Tri tajomstvá super-úžasných dovoleniek s deťmi

kika/redakcia 0

„Boli sme na dovolenke s deťmi a ako to povedať… prišli sme rozbití a týždeň sa dávali dokopy. Potrebovali by sme dovolenku po dovolenke…“

Spoznávate sa? Alebo naopak, prišli ste z dovolenky s výkrikmi prekypujúcimi nadšením, pretože nepotrebujete na dovolenku opiáty, ani diazepam? 🙂

Vybrali sme 3 príspevky rodičov, ktoré odhaľujú tajomstvá rodinnej dovolenky, z ktorej sa nepotrebuje nikto „spamätávať.“

Dovolenka s detmi ako vyzva
Shutterstock

1. Dovolenka so starými rodičmi

„Naše deti (5,5 a 3,5 r.) boli na dovolenke úplne perfektné.

Jedli sme v hotelovej reštaurácii a veľmi sa im páčili švédske stoly, starší syn zvládol nakladanie na tanier sám a jedol aj zeleninu, ktorú bežne nejedáva (preto, že si ju sám vybral a naložil), mladšej dcére som pomáhala, ale tiež chcela byť samostatná a ku koncu sa už obslúžila takmer sama.

Zvládli aj celodenný výlet prenajatým autom, dopredu sme ich motivovali, čo ideme pozerať a hlavne syn si odniesol aj veľa nových poznatkov z našej cesty.

Na pláži sa dokázali zabaviť dlhé hodiny v piesku, v bazéne sa im tiež veľmi páčilo a my sme si mohli len tak ležať a relaxovať, hoci sme deti neustále pozorovali.

»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Kam za pieskovými plážami v Chorvátsku?

Deti dostali bezpečnostné pokyny (nie príkazom, ale vysvetlením, čo by mohlo byť nebezpečné a prečo), ktoré viac-menej dodržiavali, takže k žiadnemu úrazu nedošlo.

Večer sme sa viac prispôsobili deťom, chodili sme s nimi na detské animačné programy. Ale najviac nám pomohli svokrovci, ktorí boli s nami a vďaka nim sme si mohli s manželom ukradnúť aj čas pre seba.

Dovolenka so starymi rodicmi
Shutterstock

Hračky sme nebrali žiadne, vzhľadom na hmotnostný limit batožiny, okrem dvoch malých vedierok a lopatiek do piesku, a vôbec ich nepotrebovali, stále bolo čo robiť. Hlavne ich tešila prítomnosť iných detí, s ktorými sa mohli hrať.

Synovi sa páčilo, že ľudia nehovoria našim jazykom, čo ho motivovalo osvojiť si niektoré základné výrazy v angličtine. Bolo super!“ (Zuzka)

Prečítajte si tiež: 15 vecí, čo so sebou, keď ideme s deťmi k vode

2. Všetci sa prispôsobujeme

„Jedna vec je pravdou, s malými deťmi si na dovolenke neoddýchneme, alebo nie tak ako sme boli zvyknutí, keď sme dovolenkovali sami…zato sa pobyt dá spríjemniť.

Neprispôsobujeme sa len my deťom, ale aj  oni nám. Napr. doobeda pláž a poobede spoznávanie nejakého mestečka, dedinky či inej oblasti. Alebo naopak.

Zásadne sa ubytovávame v apartmánoch, najlepšie s dvoma spálňami a s terasou, aby deti mali svoju izbičku, kde sa hrajú a svoj priestor.

Keď obedujeme v reštaurácii, vyberáme miesto tak, aby nebola na blízku cesta a aby decká, keď sa najedia, mohli okolo nás či v blízkosti pobehovať.

Aspoň doteraz sme s deťmi nemali žiadne problémy, zaspia bez problémov, zjedia všetko a radi cestujú a spoznávajú nové miesta, aspoň môj skoro päťročný syn. Dcérka je ešte maličká, ale doteraz sme s ňou nemali pri cestovaní žiadne problémy. A precestovali sme toho naozaj veľa.“ (Dadka)

3. Dovolenka viac rodín spolu

Zažili sme fantastickú dovolenku s deťmi tajomstvo úspechu – viac rodín a kopa detí spolu. Ubytovanie v jednom apartmánovom dome, ideálne so záhradou a grilom.

Dovolenka s detmi je ina.
Shutterstock

V praxi to vyzeralo asi takto:

deti sa hrali spolu celý deň na pláži alebo doma – raz sa hrali v byte u jednej rodiny, raz u druhej, takže ostatní rodičia mali „voľno“ – u tej rodiny, kde sa práve hrali, sa aj najedli. Pri vode samozrejme stačilo, aby bol vo vode 1 – 2 rodičia so všetkými deťmi.

Jedenie v reštaurácii – dospelí pri jednom stole, deti pri druhom, v strede stola mali spoločné jedlo, z ktorého si každý odobral, na čo mal chuť. Tak sa najedla aj naša najmenšia, s ktorou sedieť pri stole a nútiť ju jesť, je inak dosť náročné.

Dokonca sa podaril aj príjemný večer v plážovom bare (samozrejme v decentnom ponímaní tak 2 pivká na hlavu 🙂 Opäť deti pri inom stole ako rodičia, mali svoje nápoje, keď ich to prestalo baviť, hrali sa v našom dohľade na pláži s loptou a pod. Najmenšia cestou zaspala, tak spinkala na plážovom lehátku hneď vedľa nás.

V iný večer sa jedným rodičom chcelo ísť von a druhým nie, tak ostali u nich spať všetky deti. No a spoločný príjemný večer pri vínku na terase opäť dopadol pre deti úplne fantasticky, lebo mohli všetci spoločne spať pri nás na terase, z čoho mali samozrejme obrovskú radosť.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Tipy na túry v Tatrách pre rodiny s deťmi.

Alebo v jeden deň sme išli len 2 maminy so všetkými deťmi na výlet na neďaleký kopec a ostatní rodičia mohli oddychovať, variť na apartmáne. Deti vytvorili super partiu a stále chceli byť spolu a dospelým tiež ostal čas na seba. Proste dokonalé, odteraz s deťmi na dovolenku už iba takto!“ (Marcela)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár