Funkčné potraviny

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 5

Výsledky výskumných štúdii objasňujú čoraz viac súvislostí medzi potravinami, ich zložkami a ich účinkami na zdravie. Moderný spotrebiteľ od výživy očakáva viac ako iba uspokojenie chuťových nárokov, potlačenie hladu a dodanie látok pre stavbu a funkciu do organizmu. Vhodný výber potravín a správnu výživu vníma aj ako účinnú možnosť ako predchádzať chorobám.

Ako funkčné potraviny sa označujú potraviny, ktoré v porovnaní s bežnými potravinami obsahujú zvýšené množstvo zdraviu prospešných zložiek a ktoré dokázateľne pozitívne ovplyvňujú zdravie človeka alebo znižujú riziko výskytu a priebeh chronických chorôb, ak sa konzumujú pravidelne, v primeraných množstvách a ako súčasť pestrej výživy. Ide najmä o potraviny, do ktorých sa cielene pridávajú aktívne zložky, ale i o potraviny, ktoré sú prirodzene bohaté na ochranné zložky.

Konzumáciou funkčných potravín možno docieliť rôznorodé pozitívne účinky na organizmus. Majú podporný vplyv na imunitný systém, odďaľujú príznaky starnutia, ovplyvňujú vývin a funkcie nervového systému, nachádzajú uplatnenie pri znižovaní telesnej hmotnosti, napomáhajú reguláciu koncentrácie cukru v krvi, podporujú funkciu gastrointestinálneho traktu. Sú účinné v prevencii najzávažnejších chorôb dnešnej doby – kardiovaskulárnych ochorení a zhubných nádorov. Dokázaný je aj ich priaznivý účinok na hladiny cholesterolu.

Účinnou látkou môžu byť živiny – bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerálne látky. Okrem nich však aktívne zložky zahŕňajú i celý rad ďalších biologicky aktívnych látok, ktoré síce nemajú charakter živín a nie sú pre ľudské telo nevyhnutné, majú však dokázateľné priaznivé účinky a preto ich príjem je pre organizmus výhodný.

Prospešné pôsobenie potravín môže byť výsledkom zvýšeného obsahu vlákniny. Nerozpustná vláknina svojím pôsobením v tráviacom systéme znižuje riziko rakoviny prsníka a hrubého čreva. Rozpustná vláknina vďaka svojmu priaznivému vplyvu na hladinu cholesterolu je účinná v prevencii kardiovaskulárnych chorôb.

Probiotiká sú produkty obsahujúce životaschopné mikroorganizmy. Funkčné potraviny sú jednou z ciest, ako sa dostanú do čreva, kde sa usídľujú a majú pozitívny účinok na tráviace funkcie, ale i na imunitný systém.

Karotenoidy sú skupinou látok s antioxidačným účinkom (alfa a beta-karotén, luteín, lzkopén a zeaxantín). Neutralizujú voľné radikály, schopné poškodzovať štruktúry ľudského organizmu. Antioxidačným pôsobením sa vyznačujú i látky zo skupiny flavonoidov. Získavajú sa z ovocia a zeleniny, účinné bioflavonoidy obsahuje sójová bielkovina. Sója je však i zdrojom viacerých ďalších aktívnych látok, ktoré sa pridávajú do funkčných potravín.

Rastlinné steroly a stanoly účinkujú v tráviacej sústave, kde zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu do organizmu, čím podporujú úpravu jeho hladiny v krvi. Podobne i nenasýtené mastné kyseliny sa uplatňujú najmä v prevencii a liečbe vysokej hladiny cholesterolu.

Príklady funkčných potravín

Medzi funkčné patria potraviny, do ktorých sú pridané účinné zložky. Na ich prítomnosť upozornia informácie pre spotrebiteľa uvedené na etikete výrobku.

Potraviny s obsahom probiotík:

–         jogurty a iné kyslomliečne výrobky s obsahom probiotických kultúr, 

–         netermizovaná bryndza,

–         predpokladá sa, že aj tepelne neupravená kyslá kapusta.

Potraviny obohatené o vitamíny a minerálne látky:

–         kyselina listová: niektoré rastlinné tuky, mliečne výrobky, džúsy,

–         vitamín C: džúsy, džemy,

–         vitamín A, D: rastlinné maslá,

–         fluór, jód: kuchynská soľ.

Potraviny so zvýšeným obsahom vlákniny:

–         raňajkové cereálie obohatné o vlákninu,

–         chlieb a pečivo obohatené o semená olejnatých plodín.

Potraviny s obsahom rastlinných sterolov a stanolov: niektoré druhy rastlinných nátierkových masiel. 

Potraviny obohatené o omega-3 mastné kyseliny:

–         vajcia,

–         rastlinné nátierkové tuky.

Medzi funkčné potraviny sa zaraďujú aj potraviny s prirodzene vysokým obsahom účinných látok:

–         čierny a zelený čaj – obsahujú katechíny,

–         ryby – sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny,

–         minerálne vody s vysokým obsahom horčíka, vápnika,

–         paradajky a výrobky z nich – sú bohaté účinný lykopén,

–         cesnak, brokolica – sú bohaté ochranné látky,

–         výrobky s ovsa – vyznačujú sa vysokým obsahom vlákniny.

Funkčné potraviny vyzerajú i chutia ako bežné potraviny. Možno ich kúpiť v bežnej obchodnej sieti. Konzumovať by sa mali v rovnakých množstvách, ako sa zvyknú prijímať tradičné potraviny. Neplatí, že čím viac funkčnej potraviny človek skonzumuje, tým bude zdravší.

Výživa v súčasnosti nie je optimálna svojím zložením, príjem mnohých živín nedosahuje odporúčané množstvo. Nízkym prívodom čerstvých potravín a konzumáciou vysoko rafinovaných, konzervovaných  potravín a polotovarov znižujeme prívod biologicky aktívnych zložiek stravou. Potraviny obohatené o účinné zložky tak napomáhajú docieliť optimálny prívod živín, ale i ďalších biologicky aktívnych látok s ochranným účinkom.

Funkčné potraviny sú vynikajúcou pomôckou v prevencii chorôb, nie sú však náhradou správnej životosprávy a výživy.

 

foto: Miša Weberová www.myska.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Komentáre k článku

  1. na svete už neexistujú čisté potraviny.všetko je vo väčšej,alebo v menšej miere postihnuté chemizáciou.zdravo a plnohodnotne sa už kŕmiť nedá.treba čítať etikety a kupovať výrobky len tie,ktoré sú najmenej chemicky ošetrované.(nie len bio výrobky).napr.domáca zelenina,ovocie…ale zas napr.aj taká “domáca zelenina” napr.z tržnice vyzerá pekne a zdravo,no môže byť prehnojená dusičnanmi.funkčnou potravinou je napr.aktimel.obsahuje bifidus -pridáva sa dodatočne do mliečneho výrobku…tým sa zvyšuje prirodzená podpora imunity organizmu….atď

  2. Ja tiež uvažujem, o čom bol tento článoček

    Eek ???

    Sorry, dlhý článok ale informačná hodnota nulová Frown

    A okrem toho (môj úplne, ale úplne súkromný názor) – radšej dávam prednosť prirodzeným potravinám bez akýchkoľvek “prídavkov”

  3. tiež romýšľam nad tou definíciou: Ako funkčné potraviny sa označujú potraviny, ktoré v porovnaní s bežnými potravinami obsahujú zvýšené množstvo zdraviu prospešných zložiek a ktoré dokázateľne pozitívne ovplyvňujú zdravie človeka alebo znižujú riziko výskytu a priebeh chronických chorôb, ak sa konzumujú pravidelne, v primeraných množstvách a ako súčasť pestrej výživy. Ide najmä o potraviny, do ktorých sa cielene pridávajú aktívne zložky, ale i o potraviny, ktoré sú prirodzene bohaté na ochranné zložky

     

    to su teda napriklad take jogurty s dodanim probiotik, alebo tak?

  4. Funkčné potraviny vyzerajú i chutia ako bežné potraviny….. Potraviny obohatené o účinné zložky ….. Rolleyes

    ???? Co su to tie funkcne potraviny ??????? A ktore su tie tradicne ??? Tak co mam kupit ked chcem krmit svoju rodinu zdravo a plnohodnotne ?

Pridaj komentár