarinami, a celi su stastni, ze co oni tomu dietatu dali a ako sa tesi, vsak nech skusia tiez vymysliet nieco zdrave, s cokoladou a keksami budem mat aj ja uspech…
Mám 10 mesačnú dcérku, ktorej svokra by stále niečo dávala hoc je napapaná a ona jej stále ničo strká do úst. Zaskočila ma prvý krát, keď jej strkala do pusy čokoládu, tak to už som nevydržala a povedala, že som neni toho názoru, aby ju učila na takéto sladkosti, druhý krát gumené cukríky! Poúča ma, že všetko dobré jej zakazujem jesť. Pritom v 10 mesiačikov si myslím, že to neni ani vhodné, predsa ju takéto veci počkajú v určitom veku. Preto si hľadám články čo by nemala papať minimálne do dvoch rokov, aby som jej to mohla vytlačiť a dať prečítať lebo inak si s ňou asi neporadím. Veď ja som matka ja mám právo zhotovovať jedálniček svojho dieťaťa!
Chcem sa spýtať,či ročné dieťa môže jesť kukuričné chrumky nesolené.Počula som,že sú škodlivé,že sú vraj naplnené vzduchom a to škodí črevám,po konzumácií ich boli bruško a majú krče.Je to pravda?Odpíšte prosím!!!
nevie niekto od ktorého mesiaca môžu deti papať vianočku?malá má 10 mesiacov a neviem či už môže,alebo nie.
bola som s mojou ročnou dcérkou niekoľko dní v nemocnici a nestihla som sa čudovať. minimálne polovica jedál ktoré jej dávali bola sladká , keksy, piškóty, ryža v mlieku s kakaom, vianočka,puding,tvarohový dezert, biela káva, nízkotučný ovocný jogurt. ovocie v podobe kompótu , zelenina takmer žiadna. a ostatná strava slaná
Pripajam sa k Ivane, aj ja zijem v Spanielsku a mozem potvrdit, ze deti tu jedia strasne vela sladkosti. Kazdy den!! Ale nie len cokoladove keksy ci cokoladu (v malom mnozstve neskodia, nebudme maminy az tak prisne), ale rozne gumove cukriky a sladkosti, ktore su vyslovene chemicky upravovane. Na ihrisko prinesie vzdy niekto nieco a uz sa vsetci delia…neda sa tomu vyhnut, lebo nemozes zakazovat dietatu nejest to co ostatní.
tu v spanielsku je to trochu inak – tiez zavidim zvyky v svedsku – ten najobycajnejsi obrazok deti vychadzajucich zo skoly je so sackom chrumiek – alebo proste ich prva cesta zo skoly vedie do obchodikov so sladkostami, ktore su vacsinou strategicky umiestnene hned pri skole. co ma ale najviac zaraza su matky, ktore idu s dietatom este pred obedom po ulici a decko ma v hrsti nejaku tu sladkost – lebo chuda dieta nedojde od hladu domov – proste na hlavu postavene. ja sa snazim dceru neucit na sladkosti – ma sice len 18m – cize je to dost lahke proste nekupujeme a je to. s pribuzenstvom tiez nemame problemy – sk babka a dedko su prilis daleko a esp abuela je dobre vychovana a tak kedze som pred nou par krat povedala ze malej nechcem davat cokoladu, tak to dodrzuje. ale tento rok uz zacala chodit aj do jasliciek a tam je zvykom oslavovat narodeniny deti – a to vtedy sa nasa mala nevie dojest chrumiek – je to nastastie len raz za cas ale aj tak ma to dost stve. inaksie si nosievaju vlastne olovranty takze na olovrant jej pripravim to co ja uznam za vhodne – na stastie.
Kym bol môj syn menší, tak som ho mala pekne “vycvičeného”, že to nie sú zdravé a dobré veci, a aj ked mu predavačky dávali cukríky, tak si vzal, ale potom ich dal mne – že maminka pozri sa, či toto je dobré, alebo zlé. Zlatý chlapec…. No, dneska, ked už chodí do školky a ku svokrovcom chodí viacej s tatíkom, ktorému je to jedno, čo je, čiže už ho toľko nekontrolujem ja, tak sa samozrejme napcháva palacinkami a zajedáva ich cukríkmi…Ale som na seba hrdá, že sme vydržali nejesť sladkosti aspon do 3 rokov, vdaka tomu syn nemá pokazené zuby vôbec. Ja viem, aké je to svinstvo, sama som už roky závislá na čokoláde…. :-)))
Erika, dohovorom s detmi. aj ked nieco dostanu, odlozia si to na sobotu a v sobotu zjedia co maju. a nieco extra za to ze vedeli cakat… nejaku odmeru- vobec to nemusi byt sladkost..
Susanna, prekvapila si ma. Ja som si už myslela že je to s deťmi všade tak ako tu na Slovensku. Len neviem ako zabrániť všeeeeetkým milým babičkám, tetám, predavačkám, učiteľkám v škôlke, návštevám a pod. aby môjmu dieťaťu nedávali pri hocakej príležitosti sladkosti. Je to hrozné, a ja by som to normálne oficiálne zakázala a následne i postihovala. Hocaká tetka na ulici ponukne dieťaťu cukrík, napolitánku….Dokonca raz môjmu 2-ročnému synovi, ktorý ešte nejedol sladkosti, len suché piškoty, vtisla do ruky napolitánku, tetka, ktorá ani nebola veľmi “čistotná”. Skoro som na ňu vyletela. Nozháčila som sa a len som jej vysvetlila, že on také nejedáva. Všetci si myslia, že im robia dobre a pritom im ubližujú, no nie je im to možné vysvetliť. Sú ako zabednený a nedokážu prijať tento názor, lebo “aj ich deti jedli sladkosti”.
Skoda, ze ste nespomenuli slozvyk Slovenska- podavat sladene cajiky- lebo aj tie granulovane su sladene- kojencom. BRRRR Niet nad cistu vodu.
Vo Svedsku maju zvyk kpodavat detom sladke v skobotu. Vsetky deti vedia, ze sa neoplati pytat si neico cez tyzden. V sobotu dostane, co che. Potom sa idu umyt zuby a zase nic sladke po cely tyzden. A to myslim naozaj niec sladek. Ani malinovku ani nic. co sa zamozrejme ani nepodava v skolkach adt.