Čo sa skrýva v tradičných vianočných pochúťkach (2)

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 0

Na štedrovečernú rybu, oblátky s medom, či novoročnú šošovicu sa už dopredu tešíme. Neochudobňujme sa o pôžitok z ich chuti ani vo všedné dni. Naše tradičné vianočné pokrmy sú nielen chutné, ale aj zdravé.

Ryby

sú bohaté na kvalitné a ľahko stráviteľné bielkoviny potrebné na rast a regeneráciu tela. Vynikajú vysokým obsahom minerálnych látok, sú i významným zdrojom vitamínu D, ktorý je potrebný pre ukladanie vápnika do kostí. Predovšetkým si ich však ceníme ako hlavný zdroj nenasýtených mastných kyselín zo skupiny n-3.

Tieto zdraviu prospešné tukové látky, ktoré si náš organizmus nedokáže vytvoriť v dostatočnom množstve, sú účinné v prevencií srdcovo-cievnych a nádorových ochorení, vysokého krvného tlaku a priaznivo vplývajú na priebeh zápalových ochorení.

Ryby by sme mali konzumovať 1-2 x do týždňa, či už v studenej úprave alebo v podobe teplého pokrmu. Prednosť by sme mali dať rybám na prírodný spôsob, grilovaným alebo zapekaným. Vyprážané v trojobale obsahujú zbytočne veľa tuku a kalórii.

V rybách sa môžu hromadiť kontaminujúce látky, čím sa žiaľ hodnota tejto zložením cennej potraviny znižuje. Zdravotné benefity pravidelného príjmu rýb však výrazne prevyšujú riziká z možnej prítomnosti cudzorodých látok.

Medzi druhy s nižším obsahom škodlivých látok patria i u nás najbežnejšie konzumované ryby ako treska, makrela, losos, sardinky, pstruh, ančovičky, ako aj krevety. Jednostrannej záťaži cudzorodými látkami možno predísť striedaním rôznych druhov rýb.

Strukoviny

Podľa tradície sa by sa mala na Nový rok podávať šošovicová polievka „aby bolo v novom roku dosť peniažkov – tak ako šošovice v polievke“.

Nielen šošovica, ale i ostatné strukoviny majú mimoriadne bohatý obsah živín. Sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, sacharidov, vitamínov skupiny B, vápnika a bielkovín. Organizmu ponúkajú železo, ale i ďalšie minerálne a stopové prvky.

Konzumovať by sme ich mali aspoň 2-3 krát v týždni. Naklíčené strukoviny sa stávajú obľúbenou súčasťou zeleninových tanierov. Počas klíčenia sa v nich znižuje obsah nafukujúcich látok a zlepší sa využiteľnosť minerálnych látok. Obsah vitamínu B sa 3-4 krát zvýši a obohatia sa navyše aj o nemalé množstvo vitamínu C.

Med

Ak váhame, či sladiť cukrom alebo medom, prednosť by mal dostať med. Na rozdiel od „prázdnych kalórií“, ktoré čerpáme z cukru, je sladidlom, ktoré obsahuje i biologicky účinné látky: vitamíny (najmä skupiny B), minerály (draslík, sodík, železo, vápnik, horčík), éterické oleje, či enzýmy. Jeho zložkou sú i organické kyseliny, ktoré podporujú vstrebávanie minerálnych látok v čreve.

Vďaka neveľkému obsahu peroxidu vodíka má med schopnosť ničiť baktérie. Hladinu cukru v krvi zvyšuje podstatne menej ako cukor. Aj keď je med zdravší ako cukor, konzumovať by sme ho mali ako všetky ostatné sladkosti – s mierou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Pridaj komentár