V prechodnom období druhého polroka si zdravé dieťa pri správnej opatere zvykne na nový spôsob výživy, nové druhy jedál. Jedlá sa už nemusia pripravovať zvlášť. Dieťa môžete nakŕmiť aj stravou, ktorá sa pripravuje pre rodinu, pri splnení zásadných predpokladov pre zdravú stravu:
– strava je pestrá, obsahuje chudé, varené, dusené mäsá, zeleninu, ovocie, jodidovanú soľ, neobsahuje veľa sladkostí
– pri jej príprave (ako aj kŕmení, stolovaní) sa dodržuje čistota, základné hygienické pravidlá:
– dôkladné umývanie rúk (matka i dieťa)
– dokonalá čistota v kuchyni
– dostatočne dlhé varenie (aby sa zničili baktérie varom)
– podávanie čerstvých jedál po uvarení
– používa sa hygienicky nezávadná voda
– ovocie a zelenina, podávané v surovom stave, sú dôkladne umyté
– dodržuje sa dôkladná čistota misiek, pohárov.
Nedoporučuje sa používať fľašky pre dojčatá. Nedajú sa ľahko udržovať v čistote (okrem toho pitie z fľaše nepodporuje správny vývoj čeľustí, svalov líc, dutiny ústnej.)
Oproti názoru v minulosti doporučujú dnes odborníci aj v druhom roku dieťa dojčiť. Najlepšie je, ak mu môže matka takto poskytnúť celú dennú dávku mlieka, ktorá sa v tomto veku pohybuje okolo 500 ml.
Ak to nie je možné, doporučujú sa priemyselne vyrobené mlieka tzv. pokračovacie, ktoré sú čiastočne upravené, ľahšie stráviteľné ako konzumné kravské mlieko a obohatené o železo a vitamíny.
Dojčenie v druhom roku života má veľký význam pre zdravý vývoj dieťaťa, prevenciu ochorení najmä:
– pri výskyte alergie u matky, otca, alebo blízkej rodiny
– pre možnosť poskytnutia vhodnej výživy počas horúčnatých infekčných chorôb (v čase odstavovania nie sú zriedkavosťou), kde iné druhy potravy dieťa odmieta, zvracia
– v rodinách s nižšou ekonomickou úrovňou, ktorá neumožňuje kupovať drahé prípravky umelého mlieka
– za okolností, ktoré neumožňujú splnenie predpokladov pre bezpečnú umelú výživu (nedostatok hygienicky nezávadnej pitnej vody, cestovanie, atď.)
V druhom roku sa zvyšuje schopnosť dieťaťa jesť rôzne druhy jedál, i množstvo, ktoré potrebuje na zasýtenie. Jeho potrebu si samo určuje podľa svojich dedičných dispozícií, rýchlosti rastu a ďalších faktorov. Nikdy dieťa do jedla nenúťte, docielite pravý opak! Okrem toho už v tomto období by sme mali učiť dieťa jedlo si vážiť. Mali by sme sa snažiť kŕmiť ho v pohode, postupne ho učiť samostatnosti, jesť lyžičkou, piť z hrnčeka. Spravidla v tomto období pri zvyšovaní príjmu inej stravy sa postupne znižuje počet dojčení, tvorba materského mlieka zaniká, je čas na úplné odstavenie.
Výživa dieťaťa v treťom roku života.
V treťom roku života dosiahne dieťa pi dobrej výchove značný stupeň samostatnosti: Môže už sedieť pri stole, učí sa jesť samostatne s pomocou a pod vedením matky, alebo inej blízkej osoby. V tomto období sa už ukončuje ďalší dôležitý stupeň vývoja (vyzrievanie nervového a imunitného systému), v ktorom bolo zastúpenie stavebných a ochranných zložiek v strave dieťaťa mimoriadne dôležité. Aj naďalej však dieťa potrebuje zdravú výživu. V zásade ju zabezpečuje strava pestrého zloženia s dostatkom netučného mäsa, rýb, hrubozrnného chleba, zeleniny, ovocia. Treba sa v nej vyhýbať koreneným jedlám, presáľaniu a sladkostiam, ktoré sú v súčasnosti veľmi rozšírené. Ich nadmerní konzumácia patrí medzi najčastejšie chyby vo výžive detí.
(Publikované v príručke „Chcete mať zdravé dieťa“ vydal Slovenský výbor pre Unicef)
zdravim vas, aj ja by som sa chcela opytat, ako to vlastnej je s kravskym mliekom?
Dcere ho chcem uz zacat podavat, ale neviem, ci kupovat plnotucne 3,5 % alebo 1,5%? Treba ho aj prevarat?
Dakujem.
Mam 14mes.dceru.Kolko krat ju treba kojit?Treba ju dokrmovat aj umelym mliekom?Je vhodne aj kravske mlieko?DAKUJEM