Deťom dajte radšej slaninu ako párky

Anna Veselá (Annie) 2

„Nemali sme vždy teplý obed, keď sme mali robotu na poli,“ spomína babička. „Ale som vytiahla deťom chleba, nakrájala slaniny. Domácej, ako inak,“ podotkne. „Len sa tak zaprášilo,“ povie spokojne. A každému, kto by sa chcel hádať, bude tvrdiť, že ešte aj tá masť bola zdravá.

A čo my? Tiež by sme sa odvážili deťom v prípade núdze odkrojiť slaninky? Skôr nie. Ak sa nám pritrafí, že nestíhame variť, siahneme po polotovare. Veľmi často sú to párky. Máloktoré dieťa im odolá, ešte aj to prieberčivé po nich doslova chňapne.

Čo myslíte, sú párky zdravšia alternatíva k prerastenej slanine?

iStock

Čo všetko sa dostane do párkov

Párky sa vyrábajú z bravčového, hovädzieho alebo kuracieho mäsa, ktoré sa pomelie na kašu. Do zmesi sa pridáva soľ a voda. Okrem rôzneho podielu mäsa môžu párky obsahovať aj kože, ktoré ich robia gumovými, škroby, zahusťovadlá, konzervačné látky, regulátory kyslosti, koreniny, ale napríklad aj sušené mlieko, sóju a iné zaujímavé látky.

Minuloročný test denníka MF DNES realizovaný v spolupráci s Potravinárskou komorou ČR zistil, že párky obsahovali napríklad aj hrachovú vlákninu, či ovsennú vlákninu, kvasnicový extrakt, bravčový hemoglobín a dokonca aj bambus (viaže vodu). Bravčový hemoglobín alebo rastlinné proteíny (sójovú alebo hrachovú bielkovinu) našli v lacných párkoch vyrobených z menej kvalitných surovín, kde ich používali ako náhradu bielkovín.

Pozrite si video, ako sa vyrábajú párky

Nebezpečné éčka sú aj v „detských“ párkoch

Pri párkoch, a pozor, aj na obaly, kde svieti ako neónka nápis „detské,“ sú veľkým problémom „dodatky,“ éčka, ktoré, ak sa konzumujú pravidelne a často, nepriaznivo vplývajú na zdravie (koniec koncov, to sa týka polotovarov vo všeobecnosti).

Glutamáty, zvýrazňujúce chuť a fosfáty, obsiahnuté v regulátoroch kyslosti, sa ukladajú v organizme a môžu zabraňovať ukladaniu vápnika, horčíka i železa, čím sa zvyšuje riziko osteoporózy. Dusičnany, napríklad E250, ktoré sa pridávajú kvôli farbe a predĺženiu záručnej doby, môžu u detí spôsobovať hyperaktivitu, niektorí odborníci ich považujú dokonca za rakovinotvorné.

Keď na budúce nebudete stíhať variť, porozmýšľajte, či sa predsa len neulakomiť radšej na slaninu. Tučná určite je (zišlo by sa dodať, ako prasa), zdravá takmer vôbec, ale aspoň viete, čo jete. Že, babi?

Prečítajte si tiež: Nakoľko je “úprimné kura” naozaj úprimné?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár