Hodnotné potraviny

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 10

Podľa najnovších výskumov výživa našich školákov nemá optimálny obsah živín. Vyváženejšie zloženie stravy možno docieliť zaraďovaním výživovo hodnotných potravín do jedálneho lístka dieťaťa. Ktoré potraviny sú vlastne „hodnotné“?

Energetická hodnota

Ľudský organizmus nevyhnutne potrebuje pre svoj normálny chod pravidelný prísun energie, ktorej zdrojom je strava. Energetická hodnota hovorí o tom, aké množstvo energie, čiže kilojoulov alebo kalórii organizmus získa konzumáciou danej potraviny či jedla. 

Požiadavky na prísun energie sú u dieťaťa vyššie ako u dospelého vzhľadom na rast. Slabým jedákom, ktorí potrebujú pribrať, ponúkame energeticky bohatšiu, „kalorickejšiu“ stravu. Oveľa častejším problémom než nedostatok je v súčasnosti nadmerný príjem energie, ktorý prevyšuje potreby organizmu. Prebytočná energia sa ukladá v podobe tuku a vedie ku vzniku obezity. V posledných rokoch jej výskyt znepokojujúco narastá už aj u detí.

V dnešnej dobe teda vysoká energetická hodnota potravín zväčša nie je výhodou, ktorú by sme oceňovali. Napriek tomu je správne venovať jej pozornosť, najmä sa chceme vyhnúť vzniku obezity. Mnohí z nás si už osvojili správny návyk sledovať pri nákupe potravín ich energetický obsah, ktorý býva uvedený na obale.

Biologická hodnota

Keď sa hovorí o výživovo hodnotných potravinách, zvyčajne sa myslí ich biologická hodnota. Ako hodnotné sa označujú potraviny s vysokou biologickou hodnotou, teda tie, ktoré majú vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok, prípadne i ďalších nenahraditeľných zložiek stravy – bielkovín, vlákniny, alebo iných zložiek podporujúcich ľudské zdravie.

Podľa najnovších výskumov strava našich školákov, ale ani dospelých, neobsahuje všetky živiny v odporúčanom množstve. Nedostatočne sú v nej zastúpené mnohé vitamíny (napríklad zo skupiny B, C), minerálne látky (napr. vápnik, zinok, meď), či vláknina. Naopak, v strave je priveľa cukru a tuku, navyše výber tukov nie je optimálny.

Vyváženejší príjem živín možno docieliť práve zaraďovaním biologicky hodnotných potravín, ktoré by mali byť základom výživy dieťaťa.  

• Uprednostňujeme celozrnné alebo grahamové výrobky (chlieb, pečivo, cestoviny, ryža natural, vločky a pod.), ktoré obsahujú viac vitamínov, minerálov, či vlákniny ako biele.

• Do stravy zaraďujeme aspoň 3x denne ovocie alebo zeleninu. Sú bohaté na živiny i ďalšie ochranné látky. V surovom stave sú hodnotnejšie než tepelne upravené.

• Každodennou súčasťou stravy dieťaťa by mali byť 2-3 dávky mlieka, mliečnych výrobkov alebo syrov. Deťom v školskom veku podávame najmä polotučné druhy.

• Hodnotnou potravinou sú strukoviny, ktoré by mal školák konzumovať aspoň 2-3 krát do týždňa.

• Pri príprave pokrmov uprednostňujeme rastlinné tuky pred živočíšnymi.

• Do jedálneho lístka dieťaťa zaraďujeme mäso s nízkym obsahom tuku, najmä kuracie, morčacie, teľacie, králičie, vyhovujúce je i kvalitné hovädzie a bravčové mäso.

Menej hodnotné potraviny

Majú zväčša vysoký obsah tukov, prípadne cukru a sú chudobné na hodnotné živiny. Príkladom sú sladkosti, sladené nápoje, pokrmy rýchleho občerstvenia, tukové pečivo, rozličné slané krekry, mäsové výrobky s vysokým obsahom tuku a pod., ktoré by sa mali v strave dieťaťa obmedzovať.

Ilustračné foto: www.sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Komentáre k článku

  1. No neviem ale to mlieko je diskuatbilne. Ja ho velmi teda detom nedavam, naozaj je coraz viac deti na kravske mlieko alergicka a este aj zahlienuje organizmus. Dceru som 3,5 roka kojila a kravske mlieko ochutnala prakticky az viac ako 2,5 rocna a aj tak je nan citliva (problemy so stolicou, krv z nosa, kozny exant). Vynimocne jej dam trosku ked chce gulicky s mliekom. Inak len probioticke jogurty, aj to nie denne.

  2. Ja sa na jedálny lístok mojich detí stazovat nemozem, ci dcéra v skolke ci syn v skole majú, podla mña, celkom vyvázenú stravu. Raz do týzdna strukoviny, zelenina, ci ryza so zeleninou, salát, maso, ryby, vajícko, sunku, cestoviny a ako dezert vacsinou ovocie, alebo jogurt ci mlieko. Obom v skolke chuti, vraj zjedia vsetko…dcera si aj pýta niekedy duplu! Dokonca syn zje viac zeleniny v skole, a doma robi sceny! Mozno je to kultúrou, tu v Spanielsku, pokial viem, neexistujú hlavné sladké jedlá (ako dukátové buchticky, zemlovka a pod.), ale konzumuje sa vela rýb, salátov, atd.

    Na desiatu si moj syn vzdy z domu nosí jogurt na pitie, actimel, dzus…

  3. Ked dcera chodila do skolky bola som upozornena na rodicovskom zdruzeni, ze moja dcera nepije mlieko. Tak som sa opytala ake mlieko nepije a dozvedela som sa ze vanilkove, cokoladove, karamelove, jahodove, bananove… tak som p. uc. vysvetlila ze moja dcera ma mlieko rada ale ciste neochutene a ci by jej nemohli dat take. Tak odpoved bola ze nie lebo by to museli dat aj ostatnym rovnake a tie by take ciste nechceli Big Grins Tak jej namiesto mlieka davali caj. Ale ani ten nechcela lebo bol sladky a ona pije len cistu vodu alebo nesladeny ovocny caj Confused

  4. Váš komentár

     

    pre ninu: preco si taka zhrozena z bielej kavy? vies vobec, co to je? s kavou to nema vela spolocneho. je to prazena a zomleta cakanka (inak velmi zdrava), zito, alebo jacmen, alebo ich zmes. najnovsie som citala aj o spaldovej kavovine. je to bezkofeinova akoby nahrada kavy, chutna a zdrava. deti od 3 rokov ju kludne mozu pit.

     

    a k teme -asi nebudu vsetky skoly a skolky rovnake, ja som s nasou spokojna, ovocia a zeleniny maju dost. aj pitny rezim sa mi u nich paci. a ak aj maju deti raz za mesiac cestovinu s makom alebo cosi podobne, sladke, to myslim nie je az taka tragedia.

  5. tiez si zvykam, ze moje dieta sa musi naucit jest menej zdravo v skolke. doma pije v pohode cistu vodu ale v skolke maju malinovky lebo ostatne deti vodu nevypiju. to iste sa tyka zeleniny k chlebiku. salaty zaraduju k hlavnemu jedlu len 2-3x do tyzdna lebo to deti nezjedia. avsak viem ze moje dieta by to zjedlo, pretoze je tak zvyknute z domu. no nijako si nepomozem. Frown

  6. Dcera mi minuly tyzden zacala chodit do skolky (statnej) a mne je do placu z ich jedalneho listka: na desiatu aj olovrat iba chlieb s nejakou pomazankou (nikdy ziadne ovocie!), na pitie caj s citronom (raz biela kava!!! – nechapem ako to mozu davat malym detom), na obed 1 do tyzdna sladke mucne jedlo (napr. rezance s kakaom, makovnik), inac vzdy maso so zemiakmi alebo ryzou a na pitie malinovka. Minimum zeleniny, ovocie ako dezert nikdy. Rada by som oslovila autorku tohto clanku, ako mozme my rodicia zasiahnut, ked uz v skolke je takato nevhodna skladba stravy. Ved na ranajky aj vecere to nemame sancu dohnat ovocim, zeleninou a mliecnymi vyrobkami. Ked som sa pytala pani ucitelky, preco maju taky nedostatok mliecnych vyrobkov, boli mi povedane, ze vela deticiek ma alergiu na mlieko, takze to nechcu riskovat u vsetkych. A na moj navrh, ze by som dcere balila na desiatu ovocie a mliecne vyrobky nasledovala zdesena reakcia, ze ved to predsa NESMIEM, pretoze to hygiena nedovoluje!!! Prosim Vas, dieta to moze jest doma, ale v skolke to uz hygiena nedovoluje? Poradte, co mozme ako rodicia robit? Dakujem

  7. Skor mam pocit, ze si to kazia rodicia. Takmer kazdy skolak ma na desiatu horalku, alebo nejaky iny keks k salamovemu bielemu chlebu. Ucitelka nas niekolko krat na rodicku upozornovala, aby rodicia zvazili aku desiatu dietatu ponuknu. A prave tie obeznejsie deti si stale nosia keksy. A co sa tyka skolky, u nas su vzdy skutocne polievky, casto byva ako pridavok k obedu ci olovrantu ovocie, a mame moznost kedykolvek ochutnat jedlo, pomazanky…A ja priznam, ze mne velmi odtial chuti.

    Nasim detom obcas chuti, obcas nie, ale to iste je aj doma. Od mala ich vedieme k tomu, co je zdrave, ale kazdy ma jednoducho rad urcite jedla, a nejako s tym neviem pohnut. Preto by som bola rada, keby sa nezovseobecnovalo, ze v skolkach sa varia iba sackove polievky a same nezdrave jedla.

  8. ja mam dojem, ze na stravovanie v skolach stale plati nejaka stravovacia vyhlaska a normativy z roku 1967, rozumiete tomu niekto?

  9. Súhlasím s Ajkak, pod. je to v škôlke, môj syn už 2 roky tvrdí, že mu tam nechutí, domov chodí hladný….Raz počas 5-tich rokov na rodičovskej dov. a naposledy som narýchlo urobila sáčkovú polievku a deti ju ani nejedli , syn ju okomentoval, že také majú v škôlke, všetko mi bolo jasné. Ja jedlo ochucujem len solčankou, neobsahuje glutaman, pridávam veľa zeleniny, smotanu, mlieko, syry do polievok, uprednostňujem kuracinu. …takže naše deti sú asi “výberavé” podľa učiteľky, keďže im strava v škôlke nechutí Razz

  10. ….. a preto davaju jest detom v skolskej jedalni to co davaju Rolleyes , bezne su sladkosti ako pridavok k obedu aj dvakrat do t Rolleyes tyzdna, sladka voda na pitie a sackove polievky Rolleyes

Pridaj komentár