4 stratégie, kedy vyraziť s deťmi na dlhú cestu autom

Hannah 0

Chystáte sa na dlhšiu cestu autom s dieťaťom či deťmi? Kedy vyraziť?  Načasovanie odchodu je veľmi dôležitá vec. Stratégie sú rôzne.

shutterstock
Dialnica a dovolenka

 

Vyraziť na noc

 

Štartujte v čase, kedy sa deti ukladajú na spánok, alebo tak hodinku – dve pred tým. Základ je pobaliť všetko niekoľko dní vopred a nenechať si na odchod už žiadne povinnosti.

Deti poriadne vybehajte na čerstvom vzduchu, aby im sedenie v aute padlo vhod. Máte slušnú šancu, že prespia väčšinu cesty.

Nevýhodou je, že šofér bude hore počas noci, čo môže byť pre pracujúceho človeka veľmi náročné. Nadránom môže mať krízu a chytať mikrospánky. Vtedy je najlepšie odstaviť auto a pospať si.

Ďalšou komplikáciou je, že pravdepodobne dorazíte do cieľa veľmi skoro a na ubytovanie a zloženie budete musieť čakať. Šofér je prvý deň väčšinou „mimo provoz“ (čo pri sedemdňovej dovolenke zaváži).

Vyraziť okolo polnoci

 

Stratégia je – šofér si poobede ľahne a prespí päť hodín, potom by mohol byť dosť oddýchnutý potiahnuť celú cestu. Zase veľmi náročné na prípravu, pretože by ste mali mať kľud v dome, aby mohol spať.

Riziko je, že deti aj šofér dostanú cestovnú horúčku a nebudú vedieť zaspať, alebo sa naopak pri prenesení do auta deti preberú a budú mať deň. Budú hore celú noc a zaspia tesne pred cieľom.

Výhodou oboch alternatív je, že nejdete v najväčšom sparne a asi sa vyhnete zápcham.

Štartovať okolo štvrtej ráno

 

Šofér aj deti odspia najdôležitejší spánok. Keď sa zobudíte a nabalíte, raňajky môžete podávať už v aute.

Pre deti to budú asi dve hodiny bdenia, potom pravdepodobne zaspia, aby dospali noc. Čas, kedy budú hore v aute, sa rozdelí na dva úseky, čo by sa malo dať zvládnuť. Nevýhodou je, že pôjdete cez najväčší úpek.

Môžete využiť poobedňajší spánok detí

 

V tomto prípade ale asi budete potrebovať po zobudení dlhšiu prestávku na najedenie a vybehanie. Cesta sa tým asi značne predĺži. Do cieľa prídete asi až v noci a môže byť opäť problém s ubytovaním.

 

V každej stratégii je najdôležitejšia príprava.

Všetko pobaľte vopred, v deň odchodu dokupujte len ovocie, chlieb a iné kazivé potraviny a skúste čo najviac vybehať deti na ihrisku, aby im pripútanie v autosedačke až tak nevadilo.

Keď spíme, tak sa nestojí

Ak idete väčšia skupina áut, bude dobre sa vopred dohodnúť, že ak deti spia, nestojíte a idete, pokiaľ sa dá. Odhadovať vopred prestávky nie je možné, deti majú svoje potreby a môžu prekvapiť, či už pozitívne či negatívne.

Do roka veku  budú potrebovať vybrať z autosedačky asi častejšie, nadojčiť či nakŕmiť v kľude, prebaliť. Aj keď, vo vajíčku sa dá dojčiť aj za jazdy 😉

Čo si zobrať do auta? »»»

Tak krásnu cestu tam aj späť:)

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár