Čo sa vám vybaví, keď sa povie leto, slnko… čo by ste čarovným prútikom položili na tanier? U mňa by to na celej čiare vyhrali tieto letné produkty zo záhradky:
(1) Melón
Môžeme sa hádať, či je to melón alebo dyňa, ovocie alebo zelenina… S veľkou pravdepodobnosťou sa však zhodneme na tom, že tento červený zázrak s čiernymi pehami je jedným zo symbolov voňavého leta.
Vyznáte sa? Ako vybrať dobrý melón? »»»
Ak sa nám raz melón dostane pod kožu, s jeho konzumáciou zrovna netrochárime. Dokážeme zdolať slušné množstvá na posedenie, lebo veď telo si pýta… treba ho počúvať, je múdre!
Čo dobré obsahuje melón? Červená farba nie je len na okrasu, obsahuje vysoký podiel karoténov, antioxidantov, aj ohromnú koncentráciu vitamínu C. Viac ako 90 % melónu je pritom „čistá“ voda, preto je ideálnym letným formátom proti dehydratácii. Poďakujú aj obličky.
Najviac výživných látok si vraj zachová pri izbovej teplote, no jeho milovníci vedia, že niet nad osviežujúcu chuť dobre vychladeného, čerstvo nakrájaného melóna, len sa tak po ňom zapráši. Pozrite si tiež videonávod, ako melón ľahko a efektne nakrájať.
A tipy na melónovú párty? Melón si na tanieri dokáže vystačiť sám so sebou, no nie je na zahodenie ho spárovať – napríklad s tvrdým syrom. Veľmi príjemná je kombinácia melón a jahoda, ak ich spolu zmixujete, voňavý drink je na svete.
Žltý melón si k sebe pýta buď pršut, keď máme chuť na slané alebo pokvapkať rumom a pocukriť (alkoholickú verziu odporúčam odstrániť z dosahu detí).
(2) Broskyne a nektarinky
Kamarátky, jedna s drobunkými chĺpkami, druhá dohladka depilovaná. Na kráse jej to však neuberá, dokonca má aj viac vitamínu C ako broskyňa.
Nech už je vašou favoritkou jedna alebo druhá, obidve pomáhajú skľudniť hormóny a podráždenosť. Obsahujú totiž nielen niacín (vitamín B3) ale tiež horčík, selén a zinok, takže výkyvy nálad by sme mali udržať v norme. Ak sa duševnú pohodu nepodarí naladiť ani po konzumácii celej bedničky, aspoň nebudeme trpieť zápchou, čo tiež nie je na zahodenie.
Vyberať by sme mali vždy iba zrelé kúsky, ktoré sa čo najdlhšie, do poslednej chvíle vyvaľovali na slnku, kým ich neodtrhli zo stromu. Inak strácajú svoj typický nasladlý parfém, svoju vôňu, o chuti ani nehovoriac.
A tipy, ako si pochutiť? Broskyne a nektarinky sa hodia do ovocných šalátov, ale aj ako osviežujúca príloha k mäsu. Vyskúšajte napríklad pečené polovičky broskýň ku kuraciemu ražniči.
Ak máte chuť na niečo v tekutom stave, zmixujete broskyňu s banánom a rozriedite jablkovou šťavou – broskyňový smoothie je na svete. A čo tak vyskúšať broskyňové a nektarinkové detské výživy? Ponúkame niekoľko receptov na inšpiráciu v článku Urobme si doma detskú výživu (stačí preklik a ste tam:)
(3) Paradajky
Ak by slnko hľadalo tvár pre svoju vôňu, za topmodelku by mu mohla ísť paradajka. V kuchyni využiteľná na všetky svetové strany, obľúbená v akejkoľvek forme: od práve odtrhnutej zo záhrady cez sušenú či konzervovanú v olivovom oleji, šťavách, pretlakoch, ako podkladový make-up na pizzu…
Paradajky obsahujú antioxidanty, vitamín E a vitamín C, a keďže sú červené, napovedá to aj o nejakom tom betakaroténe. Konkrétne lykopén, ako jedna z top fytochemikálií ochraňujúcich pred rakovinou, účinkuje lepšie, keď paradajky povaríme v polievke alebo použijeme do omáčky na cestoviny, než v surovom stave. A úplne najlepšiu využiteľnosť lykopénu dosiahneme, ak nezabudneme paradajky pokvapkať olivovým olejom.
Ako si pochutiť na paradajkách? Nielen v lete sa ráta rýchlo uvarená polievka. Veľmi jednoduchej paradajkovej polievke stačí štipka soli, cukru a kúsok čerstvej bazalky alebo mäty na dochutenie či ozdobu. Ak vyplienime zásoby čerstvých paradajok, dobrú službu nám urobia paradajkové šťavy a pretlaky.
Tip: Hľadáte recept na domáci paradajkový pretlak alebo kečup? Máme. A overený. Inšpirujte sa aj vy receptami Silvie Bodlákovej»»»
Ak pretlak alebo kečup nezvyknete variť doma, pri kupovaných dávajte pozor na obsah soli, znižuje draslík. Ideálne sú paradajkové šťavy v skle (kovové či plastové obaly vraj môžu paradajky svojou kyslosťou aj rozložiť).
Vsetko vymenovane (az na nektarinky) zboznujem
Vsetko vymenovane (az na nektarinky) zboznujem
Môže byť. Ale dá sa pokračovať… Marhule, maliny, čučoriedky, slivky, kukurica jááj, ešte si to rýchlo užiť!