Soľ je pre ľudský organizmus životne dôležitá. Ak sa však konzumuje v nadmernom množstve, zvyšuje riziko vzniku závažných chorôb. Na zabezpečenie dennej potreby organizmu úplne postačí doslova štipka soli.
Soľ a zdravie
Soľ je nevyhnutná pre normálnu funkciu ľudského organizmu a zachovanie života. Ovplyvňuje hospodárenie s vodou, je potrebná pre normálnu činnosť nervov a svalov, tvorbu žalúdočnej kyseliny, zapája sa i do celého radu ďalších procesov.
Každodenne sa z ľudského organizmu isté množstvo soli stráca. Aby telo riadne fungovalo, potrebné je straty nahradiť. Za bežných okolností potrebuje organizmus dospelého človeka nevyhnutne doplniť 1,5 – 2 g soli denne. Za bezpečné sa považuje množstvo až do 6 g. V skutočnosti však prijímame viac než dvojnásobnú dávku.
Ak sa kuchynská soľ – chlorid sodný, privádza do organizmu v nadmernom množstve, môže mať závažné nežiaduce účinky. Dlhodobý nadmerný príjem soli podporuje vznik vysokého krvného tlaku a ďalších kardiovaskulárnych chorôb. Nadmiera soli zvyšuje tiež riziko vzniku rakoviny žalúdka a pažeráka. Sodík v tele zadržiava vodu, čím zaťažuje krvný obeh a spôsobuje opuchy nôh. Vysoký príjem soli zaťažuje obličky, ktoré prebytočnú soľ vylučujú. Organizmus pritom stráca cenný vápnik.
Potravinové zdroje soli
Soľ, ktorou si prisáľame pokrmy, tvorí iba časť z dávky, ktorú denne prijímame. Až tri štvrtiny zo skonzumovaného množstva získavame v „skrytej“ podobe – z potravín. Mnohí netušia, že jedným z jej hlavných zdrojov je chlieb. Veľké množstvo soli obsahujú údeniny, syry, nakladané a konzervované potraviny, zemiakové lupienky, krekry a iné slané pochutiny. Ak používame na dochutenie jedál bujón, alebo vegetu, treba si uvedomiť, že obsahujú viac ako 50 % soli.
Morská soľ
Zdravotné problémy súvisiace s nadmerným príjmom soli (chloridu sodného) sú spôsobené prebytkom sodíka. V morskej soli je časť sodíka nahradená inými minerálnymi prvkami, draslíkom, vápnikom, horčíkom. Napriek tomu obsah chloridu sodného je v morskej soli iba o málo nižší než v jedlej soli (jedlá 99% hmotnosti, morská 97,5% hmotnosti). Podobne ako bežnú soľ, aj morskú soľ treba konzumovať s mierou. Navyše, treba pamätať, že nie každá morská soľ je jodidovaná. Ak si chceme zabezpečiť primeraný prívod tohto prvku, treba si kupovať tie druhy morskej soli, ktoré sú obohatené jódom.
Soľ a deti
Deťom do 1 roka potravu neprisáľame, soľ prítomná v potravinách ich organizmu postačuje.
Pre batoľa je odporúčané množstvo 2 g denne, dieťa v predškolskom veku 3 g, 7 až 10 roční by nemali konzumovať viac ako 5 gramov, odporúčané množstvo pre staršie dieťa je do 6 g.
Presáľanie = zlozvyk
Množstvo soli, ktoré si do pokrmov pridávame, je dané návykmi. Kto nie je zvyknutý na nadmerné solenie, vníma i mierne slanú potravu ako chutnú.
Pre možné závažné zdravotné komplikácie sa odporúča súčasný nadmerný príjem soli znížiť. Vyhýbajme sa preto nadmernému soleniu, najmä dosáľaniu pokrmov ešte skôr než ich ochutnáme. Odporúča sa obmedzovať príjem potravín s vysokým obsahom soli. Na dochutenie jedál môžeme využívať bylinky, vňate a aromatické druhy zeleniny. Dodávajú jedlám výraznú chuť a pokrm si už nevyžaduje dochucovanie nadmerným množstvom soli.
Nedostatok soli?
Pri bežnej strave je nedostatok soli zriedkavý. Aj keby sme si jedlo vôbec nedosáľali, organizmus získa dostatočné množstvo soli z potravín, v ktorých je prirodzene prítomná.
Nedostatok soli môže však byť vyvolaný nadmernými stratami soli v dôsledku vysokých teplôt, intenzívnej telesnej záťaže a potením. Prejaví sa slabosťou, bolesťou hlavy, nízkym krvným tlakom, kŕčmi, búšením srdca, poruchami pamäti.