Dôverujete ovocným kapsičkám? Čo o nich prezradil test.

Mária Kopčíková 0

Moje deti z veku, kedy by v obchode pýtali každú peknú, farebnú vec, ktorú si pamätajú z reklamy, už vyrástli (už pýtajú len každú tretiu J), ale tým, že sa vo svojej práci venujem rodinám s malými deťmi, tak si všímam, čím sa tak tie naše deti kŕmia.

Zdroj: ingimage.com

Čo ktorému dieťaťu maminka rozbalí v parku ako desiatu, čo si nahadzujú do nákupných vozíkov … Niežeby som k tejto téme robila nejakú podrobnú štúdiu, je to len o občasnom pozorovaní, ale i tak mám pocit, že rôzne ovocné kapsičky sa objavujú v rukách detí akosi často.

Keď vaše dieťa odmieta ovocie, kúpte mu kapsičku

Výrobcovia stavajú marketing na rôznych benefitoch pre rodičov, najmä na úspore času na prípravu, na minimalizovaní odpadu (veď dieťa predsa nespapá celé veľké kusy ovocia …), na zaujímavosti balenia (deti majú tak radi hladkú konzistenciu).

Akože áno, keď už v obchodoch dostať rozšľahané vajcia v tetrapaku (pre tých, čo sa ich nenaučili v detstve rozbíjať, aby si mohli urobiť aj oni tú praženicu), tak prečo by sme deťom neponúkali ovocné laskominy v lákavých farebných vrecúškach, odkiaľ si to tak krásne vycucnú …

Nuž neviem, v zásade som asi proti týmto všetkým produktom a polotovarom, keď si to vieme urobiť doma, resp. si nemyslím, že by deťom chýbalo, ako niečo tomuto podobné nedostanú …. Ale proti gustu ….

Zdroj: sociálna sieť

Tak keď nie dišputát, tak aspoň pár faktov.

V banánovo-mrkvovo-jablkovej „ovocnej kapsičke“ objavili výrobný odpad

Pozdieľal sa s tým jeden otecko, ktorého dcéra obsah danej kapsičky vypila a potom v nej našli niečo ako rozkladajúce sa huby.

Podľa výrobcu problém mohol vzniknúť nesprávnou manipuláciou pri doprave alebo v predajni. A to už nikto z nás kupujúcich neovplyvní.

Ovocie v ovocnej kapsičke

Ovocná výživa pre dojčatá by mala obsahovať hlavne ovocie, jeho presný obsah však legislatíva nevymedzuje. Popri detských výživách existujú ešte aj ovocné pretlaky, ktoré nie sú oficiálne určené dojčatám a malým deťom a na ktoré sa nevzťahujú prísnejšie nároky.

Potraviny pre dojčatá a malé deti nesmú obsahovať žiadnu látku v takom množstve, aby ohrozila ich zdravie; striktné limity sú napríklad stanovené pre obsah pesticídov. U týchto potravín existujú tiež obmedzenia pre používanie prídavných látok. Nesmú sa používať syntetické farbivá, ale iba prírodné extrakty.

Zdroj: oekotest.de

Obsah ovocia v kapsičkách sa veľmi líši. Môžete nájsť produkty so 100% zastúpením ovocia, ale tiež so 60%. Platí, že čím menej ovocia kapsičky obsahujú, tým viac v nich nájdete iných pridaných látok, najmä zahusťovadlá, pridané cukry a prírodné farbiace látky. Látky, ktoré majú za úlohu výrobok zafarbiť, osladiť, zahustiť alebo okysliť celkom iste nie sú nevyhnutné v jedle, ktoré je určené deťom raného veku.

Čím skôr si deti navyknú na „vylepšené“ jedlo, tým skôr zabudnú, aký je jeho prirodzený charakter, chuť, vôňa … A už sme v kolotoči priemyselne spracovaných jedál …

Őko-Test ovocných kapsičiek

Ten ste mohli zachytiť už na začiatku tohto roka. Nemecký spotrebiteľský magazín Őko-Test preveril 16 takýchto kapsičiek v laboratóriách. Výsledok? Iba jeden produkt vyviazol so známkou „dobrý“. Ostatné odporúča magazín s výhradami alebo vôbec neodporúča. Viacero z testovaných produktov nájdete aj na našom trhu.

Zdroj: ingimage.com

Zarážajúci je obsah cukru. Toho je v niektorých taštičkách extrémne veľa aj napriek označeniu „bez pridaného cukru“. Výrobcovia používajú fruktózu (ovocný cukor). Podľa odborníkov test ukázal, že hoci jablko či hruška obsahujú na 100 gramov v priemere 10 gramov cukru, v niektorých produktoch ho bolo 16 až 18 gramov.

Najlepšie hodnotenie – „dobrý“ dostal taliansky ovocný príkrm 100 % Polpa di Frutta con pera e banana značky Probios. O stupeň horšou známkou sa za ním umiestnila kapsička dm Babylove So Fruchtig! Apfel & Pfirsich mit Banane.

Titul najsladšieho pyré získal výrobok Odenwald Pocket ovocné pyré jablko – jahody – banán. Táto kapsička síce obsahuje čisto ovocný cukor, avšak v prepočte asi v 6 kockách na jednu taštičku. Koktejlom jablkového koncentrátu, hroznového koncentrátu a fruktózy výrobca primiešal do jedného produktu celkovo 17,7 gramu cukru!

Odborníci po testovaní upozornili aj na iné riziká, jedným z najväčších je fakt, že zmes kyseliny a cukru, ktorú deti vycucávajú z úzkeho otvoru taštičiek, zvyšuje riziko vzniku zubného kazu.

Prečítajte si o súvislostiach vzniku zubného kazu u detí.

Za ďalšie rizikové faktory boli označené malé uzávery, ktoré hrozili rizikom prehltnutia, ako aj materiály, z ktorých sú vyrobené jednorazové obaly kapsičiek. Podľa testu všetky obsahovali hliník a/alebo PVC/PVDC/chlórované zlúčeniny, ktoré sa v prírode dlho rozkladajú. Plus takýto materiál dokáže kontaminovať i obsah.

Home made ovocná kapsička

Uznávam, že deti, a to nielen v útlom veku, môže lákať spôsob konzumácie a konzistencia ovocného pyré. A tak prečo ho neskúsiť vyrobiť doma a pribaliť deťom na výlet, či aj do školy na desiatu?

Zdroj: cherubbaby.com.au

Už pred časom som náhodne našla takéto modely viacnásobne použiteľných vrecúšok na presnidávky. Nemám ich ešte vyskúšané, ale vo viacerých diskusiách som na ne našla pozitívne referencie mamín.  A určite ich aj na našom trhu nájdete od viacerých výrobcov

Takže sa chystám od septembra, v rámci prípravy desiatej školákom, urobiť zopár pokusov aj s ovocím v takejto podobe.

Ak by ste hľadali recepty na ovocné kaše, môžete sa inšpirovať aj tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár