V článku Papáme v 7. mesiaci (nedojčené deti v 5. mesiaci) sme sa venovali zavádzaniu prvých (prevažne zeleninových) príkrmov do stravy dieťatka. Medzi vhodné potraviny na začiatok sme zvolili tieto:
- zelenina: zemiak, mrkva, cuketa, tekvica, zelená fazuľka, brokolica, petržlen, karfiol, špenát,
- obilniny – ryža, kukurica, pohánka, ovsenné vločky, jačmenné krúpy
- ovocie: jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, banán („domáce“ ovocie, banán je jediná výnimka)
Postupne pridávame nové zložky potravy s rozostupom 3 dní, aby sme predišli možnej potravinovej alergii. To, že dieťatku niečo chutí (niektoré mamičky podávajú príkrmy skôr – napríklad už od 3. mesiaca, mnohokrát kúpené – aj prisolené, alebo nevhodné – napr. párky, detské piškóty, keksíky), ešte nie je kritériom toho, že robíme správne. Predčasné zaraďovanie potravín neprináša dieťaťu žiadne výhody, naopak, zaťažuje jeho organizmus.
Príkrm má byť kašovitej konzistencie, nemixujeme, roztlačíme vidličkou. Naďalej nesolíme, nekoreníme, neprisládzame, do kaše i zeleninového príkrmu pridáme niekoľko kvapiek oleja, najvhodnejšie sú slnečnicový, repkový a olivový.
Ktoré nové potraviny môžeme zaradiť do jedálnička ďalší mesiac?
- mäso (morčacie a kuracie)
- vaječný žĺtok (bielok kvôli riziku alergie do 1 roka nepodávame!)
- ovocie (napríklad jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, banán)
- ďalšie obilniny (kaše, chlieb, pečivo, zápražka, bezvaječné cestoviny)
Mäsko (cca 30 g) podávame 5-6 krát do týždňa, vaječný žĺtok (v množstve 1/2 – 1) 1-2 krát týždenne namiesto mäsa. Zelenino-mäsový príkrm obohacujeme o nové druhy zeleniny, ktoré sme doposiaľ nezaviedli, napríklad kaleráb, kel a podobne.
Kvôli možnej alergii z cudzokrajného ovocia podávame ovocie len také, ktoré rastie v našich zemepisných šírkach (s výnimkou banána). Z banána, ryže a mrkvy môže zapekať, vtedy ich nepodávame.
Na zarobenie kaše by sme mali uprednostniť materské mlieko, ktoré len zohrejeme. Ak dieťatko pije dostatok mlieka, môžeme mu dávať i nemliečnu kašu. Pre detičky, ktoré mlieko odmietajú, sú lepšie mliečne kaše. Ak dieťatko niektorú potravinu odmietne, vysadíme ju z jedálnička a ponúkneme o nejaký čas (napríklad o dva týždne).
Jedálniček – príklad
Ráno – mliečko
Desiata – mliečko (alebo ovocie)
Obed – zeleninovo – mäsový príkrm, zeleninový príkrm
Olovrant – ovocie (alebo mliečko)
Večera – kaša (mliečko)
Príklad postupného zavádzania zeleninovo – mäsových príkrmov a postupne aj ovocia – obed a olovrant, resp. aj večere (kaše). Uvádzame len pre ilustráciu, každý si zvolí postup zavádzania nových zložiek potravy a najvhodnejší čas sám. Nová potravina je zvýraznená, vyskúšané varíme podľa chuti dieťatka. Ďalšie dni už potraviny ľubovoľne kombinujeme.
1. deň – OBED – zemiak, kuracie mäso, olej
4. deň – OLOVRANT – banán
7. deň – OBED – zemiaky, vaječný žĺtok, olej
10. deň –OLOVRANT – banán a jablko
13. deň: OBED: ryža, morčacie mäso, cuketa, olej
16. deň – OLOVRANT – banán a hruška
19. deň – VEČERA – pohánková kaša s banánom