V 5. mesiaci už možno do stravy dojčaťa zaradiť i kaše.
Ak sa rozhodneme obohatiť jedálniček svojho dieťatka o tento pokrm, treba pamätať, že najbežnejšie používaná kaša z pšeničnej krupice nie je pre takého malé dieťa vhodná.
Obsahuje totiž lepok (glutén). Predčasné podanie lepku môže v nezrelom tráviacom systéme dojčaťa spustiť alergickú reakciu a vznik celiakie. V snahe predchádzať tomuto závažnému ochoreniu sa kaše obsahujúce lepok odporúčajú až od 8. mesiaca.
Bezlepkové kaše
Mladšie dieťa však môže dostávať kaše, v ktorých sa lepok nenachádza – ryžovú, kukuričnú alebo pšennú.
Instantné kaše
Instantné kaše pripravujeme podľa návodu. Niektoré detské kaše sa vyrábajú ako výrobky s mliekom a na ich prípravu stačí iba voda. Ďalšie pridávanie mlieka do tohto druhu kaše by bolo pre organizmus dieťaťa zbytočnou záťažou.
Nemliečne instantné kaše mlieko neobsahujú a vďaka tomu sú vhodné i pre deti so zvýšeným rizikom vzniku alergie na mlieko alebo pre deti s alergiou na bielkoviny kravského mlieka.
Pokiaľ má mamička dostatok materského mlieka, pre dieťa je výhodné, ak ho používa i na prípravu kaše. Kaša sa uvarí na vode a následne sa do nej pridá odstriekané materské mlieko.
Zdravým dojčatám možno nemliečne kaše pripravovať s bežným umelým mliekom, pri alergii s hypoalergénnym mliekom alebo s mliečnym hydrolyzátom.
Kaše z tradičných surovín
– pšeničnej krupice, kukuričnej krupice, či ryže je vhodné uvariť vo vode a následne pridať materské alebo umelé mlieko (bežné umelé, hypoalergénne, mliečny hydrolyzát) v dávke primeranej množstvu použitej vody.
Bežné kravské mlieko je na prípravu kaše nevhodné, odporúča sa až od 3 rokov!
Pri kúpe instantnej kaše si všímame i odporúčanie výrobcu od koľkého mesiaca je vhodná a podľa veku dieťaťa vyberáme vhodný výrobok.
Kašu podávame dieťatku lyžičkou.
Hoci začiatky bývajú ťažké a väčšia časť pokrmu sa neraz ocitne na podbradníku, pre dieťa je dôležité, aby sa naučilo prehltnúť aj hustejšiu potravu. Kašu možno postupne spestriť pridaním ovocia, zeleniny, prípadne mäsa, ktoré zároveň zvýšia jej výživovú hodnotu.
Okrem pšenice obsahujú lepok aj ostatné bežne používané obilniny – raž, ovos i jačmeň. Kaše a iné výrobky z nich (múky, vločky) sa preto zaraďujú tiež od 8. mesiaca.
Až v tomto veku začíname používať múku na zapraženie polievok a zahustenie omáčok. Mladšiemu dieťaťu nepodávame ani rožky, chlieb či keksy. Na prípravu pudingu používame prášok, ktorý obsahuje iba zemiakový alebo kukuričný škrob. Častou chybou je predčasné podávanie detských piškót.
Ak má dieťa pozitívnu alergickú anamnézu (rodič, alebo súrodenec je alergik), bezlepková strava sa odporúča až do 1 roka.
…tak ze preco experimentujem na vlastnu pest, …
preliecili sme sa na ryzovom odvare. ked som najblizsie navstivila poradnu, schvalne som sa dr.( bez toho, ze by som jej tuto udalost spomynala ) pytala co by mi odporucila. a ona ? : “po krupici urcite nesiahajte, to je prezitok, skuste tie ryzove kase od HAMI ”
a ako ostatnu radu k prikrmovaniu mi podala do ruky reklamny letak od HIPP s kompletnym detskym menu.
po tom vsetko kaslem na to ci je nieco prezitok. ked dam mojej dcere domacu zeleninu, ma stolicu do 24 hodin, ako normalne ma byt. skusila som jej dat postupne oi kravske mlieko – cerstve 5 dnove, nie trvanlive kde su narusene bielkovinove retazce, ktore samozrejme nemusi organizmus dobre stravit. a pridavam postupne aj obyc. detsku psenicnu krupicu. zatial mojej dcere nic nie je. a ja budem pokracovat v prezitkoch, pricom urcite nebudem podporovat vyrobky na ktorych sa niekto nabali, ale hazarduje zo zdravim najmensich deti.
no ja mam dost negativnu skusenost.
moja dr. ma pri radeni sa o prvych prikrmoch upozornovala na prezitky starych mam, neodporucala kr. mlieko, krupicu, keksi, dom. zeleninu zo zahrady, ktora bola urcite hnojena a obsahuje dusicnany, atd.
so mamina prvy krat a kazdu rada je pre mna vitana, a hlavne od Dr.
tak som namiesto po domacej mrkve siahla po skorej mrkvicke od HIPP, dalej i zemiaku a zeleninovej zmesy. pridala som aj stavicky. bolo mi trocha divne, ze mala po tychto vyrobkoch stolicu hned do hodiny a ked bola dojcena tak raz 7 dni. pripisovala som to silnejsej strave.
no problem s castym nocnym budenim sa neriesil. krupicu, ktoru mi odporucali obe mami som podla rad Dr. vylucila.
siahla som teda po ryzovej mliecnej kase od HAMI – odporucana ceskou pediatrickou komorou, vhodna pre deti od 4. mesiaca, bez lepku a konzervacnych latok. nedala som jej ani celu davku 150 ml, iba 50 ml pre skusku – ako bude na novu vec v strave reagovat. 1. den nic, 2. den nic, 3. den som jej nestihala kasu spravit lebo sme boli na ceste, tak som ju cisto kojila. a vtedy vecer ju zacalo prehanat- isla jej z konecnika len vooda a hlien.
tak sme isli na pohotovost a tam sa na mna vrhli kopou vycitiek, ze preco davam 6. mesacnemu dietatu kasu, ked ta sa ma zavadzat az od 8. mesiaca. darmo som im isla vysvetlovat cim som sa riadila. odbili ma, ze to je len rekama a tie kase obsahuju konzervacne latky a ze som si dceru riadne pokazila, ze ci mi to radila dr. …
Ahojte Mamicky. Mam otazku – kde sa daju v Bratislave kupit bezlepkove nemliecne kasicky a ktore znacky sa vam osvedcili?
re pre susanna: to, čo píšeš o zavádzaní lepku som videla aj v televízii, prezentoval to Dr. Bukovský( odborník pre klinickú výživu) ako najnovší výskum. Tiež radil zavádzať lepok medzi 4 a 6 mesiacom, že sa tým významne znižuje riziko celiakie. ale zásadne nezavádzať skôr. a neskoršie podávanie tiež vraj zvyšovalo riziko. zaujímavé, nie?
Ahojte, my mame dobru skusennost s hippkami kasami, su aj bezlepkove.Manzelov brat trpi celiakiou tak sme sa bali a preto zacali s bezlepkovymi hipp kasickami. Malemu sme to zacali davat okolo 8mesiacov ako doktorka odporucila.Najviac adamkovi chuti s lesnymi plodmi a potom, ked nahodou nespapa tak sup mne do bruska a fakt to chuti:-)
Ahojte maminky, chcela by som Vas poprosit o radu, mam dcerku, ktora teraz dovrsila 8 mesiacov, do 5,5 mesiaca som ju len kojila, potom som zacala davat zeleninku. Velmi ma rada zemiacik s cukinou, mrkvou, brokolicou, spenatik, zaradila som aj bezvajecne cestoviny so zeleninou. Doobeda jej uvarim jablcko a dam jej trochu piskotikov, este ju stale kojim, ale mliecka mam stale menej a menej. V noci sa mi budi 2 krat a posledne tri dni uz je velmi nervozna a nic nevytiahne.Dam jej napit cajika a zaspinka, ale mam strach, ze jej to nestaci.SKusala som jej dat na vecer kase, vyskusala som od nestle, sunarku, hami ale vobec jej to nechuti.Skusila som jej dat aj umele mliecko – France lait, ale odmietala. Davam jej zatial vecer zemiacik so zeleninkou, to ma najradsej, vo v noci neviem co by som jej mala davat, lebo ona spinka pocas kojenia.Moze mi niekto poradit, co by som mala urobit, co ak nevytiahne aj cez den Materske mliecko, mam jej skusit dat kravske?
dakujem pekne a pozdravujem vsetky mamicky.
Svedsko malo dlhe roky navyssi vysket celiakie v Europe. Tusim este aj Anglicko bolo na tom zle. Tak sa zaviedli nove nazory do praxe. Predtym sa kojilo plnych 6 mesiacov a potom nastalo flaskovanie, resp. aj to aj to. Podava sa välling, co je ako riedka kasa na mucnom zaklade. tosa podavalo asi od 6-8 mesiaca. Predtym nic a potom takyto naraz lepku na organizmus. . Odkedy sa zacalo s pomalym podavanim lelpku od 4 mesiaca- napr. par omrviniek chlebba, -rozmoceny- len ochutnat, alebo kusok akoby piskoty, pre deti ,kotre nie su plne kojene a ktore su kojene od 6. mesiaca a az potom asi za meisac podavat lepik tak sa – cucuj svete znizil vtskyt celiakie vo Svedsku na uroven inych krajin. Takze, vidiate, iny kraj… som zvedava, akoby mi to vysvetlila pani doktorka, ktroa urcite musi poznat tento probelm, kotry Svedki mali. a uz nemaju vdaka skoremu a pomalemu pridavaniu lepku do stravy.
my sme zacinali kasou sinlac od cca ukonceneho 6. mesiaca. skor by som asi kasu nedala. lepok sme zaradili ked mal syn 10 mesiacov – omylom mu manzel dal na lyzovacke hippku s piskotami, ktora ani nebola nasa. s manzelom sme obaja atopici, tak sme bez lepku chceli vydrzat do roka. potom som sa ale docitala, ze najlepsie je s lepkom zacat, ked je dieta este aspon 2 mesiace kojene. niekedy je naozaj problem si z tej zaplavy informacii vybrat.
sinlac som synovi davala z flase a nemal potom problem prejst na lyzicku. ostatne kase sa mi videli hustejsie, tie dostaval lyzickou.
a ako pise mara, tiez sa mi nevidi to zahustovanie polievok. nam to sice lekarka tiez odporucala – ryzovou alebo kukuricnou mukou, ale tiez radsej zahustujem zemiakom.
Ja by som nesúhlasila s odporúčaním používať múku na zapraženie polievok a zahustenie omáčok od 8. mesiaca. Načo múku, zahustiť sa dá zemiakom, okrem toho dávať dieťaťu v takom veku omáčku a zaprážať polievku je z môjho pohľadu veľmi divné.
U nás vedie Nestle ryžová kaša za približne 40 Sk, tie drahšie som ani nekupovala.
Syna som dojčila 12 mesiacov, keď mal 5,5 mesiaca bola som tak vyčerpaná tým, že večer po kúpaní dostal moje mlieko, no už o 1a pol hod. bol hore a pýtal zas, obyčajne si vytiahol len pár kvapiek, mala som pocit , že je hladný. Pretože slabo priberal na obed už dostával zeleninku, mlieko som si odstriekala a večer som doň pridala instantnú ryžovú kašu. Po takejto večeri spal aj 3 hodiny a viac. Takže v noci som už mala opäť mlieko. Neskoršie dostával aj pohánkovú krupicu. Na instantné kaše Nestlé a Nutrilon sme prešli až neskôr. (Sú dosť drahé.) Lepok sme zaradili až v 8. mesiaci.
Mojim chlapcom najviac chutila Sunarka jogurtova s jahodami a to sme tych kasi vyskusali mnoho (ale tiez som s nou zacala az okolo 8-9 mesiaca vecre pred spanim (aj tak sme sa kojili x-krat za noc -:-)))). Napr. hami kasee ryzove-bananova, marhulova, vsetko jedno, chutia uplne rovnako a bodaj by nie, ked si na zlozeni precitam 1% ovocnej zlozky. Musela som ju dochucovat ovocim alebo detskou vyzivou aby to vobec zjedli. Ta sunarka ma myslim 13% jahod a 67% jogurtu alebo tak nejako a NAOZAJ chutila, to mozem povedat aj ja.
Holky, vyskusajte POHANKOVU KRUPICU Chut vynikajuca, neobsahuje lepok, aspon som ju v clanku nepostrehla….
A neskor, spalda obsahuje lepok, hoc menej, je super SPALDOVA krupica…
My sme nazaciatku pouzivali ciste instatntne kase – ryzovo pohankova, kukuricno pohankova… su strasne dobre, najdete ich napr. http://www.bio-obchod.sk
Ahojte, ja som zacala prikrmovat od 5 mesiaca a kasicku davam od 6mesiaca.Malinkej chuti najlepsie Nutrilon- bez lepkova, jablkova alebo hruskova.
Priznam sa robim ju redsiu a davam ju z flasky s vecsim otvorom v cumliku.
Viac ju to unavi a rychlejsie mi vecer zaspinka.
Co sa tyka piskot,moja mama nam ich davala uz v 4mesiaci a to mam 3 surodencov a nemame ziadne alergie.
Este ma napadlo … kedze pisem ako nezavisly zakaznik, urcite vam mozem poradit konktretne znacky kasi, ktore su u nas v obchodoch ci lekarnach:
ryzove nemliecne kase robi viacer vyrobcov – HAMI (Nutricia), Sunar, Nestle …
ochutene ryzove nemliecne – HAMI – jablkova, bananova, broskynova od Nutricie; Osemzrnna od Nestle – na krabici je napisane, ze moze obsahovat stopy mlieka, ale reakciu sme nemali. Nic ine sa u nas neda kupit 🙁
Vcera som kupila novu Himmeltau a musim priznat, ze som bola na… je sice nemliecna a hoci je aj krupicova (t.j. s lepkom) ale podla navodu by sa mala varit rozvnako ako obycajna krupica. Vysledok je, ze za 130 Sk som kupila 500 g obycajnej krupice s medom. Budeme ju teda opat varit ako krupicu za 13 Sk a po dovareni vmiesavat mlieko. Specialne mlieka by sa totiz nemali varit 🙁
Ahojte, ja si mylsim, ze Tina ma pravdu v tom, ze maminy, ktore maju pristup k informaciam z internetu … pristupuju k prikrmu tak ako radi pani doktorka v clanku. Napriek tomu je veeeelmi vela mamin, ktore sa riadia radami nasich mam, starych mam, tiet, znamych … pred niekolko desiatok rokov. Na druhej strane sterilizovane masova-zeleninove prikrmy su vynikjuce v pripade, ze ste na cestach … Avsak ako casty ci kazdodenny prikrm sa mi to nezda ako najvhodnejsia strava. Nesnazim sa nikoho sudit ci odsudzovat …. Je to na rozhodnuti kazdeho rodica. Cerstvo uvarena prip aspon rozmrazena strava domaca strava sa da len tazko porovnat s prikrmom. Navyse, nepodcenovala by som ani to, ako jedlo vyzera, co v pripade prikrmov nie je nic vabne Aby som sa vsak vratila k clanku, my sme z dovodu alergie (atopickeho ekzemu) pridavali do stravy lepok v 14 mesiacoch. Vobec nelutujem a verim, ze sme nasho maleho rozumnou dietou usetrili od mnohych svrbiacich trapeni. Stale pouzivame nemliecne kase ale najma obilniny ako zaklad kase kukuricnu krupicu, ovsene vlocky, spaldove vlocky, amarant, pohanku …. do ktoreho primiesam ochutenu ryzovu nemliecnu kasu. Mozete tak robit kase roznorodejsie a aj setrnejsie.
samozrejme, že sme aj také mamičky, ktoré kŕmime dieťatko kašou. Ja som začala keď mala dcérka 5,5 mesiaca. Teraz má 7,5 mes. a kŕmim ju Bebou a tiež bezlepkovými kašami. V noci ju ešte kojím. Dávam jej tiež zeleninovo-mäsové pokrmy od HIPP. Keď som žiadala našu pediatričku o radu – ako prikrmovať, tak mi odporúčila práve kaše. Takže ja si neviem jedálniček našej dcérky bez kaše ani predstaviť. Striedam jej ich, kupujem rôzne príchute.
Neviem, ci v dnesnej dobe este nejaka mama nakrmi 5. mesacne babo kasou. Aj u deti krmenych umelym mliekom dnes uz pediatri odporucaju pockat do ukonceneho 6. mesiaca, zacinat po lyzickach so zeleninkou a nikam sa neponahlat… Schopnost prijimat tuhu stravu sa totiz neriadi vekom, ale urovnou dosiahnuteho vyvoja, motorikou. Nez sa teda dietatko dopracuje ku kasi, trva to casto niekolko mesiacov. Inak, odporucania vyrobcov na baleni treba rozhodne brat s velkou rezervou a pozorne studovat zlozenie. Nimi odporucane pokrmy su pre dany vek velmi casto nevyhovujuce.
Neviem, ci v dnesnej dobe este nejaka mama nakrmi 5. mesacne babo kasou. Aj u deti krmenych umelym mliekom dnes uz pediatri odporucaju pockat do ukonceneho 6. mesiaca, zacinat po lyzickach so zeleninkou a nikam sa neponahlat… Schopnost prijimat tuhu stravu sa totiz neriadi vekom, ale urovnou dosiahnuteho vyvoja. Nez sa teda dietatko dopracuje ku kasi, trva to casto niekolko mesiacov. Inak, odporucania vyrobcov na baleni treba rozhodne brat s velkou rezervou a pozorne studovat zlozenie. Nimi odporucane pokrmy su pre dany vek velmi casto nevyhovujuce.