Ósma kapitola. Vytvoriť si regulu.

Holly Pielrot 4

Pokračujeme v nedeľnom čítaní na pokračovanie z knižky inšpiratívnej Holly Pierlot, matky piatich detí.

Práve ste uzavreli základný rozbor všetkých hlavných hľadísk vášho povolania. Navrhla som vám, aby ste vo vašich tabuľkách a rozvrhoch počítali so všetkými piatimi prioritami. Doteraz máte možno iba všeobecnú predstavu o niektorých časových rozvrhoch. Možno ste ich dokonca už aj zrealizovali a treba urobiť už iba malé dokončovacie práce.

Možno však iba pozeráte na zápisník plný čmáraníc a potrebujete ešte malé usmernenie, aby ste to celé dali dohromady. Prejdem s vami spôsob plánovania rozvrhov a tabuliek, aký som použila pri vytváraní mojej reguly. Pomôžem vám vytvoriť si základný rozvrh rozdelený na denné, týždenné a mesačné úseky. Neobsiahne to všetky vaše povinnosti, ale pomôže vám to začať. Môžete sa obrátiť na moju regulu a vzory tabuliek v tejto knihe, aby ste si vedeli predstaviť, ako by mal konečný produkt vyzerať.

Celý tento postup vás môže niekedy odradiť, najmä ak čítate túto kapitolu na jedno posedenie! Nakoniec však budete mať rozobranú celú regulu a všetky potrebné detaily na pár kúskoch papiera alebo na plagátoch rozvešaných po dome. Už nikdy nemusíte prejsť celý rozbor odznova! A ani vy, ani vaše deti ho nebudete musieť stále sledovať, pretože sa to stane vaším zvykom.

Tabuľky a napísané rozvrhy sú výchovným prostriedkom, aby ste vedeli, čo kedy robiť, a pomohli vám zorganizovať si život tak, aby sa to pre vás stalo rutinou a zároveň ste sa mohli viac priblížiť k Bohu.

Ako si vytvoriť denný rozvrh

Najprv vytvoríme základnú štruktúru pre váš denný rozvrh (pozri Tabuľku 1).

Na kus papiera alebo na dva (alebo desať!) začnite s hrubým nákresom tabuľky. Rozdeľte stranu do toľkých stĺpcov, koľko máte osôb v rodine. Teraz urobte riadky a na ľavý okraj každého riadku vpíšte čas.

Začnite s časom, kedy ste sa rozhodli, že budete vstávať, a pokračujte s polhodinovými intervalmi (alebo štvrťhodinovými), kým nedôjdete k času spánku. Potom vpíšte do príslušného políčka váš „čas vstávania“ a „čas spánku“. Urobte to isté aj so stĺpcami detí.

Ďalej pouvažujte o dennej modlitbe a vpíšte do svojho stĺpca „Modlitba“ do tých časových úsekov, v ktorých sa budete modliť. Potom vyplňte činnosti, ktoré ste pre deti určili počas vašich modlitebných časov. Ak sa niekedy budú modliť s vami, vyplňte políčko aj pod ich menami. Ak ste si naplánovali rôzne veci na odlišné dni, či už pre vás, alebo pre deti, rozlíšte tieto činnosti v rovnakom časovom úseku; napríklad: „Po/Ut/Pia svätáomša, St/Štv/So Biblia.“ Pridajte do tabuľky rodinnú modlitbu. A ak ste dohodli s deťmi ich vlastné modlitebné časy, zapíšte ich tiež do príslušných políčok.

Ďalší najprirodzenejší časový úsek možno priradiť jedlu. Vpíšte raňajky, obed a večeru do príslušných časových políčok (a tiež desiatu a olovrant, ak máte malé deti). Zvyčajne vpisujem jedlo veľkými tlačenými písmenami cez celé políčko v riadku, pretože všetci robíme tieto veci naraz.

Vpíšte prestávky alebo čas vonku pre deti tak, že pokryjete toľko stĺpcov v riadku, na koľko detí sa to vzťahuje.

Ak pracujete mimo domu, pridajte čas šoférovania, vyzdvihovanie detí, prestávky na kávu a čas na obed. Pridajte aj čas spánku pre najmenšie deti tak, že vyplníte políčko pod menom dieťaťa podľa času, kedy bežne spáva. Okrem toho môžete vpísať aj veci, ktoré potrebujete robiť konkrétne pre manžela, a to pravidelne a v stanovenom čase.

Ako si naplánovať čas na denné drobné povinnosti.

Ďalej chceme stanoviť čas na všetky drobné úlohy a povinnosti, ktoré sa musia vykonať v priebehu dňa (pozri Tabuľku 2)Začnite s hygienou. Keďže predpokladáme, že hygiena sa musí robiť ráno a večer, vpíšte do príslušných políčok „Ranné povinnosti – hygiena“, a „Večerné povinnosti – hygiena“. Osobné ranné povinnosti môžu nasledovať po vstávaní a môžu sa priradiť do políčka „Vstávanie“ alebo môžu prísť na rad po raňajkách. Večerné povinnosti sa môžu prideliť do políčka pred spánkom alebo pre tých najmenších hneď za večerou. Vpíšte tieto úlohy pre každé z vašich detí do príslušných políčok.

Ďalej je najjednoduchšie pripojiť kuchyňu a iné povinnosti s ňou súvisiace k časom jedla. Môžete napríklad vytvoriť čas na niektoré úlohy pred raňajkami a na iné po raňajkách. Môžete ich však podľa okolností umiestniť aj do iných časových úsekov. Rozhodnutie je na vás. Toto je iba zjednodušený spôsob, ako začať. Pri každom jedle vyčleňte priestor na úlohy „pred“ a „po“ jedle a vpíšte ich do príslušných políčok.

(Kliknutím na odkazy sa presuniete na tabuľky:)

Tabuľka 1: Štruktúra denného režimu 

Tabuľka 2: Časy denných povinností a prác

Možno budete chcieť pridať ešte ďalšie časy na ďalšie úlohy a povinnosti. Naplánovala som si „večerné povinnosti“ na neskorší čas večer. Patria sem veci, ktoré potrebujem upratať alebo pripraviť na ďalší deň.

Ako si vytvoriť tabuľku denného režimu

Nateraz už máte naplánovaný čas vstávania a spánku, dennú modlitbu, hygienu, jedlo a drobné práce a rôzne iné povinnosti, ktoré sa cez deň vyskytnú. Teraz ich rozpíšete do jednotlivých tabuliek a priradíte im logické miesto. Najprv si asi vytvoríte hrubú tabuľku na každú kategóriu a v priebehu nasledujúceho týždňa či dvoch vpíšete veci, na ktoré ste pri rozbore zabudli. Po čase sa prestanú objavovať nečakané veci, a tak môžete vytvoriť stabilnejšiu tabuľku. Možno si ich budete chcieť zaliať do fólie.

Na modlitbový čas si vytvorte malú tabuľku zahŕňajúcu formy modlitieb, pre ktoré ste sa rozhodli v jednotlivých časových úsekoch. (Pozri tabuľku 3A.) Keďže budete tabuľky pravidelne používať, možno do tejto budete chcieť pridať aj témy týkajúce sa štúdia viery, ktorým sa budete venovať budúci rok. Potom si ju môžete vložiť medzi stránky Písma, aby ste ju mali pri modlitbe poruke.

Ďalej si vytvorte dve tabuľky s názvom „Ranné povinnosti“ a „Večerné povinnosti“. (Pozri tabuľku 3B.) Tieto povinnosti vykonajte v časoch, ktoré ste pridelili hygiene. Pozrite sa do svojho zápisníka a prebehnite všetky úlohy, ktoré potrebujete vy a vaše deti urobiť v týchto časoch.

Do ranných povinností zapíšte alebo nakreslite tie, ktoré musí vykonať každý bez ohľadu na vek: „Hygiena: umyť si ruky a tvár, vyčistiť si zuby a očesať si vlasy, obliecť sa.“ „Izby: ustlať postele, odložiť pyžamá, upratať izbu.“ Buďte konkrétni a rozpíšte každú jednu úlohu.

Potom prejdite k povinnostiam, ktoré vykonávajú konkrétne osoby, a rozdeľte tabuľku do stĺpcov s menom každej osoby na vrchole stĺpca. Zapíšte pod meno každej z osôb konkrétnu úlohu, ktorú bude vykonávať. Môžu sem patriť aj iné činnosti, ktoré sa objavia časom; neskôr som vpísala pod jednotlivé mená úlohy, ako napríklad priniesť dolu bielizeň (Nicky) a vypnúť svetlá na poschodí (Luke), doniesť riad, ktorý bol v izbách (Luke), pomôcť Virginii s rannou hygienou, obliekaním, ustielaním postele (Jessica) a postarať sa o psa (Anna). Umiestnite túto tabuľku na rozumné miesto (moju som dala do chodby na poschodí) a podobne vyplňte tabuľku pre večerné povinnosti.

Mali by ste počítať aj s večernými povinnosťami. Ja som umiestnila malý zoznam vecí, ktoré treba urobiť, kým pôjdem spať. Zvyčajne mi zaberú okolo pol hodiny.

Ďalej vypracujte tabuľky na povinnosti pred jedlom a po jedle. (Pozri tabuľku 4A, 4B a 4C.) Začnite s hrubým nákresom. Na tri listy papiera napíšte konkrétne jedlo veľkými písmenami do stredu papiera. Teraz máte časť papiera nad nápisom na poznačenie povinností pred jedlom a časť pod ním na povinnosti po jedle. Vytvorte toľko stĺpcov na každej strane, koľko ľudí je do toho zapojených, a označte každý stĺpec menom osoby.

Začnite s aktuálnymi povinnosťami, ktoré sa týkajú jedla. Ktoré úlohy treba vykonať pred jedlom (pripraviť stôl, variť)? Ktoré sa musia urobiť potom (upratať stôl, umyť riad)? Kto sa hodí na ktorú úlohu? Vpíšte každú úlohu pod príslušné meno a do správneho časového políčka.

Teraz trochu rozvedieme, čo sa bude diať v týchto časoch úloh. Sú nejaké ďalšie povinnosti, ktoré chcete robiť denne a ktoré sa sem hodia, ako napríklad upratovanie izby, užívanie vitamínov, zametanie, upratovanie topánok a rukavíc, kŕmenie psa a podobne?

Pozrite sa do zápisníka, prezrite si všetky denné úlohy a rozdeľte ich podľa schopností a dispozícií. Musíte sa pohrať s tým, aby ste vytvorili vyvážený, takmer pracovný rozvrh pre každú osobu. Môžete sa pohrať aj s úlohami medzi jednotlivými časmi jedál; možno prídete na to, že priestor na povinnosti pri raňajkách je zaplnený, ale na obed alebo na večeru niet takmer čo robiť. Pouvažujte, ktorým úlohám možno prideliť lepší čas, aby bola práca počas dňa vyvážená.

Pridajte aj čas prania. Ja si zvyčajne píšem „Bielizeň“ do svojho stĺpca na povinnosti pred jedlom a po jedle, ako aj do ďalších menších časových úsekov počas dňa. (Keďže to mám pravidelne zapísané, pomôže mi to, aby som si to pamätala.) Deťom naplánujem, aby si bielizeň odniesli do izieb pred večerou.

Počas zavádzania rozvrhu do praxe sa vám niektoré veci objavia. Niekoľko týždňov si ponechajte tabuľky v hrubom náčrte, a keď sa niečo nové vyskytne, pozrite si tabuľky a spýtajte sa: „Kto to môže urobiť?“ a „Kedy sa to môže urobiť?“ a zapíšte si odpovede.

Po niekoľkých týždňoch môžete urobiť kópiu tabuľky s jedlami; ja mám zvyčajne jednu tabuľku so všetkými povinnosťami, ktoré sa týkajú jedla. Zaliatu vo fólii ju môžete umiestniť niekde v kuchyni. Dodržiavajte rovnaké úlohy aspoň jeden rok. Čoskoro si každý na to zvykne a tabuľky sa už nebudú toľko používať.

Ako si naplánovať ďalšie denné úlohy

Doteraz sme prebrali modlitbu, ako aj všetky hlavné povinnosti, ktoré treba robiť denne, vrátane osobnej hygieny, upratovania či iných domácich činností, jedla a upratovania kuchyne, ako aj vecí, ktoré možno urobíte pre manžela. Tento režim vám dožičí spokojnosť a oddych, udrží vaše deti a šaty v čistote a váš duchovný život bude v poriadku. To je naozaj skvelý výkon!

Tabuľka 4C :   P o v i n n o s t i   p r i   v e č e r i 

Teraz sa už dostávate k veciam, ktoré sú špecifické pre vaše okolnosti. Ak ste sa držali mojej metódy, zbadáte, že vám vzniknú veľké časové okná medzi jedlami aj večer, ak ste si tam doteraz nič nenaplánovali. Treba sa rozhodnúť, ako využijete tento čas.

Ja sa venujem vzdelávaniu detí ráno a veľkú časť popoludnia. Časové úseky v mojom rozvrhu hovoria jednoznačne „škola“. Tu zároveň používam aj iný rozvrh podľa osôb (detí), presne ako v hlavnom rozvrhu. A tak zatiaľ čo v rozvrhu uvádzam všeobecný zoznam činností, používam viaceré rozvrhy naraz, aby deti mohli robiť jednu vec, kým ja robím inú. Tento školský rozvrh používam pružnejšie. Líši sa zo dňa na deň, čo odbúrava monotónnosť, a ja ho často mením podľa ročného obdobia a stupňa ponorkovej choroby, ktorá nás môže prepadnúť. Dôležité je, že od 9.00 až do poludnia okrem prestávky vonku a prestávky na modlitbu máme školu. Týmto sa zaoberá moja regula.

Popoludní si zvyčajne vyhradím čas na ďalšiu prácu. Sem patrí čokoľvek – od konkrétnych domácich projektov až po pravidelné týždenné úlohy (ku ktorým sa dostaneme o chvíľu), po návštevy, záhradníčenie alebo pečenie atď.

Hlavné je, že každé popoludnie v tom čase niečo robím a zvyčajne si to naplánujem noc predtým alebo poobede ku koncu môjho oddychového času.

Večer si vyhradím čas na prechádzku (aj keď to nedodržiavam, ako by bolo treba!). Mám vyhradený čas na osobné záľuby, zotavenie či na voľno s deťmi. Väčšina večerov, po tom, ako idú deti spať, je vyhradená najmä pre môjho manžela, na študijné projekty, šitie či niečo iné, čo môžem robiť uvoľneným a pokojným tempom.

Môžete mať v týchto časoch naplánované zamestnanie vonku alebo konkrétne činnosti, ktoré robíte s deťmi, alebo podnikanie atď. Ak sa dá, urobte zo všetkého rutinu. Vyhraďte si dostatok času na zvyšné denné povinnosti a robte ich v pridelených časoch. (Pozri tabuľku 5 Môj kompletný denný rozvrh.)

Ako si rozganizovať týždenný a ročný rozvrh

Mnohé veci sa nedejú denne, ale týždenne, alebo každé dva týždne, a niektoré veci sa vyskytnú iba sezónne. Aj tieto chceme čo možno najviac zjednodušiť.

Najprv navrhujem zostaviť malú tabuľku s názvom „Týždenné úlohy“.

Pripravte si ju na dva či dokonca na štyri týždne, čo zobrazuje mesačný kalendár. Uveďte všetky dni a rozdeľte každý z nich na tri časti: ráno, popoludnie a večer. (Pozri tabuľku 6A a 6B.) Teraz vpíšte veci, ktoré sa dejú iba každý týždeň alebo každý druhý týždeň, či mesačne. Prejdite si zápisník a vyberte každú vec, ktorú ste si naplánovali a ktorá nespadá do denného režimu. Vpíšte ju do príslušného dňa do zodpovedajúceho časového úseku.

Začnite so svojimi potrebami či s potrebami vašej rodiny. Môžu sem patriť aj duchovné potreby: modlitebné skupiny, hodiny adorácie, svätá omša a spoveď, duchovná obnova a duchovné vedenie, či hodiny katechizmu. Pridajte aj záľuby a cvičenie a spoločenské podujatia pre vás a vaše deti: hodiny maľovania, korčuľovanie, bazén alebo telocvičňu, večer s priateľmi, plánované návštevy starej mamy. Vyhraďte miesto každej pravidelnej aktivite, ktorú budete robiť s manželom, ako noc vonku alebo činnosti, ktoré chcete vy či manžel robiť pravidelne, napríklad dobrovoľníctvo. Pridajte aj ďalšie osobné záležitosti, ktoré robíte raz za týždeň alebo menej často, ako napríklad manikúra alebo návšteva kaderníčky.

Tabuľka 5 :  Ko m p l e t n ý   d e n n ý   r  o z v r h 

Tabuľka 6A :   T ý ž d e n n ý   r e ž i m   ( T ý ž d e ň  1 ) 

Tabuľka 6B:   T ý ž d e n n ý   r e ž i m   ( T  ý ž d e ň   2 ) 

Pozrite sa na týždenné a mesačné povinnosti a úlohy, ktoré ste si zapísali pri analýze izby. Určite si čas aj na tieto činnosti: týždenné upratovanie, dni odvozu smetí, pranie posteľnej bielizne a uterákov, čistenie mrazničky a sporáka atď. Doplňte aj ďalšie veci, ako napríklad čas na financie, platenie účtov, účtovnú uzávierku, nákup potravín, vybavovanie pochôdzok, zamestnanie na polovičný úväzok alebo ďalšie potreby konkrétne na vašu situáciu.

Ak robíte svoje denné plánovanie, skontrolujte si tabuľku „Týždenných povinností“, aby ste zistili, či neobsahuje nejakú úlohu či povinnosť, ktorú by ste mohli zahrnúť medzi denné povinnosti.

Ďalej si vytvorte malú tabuľku na celý rok. Rozdeľte ju do dvanástich stĺpcov a každý označte názvom mesiaca. (Pozri tabuľku 7.) Do nej zapíšte tie aktivity, ktoré sa vyskytnú iba sezónne. Prejdite si zápisník a vyhľadajte ich. Zapíšte si ich. Možno si zapíšete na máj a jún „Vysádzanie záhrady“ alebo „Plánovanie školského rozvrhu“ na máj a august, alebo „Umývanie okien“ na máj a október. Na začiatku každého mesiaca si prebehnite  zoznam vecí potrebných na zapamätanie si rozličných činností, na ktoré si musíte vyhradiť čas v nadchádzajúcich týždňoch.

Ako si zostaviť tabuľku týždenných povinností

Možno pouvažujete aj nad používaním tabuľky týždenných povinností, ktoré podrobne opisujú úlohy, ktoré sa vykonávajú raz za týždeň v tých časoch, ktoré ste už zaviedli v tabuľkách týždenného režimu. Ja jednoducho vypíšem názov každej izby na vrch papiera, presne spíšem zoznam tých povinností, ktoré treba urobiť v každej izbe každý týždeň.

Potom poverím manžela, deti alebo samu seba starostlivosťou o konkrétnu izbu. (Pozri tabuľku 8.)

Tabuľka 7:   S e z ó n n e   a k t i v i t  y 

Aby mi pomohli aj tie najmenšie deti, zakrúžkujem červeným perom veci, ktoré môže urobiť aj batoľa. V deň upratovania prídu deti za mnou a ja prečítam zoznam a pridelím im nejakú prácu. (Obzvlášť si obľúbili čistenie okien prípravkom s rozprašovačom!) Tieto tabuľky sú zaliate vo fólii a zavesené v kuchyni.

Nepravidelné  záležitosti

V súvislosti s ročným obdobím alebo vekom detí sa vyskytnú ďalšie veci – ako vyšetrenie u lekára alebo športové aktivity, či podnikateľské príležitosti – a predpokladám, že sa do nich pustíte, keď prídu. Do vašej reguly nemusíte zahŕňať ojedinelé veci. Treba sa zaoberať iba tými vecami, ktoré sú podstatné, základné a pravidelné.

Čo je dôležité tiež si zvážiť

Treba mať na mysli, že vďaka regule sa snažíme žiť svoje povolanie, a nie iba plniť rozvrh. Na začiatku každého časového úseku je dôležité si pripomenúť, že to všetko robíte ako odpoveď na Božie volanie. Tu by ste sa mali naučiť pozdvihnúť svoju myseľ a srdce k nemu, ponúknuť mu všetko, čo robíte, a poprosiť ho, aby požehnal vašu naplánovanú činnosť. Možno by ste mali napísať aj krátku modlitbu a zavesiť ju nad váš rozvrh. Môžete sa ju pomodliť pred každou novou činnosťou. Pri obracaní sa na váš rozvrh máte ideálnu príležitosť na chvíľku sa zastaviť a zasvätiť tento čas Bohu.

Aby mala vaša regula úspech, podstatné je vedieť, že uplatniť regulu je veľmi ťažké, ak je váš dom hore nohami. Regula vám pomôže udržať poriadok, ale v prvom rade sa musí dosiahnuť aspoň nejaká úroveň poriadku.

Hoci predpokladám, že začnete s vašou regulou ihneď, rovnako dôležité je usporiadať si domov podľa analýz jednotlivých izieb.

Tabuľka 8 :   P o v i n n o s t i   r  a z   t ý ž d e n n e 

Vymenujem presne zoznam povinností, aby ich každé dieťa mohlo samostatne vykonať.

Vzor – obývacia izba

1. Odtiahni gauč. Pozbieraj každú vec, ktorú tam nájdeš, a odlož ju presne tam, kde patrí. Povysávaj. Daj gauč na miesto.

2. Urob to isté so všetkými gaučami, kreslami a stojanom na televízor.

3. Zodvihni každú hračku, knihu, smeti a všetko ostatné z dlážky, kresiel alebo stolov a odlož to tam, kde to patrí.

4. Vypráš poťahy. Zdvihni sošky, vázy a sviečky a poutieraj pod nimi prach. Vráť ich presne na miesto.

5. Poupratuj police s knihami. Zoraď knihy zvisle. Poutieraj prach.

6. Poutieraj prach na prednej i zadnej časti televízora. Odlož na miesto videokazety/DVD.

7. Poutieraj prach na okenných parapetoch a polej kvety jedným pohárom vody.

8. Ak treba, poumývaj všetky okná a televíznu obrazovku.

9. Poutieraj prach na mojom stolíku, ale nechaj mi tam knihy (a všetko ostatné). Ja si ich odložím.

10. Povysávaj izbu, najmä v rohoch a za dverami.

11. Umy dlážku handrou. Potom s čistou vyžmýkanou handrou pretri dlážku.

12. Choď sa opýtať mamy, či treba ešte niečo urobiť.

Uložte všetko na miesto, ktoré ste si určili. Odložte z cesty veci, pre ktoré ste ešte nenašli miesto, a dajte ich do „prechodnej“ miestnosti. Použite kôš v rohu na tie veci, ktoré sa nehodia do domu. Naučte vašu rodinu, kam veci patria, a venujte prvý týždeň či dva, aby ste na to dohliadali.

Ak nezvládnete drieť ako blázon tri či štyri dni, aby sa to urýchlilo, zaveďte do reguly počiatočný čas, keď budete pracovať na domácom poriadku.

Môže to byť v soboty, keď máte voľno z práce. Alebo môžete využiť čas dovolenky, alebo si to naplánovať na popoludnie. Alebo sa môžete na týždeň prestať venovať domácemu vzdelávaniu a zobrať si deti na pomoc. Poriadne si usporiadať domov je najdôležitejšie na to, aby ste sa dokázali riadiť podľa reguly.

Ďalšie využitie vášho zápisníka

Váš zápisník môže byť nepretržitým zdrojom organizovania vecí vo vašom živote. Už ste si zapísali nejaké opravy a vylepšenia vášho domova, ktoré treba urobiť, a tak sa pri zostavovaní rozpočtu a plánovaní nákupov môžete obrátiť na váš zápisník, aby ste zistili, čo treba nakúpiť.

Keďže si píšete aj zoznam splátok, môžete sa rozhodnúť, ktoré splatíte skôr.

Po čase zistíte, že sa objavia oblasti, o ktorých ste ešte neuvažovali. Vždy, keď sa vynorí nová téma – ako zoznam vianočných darčekov, nápady na dovolenku, nápady na liturgické sviatky, námety na štúdium či potreba nového oblečenia –, môžete zostaviť novú stranu. Majte prehľad o všetkom, čo potrebujete či chcete, a dajte to na papier. Zapíšte si to a vráťte sa k tomu, keď bude na to vhodný čas.

Dajte vašej regule nádych nadprirodzena

Zakaždým, keď prejdete k ďalšej plánovanej činnosti, obetujte ju Bohu a poproste ho o pomoc a požehnanie. Osvojte si ducha poslušnosti voči Božej vôli. Pustite sa do každej úlohy, akoby ste priamo odpovedali Bohu, ktorý sa vás pýta: „Operieš teraz bielizeň?“

Iba odpovedzte: „Áno, operiem.“ A usmejte sa na neho. Tak sa budete približovať k srdcu vašej reguly matky.

… pokračovanie o týždeň…

Ďalšiu časť z  knižky Holly Pierlot, Mamy v jednom kole  vám prinesiem opäť v nedeľu, o týždeň. 

Viac o knihe najdete na:    www.mamy1kole.miriam.sk    

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. no ja teda neviem, opat tam chyba ten chlap, ktory by mal pridelen nejake ulohy … som divna, ze ma to irituje? Nesledujem toto rozpravanie uplne podrobne, takze mozno to autorka niekde vysvetlila, ze preco teda ona fičí od rána do noci a pan manzel je servisovany a vynechany z kazdej domacej povinnosti/prace/aktivity. Ale uplne normalne mi to nepride. A damy, ktore sa sa pustali do svojich reguli priebezne s tymto serialom, zaujimalo by ma, co na to hovoria vase aprtneri a deti?

    1. No, musim povedat, ze moj manzel sa celkom prijemne nechal inspirovat manzelom autorky tejto knihy – a dal mi k narodeniam “certifikat”, ze mam jeden den v tyzdni cely len pre seba … uz si vymyslam, co pojdem po sobotach studovat alebo tak. Takze manzel autorky tohoto pisania ma celkom dobre napady

  2. no ja teda neviem, opat tam chyba ten chlap, ktory by mal pridelen nejake ulohy … som divna, ze ma to irituje? Nesledujem toto rozpravanie uplne podrobne, takze mozno to autorka niekde vysvetlila, ze preco teda ona fičí od rána do noci a pan manzel je servisovany a vynechany z kazdej domacej povinnosti/prace/aktivity. Ale uplne normalne mi to nepride. A damy, ktore sa sa pustali do svojich reguli priebezne s tymto serialom, zaujimalo by ma, co na to hovoria vase aprtneri a deti?

  3. S tolkymi tabulkami je to sialene, teda aspon pre mna, ale priznam sa, ze nejake 2 by sa nasa domacnost asi zasluzila… DIk za inspiraciu. Ak si prevezmem z tohoto sialeneho navodu tak 20% napadov, uplne mi to postaci a nasej domacnosti pomoze.

Pridaj komentár