Odkedy podávať deťom ryby?

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 1

Ryby patria medzi výživovo zvlášť hodnotné potraviny. Jedinečné sú najmä vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín. Organizmus tieto tukové látky nevyhnutne potrebuje pre svoju funkciu, tie sa však s výnimkou rýb nachádzajú v potravinách iba v malých množstvách.

Ryby – zdroj cenných živín

Omega-3 mastné kyseliny sú účinné v prevencii srdcovo-cievnych i nádorových chorôb, znižujú riziko vysokého krvného tlaku a priaznivo vplývajú na priebeh zápalových ochorení. U detí sú potrebné pre správny vývin mozgu, duševných schopností (napríklad pamäť, sústredenosť), ako aj zrakových funkcii.

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité už počas vnútromaternicového vývinu dieťaťa, najmä počas posledných 3 mesiacov gravidity. Podľa niektorých štúdii majú deti mamičiek s vysokým príjmom omega-3 mastných kyselín o niečo vyššiu pôrodnú hmotnosť, čo je pre dieťa výhodou, navyše sa u matky znižuje aj riziko popôrodnej depresie.

Ryby sú však bohatým zdrojom celého radu ďalších živín, dôležitých pre dieťa v období rastu, taktiež i pre tehotné a dojčiace ženy. Organizmu poskytujú kvalitné, ľahko stráviteľné bielkoviny. Majú vysoký obsah minerálnych látok, jódu, fosforu, zinku, vápnika a železa, a to najmä morské druhy. Sú významným zdrojom vitamínu A a D.

Škodlivé látky v rybách

Na jednej strane ryby obsahujú veľa výživných látok, no na druhej strane sa v nich vo zvýšenej miere môžu hromadiť škodlivé látky z vôd, v ktorých žijú. Ide najmä o polychlorované bifenyly a ťažké kovy, napríklad kadmium alebo ortuť, ktoré vo vyšších dávkach poškodzujú zdravie.

Obsah týchto látok je odlišný v rôznych druhoch rýb a závisí aj od miery znečistenia vôd, v ktorých ryba žila. Ich koncentrácia býva v morských rybách vyššia než v sladkovodných, väčšie množstvo je najmä vo veľkých a dlhšie žijúcich rybách.

Ryby – áno, či nie?

Po zvážení všetkých rizík a výhod, odborníci odporúčajú konzumovať pokrm z rýb aspoň 1 – 2 krát do týždňa, či už v podobe teplého alebo studeného pokrmu. Pri takomto príjme zdravotné benefity výrazne prevyšujú riziká z možnej prítomnosti cudzorodých látok. Riziko škodlivých účinkov je vysoké najmä v prímorských krajinách, kde ryby patria do každodenného jedálnička.

Ako sa vyhnúť rizikám?

Ak sa chceme vyhnúť nadmernému príjmu škodlivých látok, mali by sme čo najviac obmedziť príjem druhov s ich vysokým obsahom, medzi ktoré patrí mečúň, žralok a makrela kráľovská.

Na bežnú konzumáciu sú vhodné sladkovodné ryby a z morských rýb tie druhy, ktoré majú nízky obsah škodlivých látok: treska, losos, sardinky, pstruh, platesa, ančovičky, makrely (okrem vyššie spomenutej kráľovskej), ako aj krevety a mušle.

V posledných rokoch si vďaka chuťovým kvalitám, ale i cenovej prístupnosti získal obľubu spotrebiteľov pangasius. Často býva kladená otázka, či je konzumácia tejto ryby bezpečná. Z výsledkov odborných analýz však vyplýva, že pangasius spĺňa hygienické normy Európskej únie a jeho konzumácia nepredstavuje zvýšené zdravotné riziko.

Jednostrannému nadmernému zaťaženiu cudzorodými látkami možno predísť striedaním rôznych druhov rýb.

Ryby v strave detí, tehotných a dojčiacich mamičiek

Deťom sa ryby sa môžu deťom zaradiť do stravy po 1. roku. Najskôr sa dieťaťu pripravujú tepelne upravené ryby a až neskôr konzervované. Pred podávaním pokrm veľmi starostlivo skontrolujeme, či v ňom nie sú kosti. Aj dieťa by malo konzumovať pokrmy z rýb 1 až 2 krát do týždňa.

Alergie, riziká

Ak sa v rodine vyskytuje alergia, odporúča sa zaradenie rýb až po 2. roku. Pri riziku alergie by dieťa najskôr malo dostávať sladkovodné ryby, pretože morské ryby sú silnejším alergénom. V období tehotenstva a dojčenia je najlepšie sa vyhýbať sa aj tomu najmenšiemu riziku, príjem rýb 1-2krát do týždňa je však bezpečný.

Pre deti, tehotné a dojčiace mamičky sú vhodné sladkovodné ryby a tie druhy morských rýb, v ktorých je iba nízky obsah škodlivých látok. Naopak, vôbec sa nemajú konzumovať ryby s vysokým obsahom škodlivých látok (mečúň, žralok a makrela kráľovská). Odporúča sa navyše obmedziť aj príjem lososa, haringa a tuniaka najviac na jednu porciu do týždňa. Toto sa vzťahuje na mrazeného tuniaka, tuniak v konzerve je bezpečný.

Rybie prsty nie

Ryby spracované na prírodný spôsob sú ľahšie stráviteľné než vypražené v trojobale. Hotové rybie prsty nie sú príliš vhodné, pretože sú často pripravené s použitím stužených tukov, ktoré neprosievajú zdraviu detí ani dospelých. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Komentáre k článku

  1. ja som dala malému prvý krát podusenú rybku so zemiakmi, keď mal desať mesiacov. Chutila mu a to mu ostalo dodnes. Ryby zbožňuje. Kupujem hlavne sladkovodné ryby ako zubáč, pstruh a z morských lososa a treskau

Pridaj komentár