INFODOM – infoservis pre rodičov postihnutých detí

Zuzana Mališová 0

Prostredníctvom projektu INFODOM dostávajú rodičia postihnutých detí nástroje, ktoré môžu použiť pre zlepšenie kvality života ich detí – informácie, poštovú schránku a osobnú webstránku ich dieťatka. Mail a webstránku môžu rodičia využívať pri zháňaní sponzorov na nadštandardné zdravotné pomôcky, klimatické pobyty, špeciálne hračky, či operácie v zahraničí.

Ako som vám sľúbila v predchádzajúcom článku s názvom „RADOSTI A STAROSTI RODIČOV POSTIHNUTÝCH DETÍ“, predstavím vám jednotlivé časti tohoto usmievavého domčeka.

Filozofia projektu

Zaplatiť si pár hodín v Internet café je položka, ktorej protihodnotou sú informácie, ktoré rodič postihnutého dieťaťa nazbiera za 3-5 rokov prežitia vlastných trpkých skúseností a ponaučení. Projekt je tu preto, aby sa k informáciám dostali včas a dieťa malo čo najlepšie šance na zlepšenie zdravotného stavu. INFODOM nájdete na stránke www.radost.sk a budú Vás ním sprevádzať nasledovné postavičky:

Múdra sova Vás zavedie do sveta špeciálno-vzdelávacích a výchovných zariadení. Evidujeme domovy sociálnych služieb, špeciálne školy, integrované triedy, špeciálno-pedagogické poradne a pedagogicko – psychologické poradne v SR, ich rozdelenie, linky na podobné organizácie a zariadenia v zahraničí.

Právne okienko Vám ozrejmí množstvo pojmov z tejto problematiky. Naším cieľom je pomôcť Vám pri objasnení si právnych pojmov z oblastí sociálneho práva, zdravotníctva a špeciálneho školstva. Zverejňujeme plné znenia zákonov, spôsoby cestovania so ZŤP v MHD, diaľkovej AD, ŽSR, rôzne zľavy, ktoré môžete využívať.

Postavička kuchára Vás bude sprevádzať svetom jedál. Cieľom je zozbierať a zatriediť recepty, ktoré sa používajú pri jednotlivých diétach a tým Vám uľahčiť prípravu jedál.

Privítame Vaše recepty a rady pre iných rodičov.

Hračky Vás zoznámia so zákonom o liečebnom poriadku, ktorý obsahuje množstvo kompenzačných pomôcok rozdelených do jednotlivých kategórií obrázok danej pomôcky, čo uľahčí výber – nielen rodičom ale hlavne lekárom. Chceme zjednodušiť vyhľadávanie hračiek a pomôcok cez internet, zverejnením inšpiratívnych hračiek a pomôcok pre jednotlivé postihnutia (obrázok, popis – hlavný účel, alternatívne použitie, metodické pokyny, cena), ich výrobcov, dovozcov alebo predajcov.

Dievčatko Vás sprevádza časťou naše deti. Vytvárame web–stránky postihnutých detí a tým umožňujeme potenciálnym darcom prečítať si informáciu o dieťatku, ktorému chcú pomôcť. Darcovia najčastejšie prispievajú deťom na liečenia mimo územia SR, ktoré nie sú preplácane zdravotnými poisťovňami, na náklady spojené s liečeniami, klimatické pobyty, pomôcky, ktoré nie sú hradené poisťovňami. Darcovia môžu prispievať na účet mimovládnej organizácie, v ktorej sú deti evidované s ich vlastným VS. Ako zaregistrovať detí sa dozviete na každom okresnom úrade, v špeciálno-pedagogickej poradni.

Babička sa v rodine spája s úlohou opatrovateľa a teda Vás prevedie databázou a varietou platených, či neplatených služieb. Cieľom je poskytnúť rodičom kontakt, možnosť výberu vhodnej organizácie a subjektom možnosť zverejňovať informácie o ich činnosti, plánovaných podujatiach. Nájdete tu agentúry ošetrovateľskej a opatrovateľskej pomoci, výrobné družstvá invalidov, fimy poskytujúce rôzne platené služby ako hipporehabilitáciu, či akupunktúru.

Knižnica sa špecializuje na literatúru z oblasti práce s deťmi so špeciálnymi potrebami. Zdrojom budú špeciálno-pedagogické poradne, pedagogicko – psychologické poradne, knižnice, vydavateľstvá a odporúčania rodičov, lekárov, pedagógov. Zverejňujeme aj odkazy na zahraničnú literatúru, časopisy, diplomovky, iné webstránky.

Rodičia na lavičke sú stelesnením komunikácie, výmeny informácií, názorov, skúseností. Naším cieľom je umožniť všetkým zainteresovaným vymieňať si názory, skúsenosti, pýtať sa. Umožniť Vám zdôveriť sa so svojím životným príbehom. Kto Vás pochopí, ak nie rodič s podobným problémom?

Pes Vás prevedie rôznymi možnosťami ako vyhľadávať. Cieľom jednoduchého vyhľadávania je umožniť vyhľadávať a všetky informácie roztriediť podľa okresu a postihnutia. Druhé vyhľadávanie je viackriteriálne. Tento spôsob vyhľadávania Vám umožní presne nájsť, čo potrebujete.

List je zobrazením poštových priečinkov, ktoré zadarmo dostanú rodičia detí, ktoré sú u nás zaregistrované. Rodičia môžu túto mailovú adresu využívať nielen na komunikáciu s nami, ale aj na ich vlastné aktivity ako napr. oslovovanie potenciálnych sponzorov mailom.

Usmievavý domček je logo INFODOMu. Toto logo Vám požičiame ako protihodnotu za dobrovoľnú prácu, poskytnuté informácie formou Vašej databázy, hardvér, zľavu, ktorú poskytnete nám, či rodičom “našich detí”. Za finančnú, bartrovú, či informačnú hodnotu Vám umožníme zverejniť databázu svojich produktov a služieb, ktoré ponúkate rodičom.

INFODOM, o.z., Pavčina Lehota 144, 03101 Liptovský Mikuláš, IČO: 3780 499

číslo účtu: 262643 1282/1100

Kontaktná adresa: Zuzana Mališová, P.O.BOX 14, 840 00
Bratislava 4, 0905/337977

zuzana.malisova@www.radost.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár