Test detských príkrmov: ktoré prepadli a ktoré sa nemusíme báť kúpiť?

dTest 1

Len čo príde čas prvých príkrmov v jedálničku bábätka, mnohí rodičia prežívajú malú maturitu. Nielen dilemu, či s prvou lyžičkou ochutnať mrkvu alebo zemiak, v akom veku je vhodné zaradiť ktorú potravinu, aby sme nepokazili niečo s alergiami, ale aj otázku, ako pripravovať jedlo pre bábätko.

Variť mu každý príkrm doma, keď viem, čo mu servírujem alebo si dovoliť ušetriť čas a kúpiť hotový príkrm? Čo obsahujú, ako chutia, sú vôbec zdravé?

Na tieto otázky hľadala odpoveď nezávislá spotrebiteľská organizácia dTest, ktorá do laboratória na testovanie poslala desať príkrmov s príchuťou bolonských špagiet.

dTest – Petr Neubert

Ako dopadli príkrmy s príchuťou bolonských špagiet

dTest do testovania v nezávislom laboratóriu zahrnul príkrmy určené pre deti od ukončeného štvrtého až dvanásteho mesiaca veku.

Najnovšie vedecké výskumy ukazujú, že v období medzi 17. – 24. týždňom života dieťatka, dokáže jeho organizmus tolerovať alergény v strave a vytvoriť si tak do budúcnosti lepšiu imunitu i odolnosť.

»»»»»» Prečítajte si aj: Zavádzame príkrmy. O čom je „imunologické okno.

Slovenská pediatrická spoločnosť a Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti rodičov však upozorňujú, aby s príkrmami u detí nezačali príliš skoro. Mohlo by to totiž ohroziť samotné zdravie dieťaťa preťažením obličiek. Za správny čas sa preto u dojčených detí považuje šiesty mesiac a u detí kŕmených dojčenským mliekom obdobie po ukončení štvrtého mesiaca.

Aby bolo testovanie jednotné a výsledky porovnateľné, vybrala sa práve jedna príchuť – bolonské špagety alebo podobná alternatíva. Testované príkrmy boli väčšinou balené v sklenených pohárikoch, jeden bol balený v kapsičke s plastovým uzáverom.

Dôležitými kritériami testovania boli najmä výživové hodnoty, senzorické hodnotenie – farba, chuť a vôňa, kvalita surovín a spracovanie, nežiadúce látky či balenie a deklarácia výrobcu.

Najslabšie hodnotenie: mykotoxíny v príkrme

Výsledky testovania ukázali, že väčšine príkrmov sa darilo dobre. dTest však jeden z testovaných výrobkov neodporúča. Je ním príkrm dmBio Dinkel-Spaghetti bolognese (Príkrm bolonské špaldové špagety), ktorý sa kvôli obsahu nežiaducej látky – mykotoxínu umiestnil na úplnom konci tabuľky s najslabším hodnotením.

Mykotoxíny sú totiž okom neviditeľné jedy produkované plesňami a môžu spôsobovať najrôznejšie zdravotné problémy. Vzhľadom na to, že paradajkové výrobky sú na prítomnosť mykotoxínov náchylné, v laboratóriu ich hľadali aj v detských príkrmoch.

Aj keď bola v uvedenom produkte nameraná hodnota mykotoxínu nízka, iba o dve desatiny mikrogramu vyššia, než sú schopné zachytiť meracie prístroje, v potravinách všeobecne a najmä tých dojčenských, by sa vyskytovať vôbec nemali.

Najlepšie hodnotené detské príkrmy

Tipom dTestu v kategórii príkrmov pre väčšie deti – od ukončeného ôsmeho až dvanásteho mesiaca veku je výrobok Hamánek Špagety s bolonskou omáčkou. Obstál v skúške výživových hodnôt, v teste nežiadúcich látok a uspel aj z hľadiska senzorického hodnotenia.

Okrem chuti môže rodičov pri bolonských špagetách zaujímať aj to, aké kvalitné paradajky sa do nich používajú. Experti dTestu v laboratóriu pomocou špeciálneho prístroja merali intenzitu jasne červenej farby spojenej s kvalitnými paradajkami.

V kategórii detských príkrmov od ukončeného štvrtého až šiesteho mesiaca veku dosiahol najlepší výsledok z tohto pohľadu výrobok Sunar Špagety s bolonskou omáčkou. Jediný z testovaných produktov tak za kvalitu paradajok získal veľmi dobré hodnotenie.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Čo nepatrí deťom do úst pred prvým rokom.

Bez ohľadu na to, kedy sa rodičia rozhodnú zaradiť príkrmy do jedálnička svojich detí, je dôležité začať pomaly a ideálne po lyžičkách. Pre deti je najvhodnejšie začať iba s jedným druhom zeleniny a až potom pridávať ďalšie druhy, mäso či ovocie.

Deťom treba dopriať dostatočný čas aj na to, aby si na novú stravu zvykli a netlačiť na ne, ak niektorý príkrm odmietajú. Napokon, v živote bábätka je to významný moment, kedy za začína zoznamovať aj s inou stravou ako len mliekom. Netreba sa preto ponáhľať a v prípade nejasností je dobré sa najskôr obrátiť na pediatra, ktorý rodičom poradí kedy je ich dieťa pripravené.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ale zase je mozne ze DM Bio rajciny su nestriekane a teda nachylne na plesen, ostatny vyrobky boli striekane x krat v roku, tj po plesni ani stopa. Tazko povedat co je lepsie, stopove prvky pesne alebo stopove prvky postrekov ….

Pridaj komentár