VýživaZačíname papať

Test detských príkrmov: ktoré prepadli a ktoré sa nemusíme báť kúpiť?

 dTest   21.04.2022   1

Len čo príde čas prvých príkrmov v jedálničku bábätka, mnohí rodičia prežívajú malú maturitu. Nielen dilemu, či s prvou lyžičkou ochutnať mrkvu alebo zemiak, v akom veku je vhodné zaradiť ktorú potravinu, aby sme nepokazili niečo s alergiami, ale aj otázku, ako pripravovať jedlo pre bábätko.

Variť mu každý príkrm doma, keď viem, čo mu servírujem alebo si dovoliť ušetriť čas a kúpiť hotový príkrm? Čo obsahujú, ako chutia, sú vôbec zdravé?

Na tieto otázky hľadala odpoveď nezávislá spotrebiteľská organizácia dTest, ktorá do laboratória na testovanie poslala desať príkrmov s príchuťou bolonských špagiet.

dTest - Petr Neubert

 

Ako dopadli príkrmy s príchuťou bolonských špagiet

dTest do testovania v nezávislom laboratóriu zahrnul príkrmy určené pre deti od ukončeného štvrtého až dvanásteho mesiaca veku.

Najnovšie vedecké výskumy ukazujú, že v období medzi 17. - 24. týždňom života dieťatka, dokáže jeho organizmus tolerovať alergény v strave a vytvoriť si tak do budúcnosti lepšiu imunitu i odolnosť.

»»»»»» Prečítajte si aj: Zavádzame príkrmy. O čom je "imunologické okno."

Slovenská pediatrická spoločnosť a Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti rodičov však upozorňujú, aby s príkrmami u detí nezačali príliš skoro. Mohlo by to totiž ohroziť samotné zdravie dieťaťa preťažením obličiek. Za správny čas sa preto u dojčených detí považuje šiesty mesiac a u detí kŕmených dojčenským mliekom obdobie po ukončení štvrtého mesiaca.

Aby bolo testovanie jednotné a výsledky porovnateľné, vybrala sa práve jedna príchuť – bolonské špagety alebo podobná alternatíva. Testované príkrmy boli väčšinou balené v sklenených pohárikoch, jeden bol balený v kapsičke s plastovým uzáverom.

Dôležitými kritériami testovania boli najmä výživové hodnoty, senzorické hodnotenie – farba, chuť a vôňa, kvalita surovín a spracovanie, nežiadúce látky či balenie a deklarácia výrobcu.

 

Najslabšie hodnotenie: mykotoxíny v príkrme

Výsledky testovania ukázali, že väčšine príkrmov sa darilo dobre. dTest však jeden z testovaných výrobkov neodporúča. Je ním príkrm dmBio Dinkel-Spaghetti bolognese (Príkrm bolonské špaldové špagety), ktorý sa kvôli obsahu nežiaducej látky – mykotoxínu umiestnil na úplnom konci tabuľky s najslabším hodnotením.

Mykotoxíny sú totiž okom neviditeľné jedy produkované plesňami a môžu spôsobovať najrôznejšie zdravotné problémy. Vzhľadom na to, že paradajkové výrobky sú na prítomnosť mykotoxínov náchylné, v laboratóriu ich hľadali aj v detských príkrmoch.

Aj keď bola v uvedenom produkte nameraná hodnota mykotoxínu nízka, iba o dve desatiny mikrogramu vyššia, než sú schopné zachytiť meracie prístroje, v potravinách všeobecne a najmä tých dojčenských, by sa vyskytovať vôbec nemali.

 

Najlepšie hodnotené detské príkrmy

Tipom dTestu v kategórii príkrmov pre väčšie deti – od ukončeného ôsmeho až dvanásteho mesiaca veku je výrobok Hamánek Špagety s bolonskou omáčkou. Obstál v skúške výživových hodnôt, v teste nežiadúcich látok a uspel aj z hľadiska senzorického hodnotenia.

Okrem chuti môže rodičov pri bolonských špagetách zaujímať aj to, aké kvalitné paradajky sa do nich používajú. Experti dTestu v laboratóriu pomocou špeciálneho prístroja merali intenzitu jasne červenej farby spojenej s kvalitnými paradajkami.

V kategórii detských príkrmov od ukončeného štvrtého až šiesteho mesiaca veku dosiahol najlepší výsledok z tohto pohľadu výrobok Sunar Špagety s bolonskou omáčkou. Jediný z testovaných produktov tak za kvalitu paradajok získal veľmi dobré hodnotenie.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Čo nepatrí deťom do úst pred prvým rokom.

Bez ohľadu na to, kedy sa rodičia rozhodnú zaradiť príkrmy do jedálnička svojich detí, je dôležité začať pomaly a ideálne po lyžičkách. Pre deti je najvhodnejšie začať iba s jedným druhom zeleniny a až potom pridávať ďalšie druhy, mäso či ovocie.

Deťom treba dopriať dostatočný čas aj na to, aby si na novú stravu zvykli a netlačiť na ne, ak niektorý príkrm odmietajú. Napokon, v živote bábätka je to významný moment, kedy za začína zoznamovať aj s inou stravou ako len mliekom. Netreba sa preto ponáhľať a v prípade nejasností je dobré sa najskôr obrátiť na pediatra, ktorý rodičom poradí kedy je ich dieťa pripravené.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Peter napísané 27.04.2022 17:09

Ale zase je mozne ze DM Bio rajciny su nestriekane a teda nachylne na plesen, ostatny vyrobky boli striekane x krat v roku, tj po plesni ani stopa. Tazko povedat co je lepsie, stopove prvky pesne alebo stopove prvky postrekov ....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Peter napísané 27.04.2022 17:09

Ale zase je mozne ze DM Bio rajciny su nestriekane a teda nachylne na plesen, ostatny vyrobky boli striekane x krat v roku, tj po plesni ani stopa. Tazko povedat co je lepsie, stopove prvky pesne alebo stopove prvky postrekov ....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised