Toxické PVC hračky opäť na trhu!

Greenpeace Press Service 3

Greenpeace upozorňuje na nebezpečné toxické hračky z PVC určené pre deti vo vekovej kategórii od 0 do 3 do rokov, ktoré sa objavili na slovenskom trhu. 

Bratislava, 2002-10-07 (Greenpeace) – Organizácia Greenpeace dnes na mimoriadnej tlačovej konferencii informovala o nebezpečných hračkách z PVC, ktoré sa po dvoch rokoch opäť objavili na slovenskom trhu. Podľa analýzy, ktorú pre Greenpeace vypracoval Technický skúšobný ústav Piešťany, š.p. sa v maloobchodnej sieti vyskytujú hračky s obsahom nebezpečných toxických chemikálií, tzv. ftalátov! Tieto chemické látky sa používajú v hračkách ako zmäkčovadlá, pričom na ľudský organizmus pôsobia karcinogénne. Hračky obsahujúce ftaláty sa na trhu vyskytujú aj napriek tomu, že nespĺňajú normy stanovené v nariadení Vlády SR 13/2000 pol. 531, v ktorom je vymedzený limit pre estery kyseliny ftalovej v hračkách určených pre deti vo veku od 0 do 3 rokov. 

Na základe prieskumu sortimentu výrobkov určených najmenším deťom na slovenskom trhu dala organizácia Greenpeace vypracovať analýzu 8 kusov podozrivých hračiek. Výsledky testov akreditovaného skúšobného laboratória Technického skúšobného ústavu Piešťany potvrdili prítomnosť ftalátov v nadlimitnom množstve u piatich hračiek. Ide o nasledovné výrobky:

Ružový psík – výrobca Hencz Toys/Poľsko, dovozca Wiky Bratislava, predajca Carrefour

Vanička so zvieratkami – výrobca Safety Toys/Čína, dovozca Rosa Slovakia s.r.o., predajca Carrefour

Bazénik so zvieratkami – výrobca Saver Toys/Čína, dovozca Rosa Slovakia s.r.o., predajca Carrefour

Žltá kačička – výrobca neznámy, krajina pôvodu neznáma, dovozca Tinaco Bratislava, predajca Dráčik

Tri žlté kačky – výrobca neznámy/Čína, dovozca G.A.V servis s.r.o., predajca Riva Export – Import

„V sortimentne detských hračiek na slovenskom trhu sme objavili päť výrobkov, ktoré nespĺňajú limity platných právnych noriem a predstavujú zdravotné riziko pre vekovú kategóriu detí od 0 do 3 rokov. V tejto súvislosti sme už podali podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu,“ povedala Katarína Bartovičová, koordinátorka projektu PVC – nebezpečná hračka organizácie Greenpeace. Ako dodala: „Hračky z mäkčeného PVC obsahujú ftaláty, ktoré sa z výrobkov uvoľňujú, keď ich deti vkladajú do úst a cmúľajú. Tieto látky môžu poškodzovať pečeň a obličky, narušiť hormonálny systém dieťaťa a sú karcinogénne.“ 
 

Greenpeace vyzýva všetkých, ktorí nebezpečné toxické hračky kúpili:

<//strong>Nedávajte tieto hračky deťom! Nebezpečné je hlavne nechať deti tieto hračky hrýzť a cmúľať!

Spotrebitelia môžu podľa platnej legislatívy zdravotne závadný tovar vrátiť predajcovi alebo dovozcovi a žiadať vrátenie peňazí!<//strong>

Analýzu na objednávku Greenpeace vykonal Technický skúšobný ústav Piešťany, august/ september 2002. Tu nájdete analýzu hračiek.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. počula som že od firmi tinaco su zle aj penove pazzl eva,je to pravda,včera sme to kupili pod stromček ako to že ak sa vie že je to zle sa to nestiahne z predajni???????dakujem

 2. Kúpila som svojmu ročnému synovi autíčko, výroba Čína, vhodné pre deti od 3 rokov pre možnosť spolknutia malých častí. Autíčko je vyrobené z umelej hmoty, je k nemu šrubovák, ktorý mu zatiaľ nemienime dať. Myslíte, že môže byť zdravotne závadné?

  Ďakujem

  Porošinová

 3. Kúpila som svojmu ročnému synovi autíčko, výroba Čína, vhodné pre deti od 3 rokov pre možnosť spolknutia malých častí. Autíčko je vyrobené z umelej hmoty, je k nemu šrubovák, ktorý mu zatiaľ nemienime dať. Myslíte, že môže byť zdravotne závadné?

  Ďakujem

  Porošinová

Pridaj komentár