Zvládli ste prechod od mliečnej stravy k prvému sústu na lyžičke a každým mesiacom to bude už len vyšší level.
Súperíte s dilemou, či ešte behať denne po kuchyni s mixérom? Môžeme už skúsiť termix, alebo jogurt? A aký? Klasická krupicová kaša – je pre deti naozaj dobrá?
7. mesiac – 8. mesiac
Postupne už nemusíme dôsledne mixovať stravu na hladnú hmotu, ale skôr ju roztlačíme vidličkou alebo nadrobno pokrájame na malé kúsky, čím podporujeme žuvanie s pomaly pribúdajúcimi zúbkami.
Koncom 7. mesiaca možno do stravy pridať živé biele jogurty(zdroj vápnika, so živou mikroflórou – pro bio jogurty, čo najmenej použitých stabilizátorov a rôznych dochucovadiel). V tomto veku nepodávajte jogurty smotanové, termixy, rôzne krémy – väčšinou obsahujú stabilizátory.
Obilninové kaše (napríklad ryžové, kukuričné, pohánkové, z ovsených vločiek a pod.) dávame obyčajne večer, pozor však na nadmerné naplnenie bruška – deti môžu nekľudne spinkať, preto ich dávajte 1 až 1 a 1/2 hodiny pred spaním. Takisto pozor na krupičnú kašu, „tradičné jedlo malých detí“. Je dokázané, že v kombinácii s mliekom je ťažko stráviteľná, radšej ju deťom nedávajte.
Prečítajte si tiež: 9 receptov na večerné kaše pre bábätko od 6 mesiacov
Postupne pridávame rôzne príkrmy z obilnín – rôzne múčne jedlá, jačmenné krúpy, ovsené vločky, cestoviny, pečivo – všetko to, čo obsahuje múku (lepok obsiahnutý v pšenici, jačmeni, raži, ovse a iných zrnách).
Materské mlieko alebo pokračovacie mlieko stále v množstve cca 500-600 ml. denne.
9. mesiac
V tomto období začína dieťatko konzumovať 3 hlavné jedná – raňajky, obed, večeru ako doplnok desiatu a olovrant. Dôležité je to z hľadiska vyváženej stravy a rozdelenia energetického príjmu na 5 dávok, tiež detský žalúdok nie je schopný naraz stráviť veľa jedľa.
Počas dňa má byť energetický príjem rozdelený na raňajky 20%, desiata 10 –15%, obed 30-35%, olovrant 5-10%, večera 20%. Môžeme opatrne začať podávať strukoviny.
Prečítajte si tiež: 7-dňové obedové menu pre bábätká od 6 mesiacov
10. mesiac
Už v tomto období si dieťa začína tvoriť základné návyky správania sa pri stole, správneho stolovania, dieťa sa snaží jesť samo. Dôležitú úlohu zohráva vlastný príklad rodičov, a ich spoločné stolovanie. Dieťatko sa snaží napodobňovať dospelých a ľahšie sa môže naučiť jesť lyžičkou a neskôr príborom.
Deti privykáme na pravidelný stravovací režim. Od tohto mesiaca u nealergických detí môžeme hotový pokrm začať dochucovať pár kvapkami citrónovej šťavy.
chcela by som sa spytat, svagrina mojho priatel ma 9 mesacne babetko,prestala ho velmi skoro dojčit, teraz ho krmi len vývarom so zeleninkou a vanilkovím mráčikom( to je niečo ako pribináčik),nemal by ten malicky uz papať aj niečo iné? dakujem velmi pekne
Ked sa mi pred 3 rokmi narodil syn, riadili sme sa tymto:
babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat/zaciname-papat-nedojdene-deti/
babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat/zaciname-papat-dojcene-deti/
Treba si rozkliknut linky na konkretne mesiace. Sice sme sa nedrzali uplne striktne vsetkeho, ale velmi to pomohlo, je to prehladne s strucne
Ja nechapem na co sa to tu rozobera, ved kazdej mamine sa dava v porodnici knizka kde je pisane aj o strave… Necitala som ten clanok cely, ale co sa tu pise, tak pravdepodobne ta pani doktorka to myslela s tymi prikrmami tak, ked je dieta prikrmovane uz od 4. mesiaca, v tom pripade je to vsetk oposunute dopredu o 2 mesiace ale pokial je dieta cisto len kojene do 6. mesiaca, netreba sa ponahlat, teda zevraj…. ale MAMICKY BACHA, aby ste nedopadli ako ja…. 🙁 malu som kojila do 6. mesiaca bez prikrmovania, no a mala mi nechcela prejst na tuhu stravu… (problem kojenych deti) tak som cisto len kojila do 13 mesiaca, tie nervy uz v zivote nechcem zazit, ked bolo malo mlieka a ona mi nechcela ani jest ani pit nic ine len MM … 🙁 az v tom 13mesiaci som si povedala, ze dost, prestala som kojit, mala si riadne ale riadne porevala az bola donutena zacat s tuhou stravou a to rovno to co sme my jedli, takze maso s ryzou, cestoviny so syrom a pod… no proste vsetky tie mixovacky sme preskocili…
Mata obdivujem mamicky s takouto trpezlivostou
Pozor, knizocky v porodnici ako aj tento clanok su uz vraj “out”.
Podla najnovsieho sa lepok ma zavadzat medzi 5.-7. mesiacom.
Suhlasim s Lilitelou. ja mám tiež o pár dní 6 mesačnú dcérku a prečítala som o príkrimoch a strave detí kopu veci. Ale súhlasím s pridávaním lepku u plne dojčeného dieťaťa do konca 7. mesiaca a samozrejme stále dojčiť čím je dieťa stále chránené. To je názor viacerých odborníkov a je momentálne dosť aktuálny.
Chcem sa spytat, moja dcera ma 10 mesiacov a absolutne odmieta kojenecku vodu, prevarenu vodu ci caj, ani cez flasu ani lyzickou, neviem akym spôsobom mam do nej dostat tekutiny, neporadi mi niekto????
dakujem “mamine” za prispevok a jednoduche zhrnutie dolezitych parametrov. unavuje ma citat dlhaanske clanky od lekarov, co si asi robia na tom dizertacku, ked sa podstatna info da zhrnut do desat riadkov. este raz mamina, dik, toto hladam na inete uz dve hodiny:-)
d
Syn má 8 mesiacov, stále ho dojčím (ráno, poobede, v noci), ale mylsím, že už mliečka nemám dosť. Okrem toho papá, na desiatu ovocie s piškótou, na obed mäso so zeleninou, večer kašu (ryžovú, krupičnú,…) Všetko mu musím mixovať, ak sa mu dostane do úst väčší kúsok, všetko vyzvracia, má už 5 zúbkov, neviem ho naučiť papať väčšie kúsky, ani keď mu napr. zemiak roztlačím vydličkou, spapá to, ale pozvracia sa… keď som mu skúšala dať do fľaše pokračovacie mlieko, tak to vypije a potom všetko vyzvracia…vie mi niekto poradiť, čo mám robiť?
Citala som tu velmi zaujmave reakcie. Celkovo ked si zoberieme moju generaciu…v podstate vychovanu na sunare tak sa netreba cudovat, ze su vsade alergie a problemy s travenim u dospelych. Preto si naozaj myslim, ze s prikrmami treba zacat opatrne. Kazda mamicka by sa mala riadit podla svojho babetka, samozrejme treba si prestudovat nieco o stravovani a potom ho prisposobit. Moj syn bude mat teraz sest mesiacov, este ho plne kojim a prikrmy budem zavadzat velmi opatrne.
Prajem vsetkym krasny den. Chcela by som vas poprosit o radu. Mam 9. mesacneho synceka, ktory je poriadny bucko. Ma uz 15 kg , skoro 80 cm. dobre papa a rad papa a stale ho dojcim. V literature sa pise ze by som mu uz mohla davat na veceru kasicky. zatial papa rano mliecko, desiata ovocie, obed zelenina s maskom, olovrat kombinujem ovocie a mliecko a veceru ma iba mliecko. V noci sa budi iba raz a to trochu podutka. Mam dilemu ci mu mam zaviet veceru, teda dat mu kasu a pred spanim mliecko, aby si pomaly zvykal na rezim jedenia, alebo este pockat. Bojim sa aby s tych kasiciek este viac nepribral. Podotykam, ze nie je dokrmovany a mliecko papa iba materske.
Ak mi mozete poradit, budem rada .Prajem vam vela radosti s detickami.
Mile maminky! Tu v Norsku, dostat uz pre 4. mesacne deti kurca so zeleninou, pre 5. mesacne deti kurca, morku so zemiakmi a zeleninou, pre 6. mesacne deti bravcove, kuracie, morcacie, hovadzie maso so zeleninou, pre 7. mesacne deti bologneske spagety…. Nehovorim uz o tom, ze pre 4. mesacne dieta tu dostat stavu z jablka, ktora je mimochodom velmi kysla a ja sama by som ju nevypila. Moja dcera bola kojena len mesiac a v polovicke 4. mesiaca sa zacala obzerat po nasich tanieroch. Zacinala som klasicky, mrkvou jablkom a neodolala som kupe kurcata so zeleninou pre 4. mesacne deti. Moja dcera to zjedla behom piatich minut. Jej usmev hovoril za vsetko! Ocividne jej uz nestacilo mlieko, kasicky, mrkvicky… Chcela nieco viac. Chcem tym len povedat, ze kazda mama by sa mala riadit intuiciou. Nehovorim, ze mame detom davat vsetko, bez rozmyslania, ale ak sa nieco objavi na trhu a je to urcene pre ten ktory vek, tak preco nie. Urcite to robil niekto, kto o detoch nieco vie a ma rozum na mieste. Ak vsak babo odmieta, tak mu to nedavam. Moja dcera ma teraz 7. mesiacov a ja jej davam vsetko, co je urcene pre deti v jej veku. Vsetko jej chuti, nema problemy s travenim, krasne rastie a pribera…. Zelam vam vela stasticka s vasimi ratolestami a pekny den!
Ja si vobec nemyslim, ze by to mala pani doktorka nejako posunute. Ja som zacala s bezlepkovymi kasami, zeleninou a ovocim od piateho mesiaca.Od ukonceneho siesteho davam aj piskotky s jablkom a obcas a j krupicovu kasu.Samouzrejme, ze ju nesladim ani nijako inac neochucujem. Davam masovo-zeleninove prikrmy aj susene zeleninove kase.Dcera je zdrava a vsetko zatial znasa bez problemov. Nie som za ziadne extremy. Nesladim, nesolim, ale ked som videla, ze je v piatom mesiaci aj po 15 kojeniach hladna, jednoducho som ju zacala dokrmovat.
Reagujem na clanok p.doktorky.Tiež sa mi zda, ze je to trochu posunuté. Moja dcérka má 7 mes.,do polroka bola plne dojčená, až potom sme začali s kasickami a pyré zatiaľ raz denne, niekedy ani raz. Zdalo sa mi dost drastické doteraz plne dojcenemu dietatu zrazu davat vo velkom krupicky, zemiacky ci dokonca masko navyse ked nema este ani jeden zub Podla mna netreba nic uponáhlat a radsej postupovat pomalsie.
Este pre Lenku a Andreu: som rada, že vase deticky nemaju ZATIAL ziadne problémy. Ked dieta dokaze nieco zjest, neznamena ze mu to aj prospieva. Mna moja mama tiez krmila krupicou od 1 mesiaca, s hrdostou mi rozpravala, ako som jedla s nimi 3mes.halusky a prezila som to. Mam síce uz roky problémy s travením a stolicou a takmer zo vsetkého ma nafukuje, o alergiách sa radsej ani nerozpisujem. Jasné, presná príčina sa dnes už nezistí, ale ktovie, ako ku tomu prispelo moje stravovanie v detstve. Ak môžem u svojho dieťaťa takýmto problémom predísť, tak to urobím. Myslím si, že mäska a zemiackov sa naje dost po zvysok zivota. A ked sa nad tým zamyslím, ani to nie je prirodzené. Deti jedia našu stravu preto, lebo my máme rôzne tech. vymoženosti (mixér)a vieme im ju prispôsobit. V minulosti jedli pevnú stravu az ked na to mali dost zubov.
Chcela by som počuť názor na doplňovanie tekutín.Stačí v 8 mesiaci iba kojenie,ak má bábo 3 príkrmy denne- ovocný, mäsovo zeleninový a večer bezlepková kaša.Moja lekárka vraví, že dojčené deti nepotrebujú nič.Dokedy?Mám pocit,že prevarená voda by mu občas neuškodila.Ale koľko a kedy?
Pridavam nazoor na stravu babatka. Mam 8 mesacneho syna, ktory 5 mesiacov pil Nutrilon pepti pre bekterie v brusku, ktore mal od narodenia a bol prvych 10 tyzdnov kojeny. Podla gastroenterologa sme postupne prechadzali cez jablko, banan, mrkvu postruhany tvrdy syr a biely jkogurt activia. Az potom zemiak, maskon kuracie, rezance, kasicky. Myslim, ze co dieta, to iny pristup k pridavaniu novych jedal.Teraz papa tuhu stravu 3xdenne a v noci pije asi 2x 200 ml mlieka. A to mi vsetci vraveli, ze dieta od pol roka v noci nechce jest, no caj ho uspi na 20 min. Drzte sa.
Reagujem na clanok pani doktorky a ostatnych mamiciek, zacala som s detskymi ceraliami v 4. mes. v 5.zeleninka a ovocie 7.zltko a koncom aj jogurt a nemam ziadne problemy a Malemu strasne chutia nestle cerealie ci kvaka a mrkvicka ale aj mango ma rad a zrelu hrusticku a rad si pochrume aj na toaste
Precitala som mozno 20 knih z celeho sveta a kazdy ma iny nazor co kedy a kolko podla zdravy rozum a priemer rad a babatku hlavne pestra vyzivna strava bez soli a cukrov .Drzte sa mamicky s pozdravom Andrea
Tak ja pripajam tiez prispevok o tom ako sme mixer nepouzili ani raz. Syn 9. mes. od 5 mes. jedol stravu nezmixovanu len popucenú vidličkou. Ako 5 mes. jedol na velku noc kozlacinku len natrhanu. Nie ze by sme mixer nemali, patri do nasej zakladnej vybavy ale niejako sme ho nestihli pouzivať. Veľa cestujeme 900 km. dva krat za mesiac a tak stale mixovat a nosit so sebou vsade taku vec…Stravu co je pre babetka ako je Hipp a pod. odmieta je bez chuti. Takze nemixovala som a sme tu, bez problemov.
Tak teda neviem. Starší syn bol kojený málo a od začiatku bol dokrmovaný aj Sunarom. Ovocie začal jesť ako 3 mesačný, vzápätí zeleninu, mäso, piškóty. Stará mama mu dokonca potajme ešte v perinke dávala lízať čokoládku. Pri mladšom som bola tabuľkovo presná, do 6. mesiaca výhradne kojený, potom najskôr zelenina, mäso, ovocie. Lepok až v 8. mesiaci, bielok po roku, materské mlieko do roka …. Hádajtem ktoré z mojich dvoch detí je zdravšie a na ktoré sa nalepí každá choroba? Starší syn bol doteraz (12 rokov) iba raz trocha chorý (2 dni zvýšená teplota), antibiotiká ešte nepozná. Mladší, živený podľa všetkých odporúčaní je chorý niekoľkokrát do roka a antibiotiká užíva asi 5 x ročne. Naozaj nič nie je čiernobiele a každé dieťa je iné.
Pre SIS: bez zúbkov toho veľa asi nenahryzie. Ale keď je to niečo mäkšie, ako napríklad zemiak, alebu uvarená mrkva, dieťa to môže spapať potlačené vidličkou aj bez zúbkov. Vyskúšaj, uvidíš, či sa mu to bude páčiť. Je to len o tom, ako to bude chcieť tvoj drobec
Ja poznam dokonca vyživára, ktorý hovorí že až do jednoho roka stačí len kojenie, iný zasa extrémuje naopak. Lenže môj názor- žiadne dieťa nemôže fungovať podľa žiadnej štúdie, alebo tabuľky. Každé “dospieva” inak, rastie inak, je pripravené na príjem tuhej stravy v inom veku. Nechajme sa teda inšpirovať postojmi a názormi vedátorov, ale sami rozhodnime – ako to vyhovuje práve tomu našemu. Žiadne idálne :”KEDY” neexistuje. Veď vaše dieťa je určite iné ako to moje. Aj v šiestom týždni, aj v šiestom mesiaci.
Pani doktorka TO MA POSUNUTE O MINIMALNE MESIAC! Mamicky, ktore ste este nezacali s prikrmami, nedrzte sa podla tohto clanku. V kazdom casopise, ci inej internetovej stranke sa dozviete, ze ak kojite, tak do ukonceneho 6. mesiaca, ak ma dietatko v rodine silneho alergika tak dokonca do ukonceneho 7. mesiaca. A ostatne jej rady si posunte aspon o dva mesiace, bude to blizsie k spravnemu zavadzaniu prikrmov. Lekari by sa mali stale vzdelavat a citat, lebo ich slovam sa zvykne verit!
Pani doktorka, nehnevajte sa na mňa, už som reagovala aj na Váš prvý príspevok o zavádzaní nemliečnych príkrmov, ale myslím si, že to máte všetko tak o 1 – 2 mesiace posunuté dopredu. Podľa mňa má počas 7. mesiaca dieťa, ktoré bolo do konca 6. mesiaca plne dojčené, dostávať iba prvú zeleninu a ovocie, postupne tak, aby sa vylúčili alergické reakcie. Z kaší zatiaľ iba ryžovú, prevaha výživy je však v materskom mlieku. Ono je dosť čo za ten mesiac robiť, aby sa pomaly vyskúšali všetky novinky (mrkva, hrášok, jablko, zemiak, banán a ryžová kaša).
8. mesiac je vhodný na pridanie kuracieho a morčacieho mäsa a prvých jogurtov.
V 9. mesiaci pridáme prevarený žĺtok a ovocnú kašu.
Až v 10. mesiaci je vhodné pridať obilniny, aj to veľmi opatrne. Krupicovú kašu zatiaľ určite nie (kombinácia múky, cukru, masla a kakaa je na detský žalúdok priveľká záťaž), môžeme začať opatrne s nesladeným pečivom, tmavším chlebom, cestovinami, ku koncu 10. mesiaca pečivo s vlákninou, keksíky a piškóty.
11. mesiac pokračujeme v pridávaní obilnín, strukoviny zatiaľ tiež majú ešte čas, rozdelenie jedál na 3 hlavné porcie apod. je skôr symbolické, veľa dojčených detí si vypýta “Maminar” ráno ako predraňajky a večer tesne pred spaním.
Až v 12. mesiaci, keď spoľahlivo fungujú minimálne 4 zuby, začíname s pomalým prechodom na “dospelácku stravu”, vyhýbame sa údeninám, sladkostiam, chemicky prifarbovaným jedlám a presladeným nápojom. Mimochodom, strava zdravého a štíhleho dospelého sa od tej detskej nemá príliš líšiť.