Telo vášho drobca obsahuje prirodzene viac vody ako to vaše, deti sú preto nedostatočným prísunom tekutín a dehydratáciou ohrozené viac než dospelí. Odborníci odporúčajú ako základ pitného režimu nielen pre deti pramenitú vodu s minimálnym obsahom dusičnanov a minerálov. Ideálne sú v tomto smere dojčenské vody, pretože musia spĺňať tie najprísnejšie limity. Ich prirodzená čistota bez umelej dezinfekcie a znížený obsah minerálov sú pre detské telo skrátka najoptimálnejšie.
Navyše, ak sa pre vášho potomka stane čistá voda každodennou realitou dostatočne skoro, môžete sa v budúcnosti vyhnúť aj problémom s detskou obezitou. Vaším cieľom by teda malo byť, čo najdlhšie drobca ochrániť pred lákavými nástrahami sladených nápojov a naučiť ho brať pramenitú vodu ako samozrejmosť. Jedno deci sladkej malinovky totiž môže obsahovať až 3 kocky cukru!
Čo však, ak dieťa ‚nezaujímavú‘ vodu aj napriek tomu tvrdohlavo odmieta? „Buďte kreatívni!“ radí Mgr. Katarína Stergar, detská psychologička s dlhoročnou praxou, ktorá je sama matkou dvoch detí a v rukáve má pre vás niekoľko trikov: „Zoberte dieťa do obchodu na špeciálnu misiu a nechajte ho samo si vybrať pohárik, z ktorého bude doma piť. Po výbere pohárika mu ešte raz zopakujte, prečo ho spolu kupujete, a že pohárik bude smutný, ak sa z neho niekoľkokrát denne nenapije vodičky. Alebo skúste kúpiť pollitrovku obľúbeného detského nápoja a nalejte dovnútra niečo iné – dojčenskú vodu so šťavou z limetky, citróna alebo pomaranča. Nielen hlad, ale aj smäd má veľké oči a dá sa oklamať,“ vymenúva detská psychologička stratégie, ako dieťa s vodou lepšie zoznámiť.
Pamätajte však hlavne na to, že deti sa učia predovšetkým pozorovaním a napodobňovaním. Nekonečné prehováranie a útrapy pri poháriku s vodou budú preto celkom zbytočné, ak si vy vzápätí uhasíte sucho v ústach poriadnou dávkou vychladenej koly. Buďte dieťaťu príkladom – ak pravidelne uvidí vodu piť vás, rýchlo si osvojí názor, že vodička je najlepšia a bude vás chcieť nasledovať aj samo. „Vyhnite sa zároveň príkazom a zákazom typu ‚Vypi to, lebo sa nepôjdeš hrať‘. Dieťa si totiž potom vodu spojí s niečím nepríjemným a automaticky k nej získa averziu,“ varuje Mgr. Stergar.
Nezabúdajte, že čím lepší základ svojej ratolesti poskytnete už v útlom veku, tým väčšia je šanca, že si zásady zdravej životosprávy osvojí. Neskôr tak lepšie odolá napríklad aj tlaku v kolektíve iných detí či z každodenných reklám a váš „marketing“ bude odovzdávať ďalej!
Kristepane, však trocha sirupu a voda v vodovodu – a decko nech sa ide hrať vonku a vybehá to – aká pramenitá voda,aká dojčenská voda, aké problémy s obezitou, boli niekedy v minulosti v takom rozsahu ?
Nie, lebo decká všetko vybehali.
Už by im len kupovali dojčenské vody…