Zo životaRodičovské skúsenosti

10 viet, kvôli ktorým som sa cítila ako najhoršia matka, lebo som nekojila

 Anna Veselá   21.01.2021   0

Nie všetky mamy môžu dojčiť svoje deti, a predsa ich okolie častokrát odsudzuje, a to bez toho, aby vôbec tušilo, čím si každá mama prešla.

Melissa Willets, mama troch detí, zhrnula pre portál parents.com frázy a otázky, ktoré jej najviac vadili, keď prišla reč na to, že svoje dieťa nekojí, ale je na umelom mlieku.

Ingimage

 

 

Čo nevieš, že materské mlieko je najlepšie pre dieťa?

Samozrejme, že viem. Všetci vieme, že kojenie je pre dieťa najlepšie, niečo ako bezpečnostný pás v aute. Ale ak máte auto pokazené, necháte v ňom dieťa a odídete? Alebo zoberiete svoje dieťa so sebou a odídete po pomoc, aby ste si boli istá? To som urobila presne ja, keď som sa rozhodla, ako budem kŕmiť svoje dieťa. Verte mi, dospela som k tomu po dlhom uvažovaní, bolo to ťažké.

Kojenie bolo pre mňa také prirodzené!

Kamarátky a susedky, ktoré ma videli s fľaškou v ruke, neodolali neprekonateľnej túžbe podeliť sa so mnou o svoje skúsenosti s kojením. Vždy to bolo také jednoduché. Také prirodzené.

Je to naozaj skvelé, ale je to ich skúsenosť. Ale vďaka im za to, že som sa cítila ako jediná mama na svete, ktorej kojenie nešlo.

Dieťa, ktoré má fľašku, sa ťažšie viaže na mamu

Samozrejme, kojenie mame umožňuje, aby sa zblížila s novorodeniatkom. Ale ubezpečujem vás, že aj maznanie s mojím sladkým bábätkom, dýchanie jeho úžasnej vône, dotýkanie sa tej jemnučkej pokožky, počúvanie sladkých zvukov skoro ráno, aj to môžu byť tie najhlbšie prežívané pocity. Ďakujem za otázku, máme sa fajn.

Kŕmenie fľaškou je jednoduchšie

To si ako naozaj niekto myslí, že som si vybrala fľašu, aby som si zjednodušila život? Čo je jednoduché na tom, keď máš novorodenca, od besných nocí až po to, že vám telo vyzerá ako požičané od niekoho iného?

Ubezpečujem vás, že svojmu dieťaťu nedávam formulu preto, aby som jednoduchšie vhupla do nového materstva.

Navyše, vy ste neboli pri mne, keď som plakala, lebo som nemohla kojiť svoje dieťa. Nemôžete vedieť nič o tom že som sa cítila ako najhoršia matka v dejinách, lebo dávam svojmu bábätku umelé mlieko.

Keď som bola hore celé noci, pretože som sa musela rozhodnúť, či budem pokračovať v kojení alebo prejdem na formulu. A ako som sa napokon cítila dosť silná a urobila rozhodnutie najlepšie pre bábätko a pre mňa. Prepáčte, ale vy tomu nerozumiete.

Aspoň si zachrániš prsia

Jasné, zase ste našli pravý dôvod, prečo dávam dieťatku formulu. Môžem vám povedať, že moje prsia sa navždy zmenili, keď sa naplnili mliekom. Najprv boli veľmi tvrdé a teraz, keď mlieko zmizlo, vyzerajú zničene.

Bez slov, iba znechutený pohľad

Ešte vždy nemôžem pochopiť, prečo si ľudia myslia, že sa ich nejako týka, ako budem kŕmiť svoje dieťa. Ak nechcete dávať vášmu dieťaťu umelé mlieko, to je váš výber. Ale toto je moje dieťa. Nechajte si svoje nahnevané pohľady pre ľudí, ktorí píšu esemesky za volantom.

Nekojíš? A prečo si mi nezavolala?

Ľudia mi často povedia, prečo som sa ich nespýtala na ich názor, skôr než som prestala kojiť. Prepáčte, že sme sa o tom plánovane nemohli porozprávať na susedovej párty pár ulíc ďalej.

Nevedela som, že sme si natoľko blízki, aby sme sa mohli rozprávať o mojom zúfalstve, ktoré som cítila, keď som nemohla kojiť svoje dieťa.

Kojené deti sú zdravšie a múdrejšie

Existuje nespočetne veľa štúdií, ktoré dokazujú prednosti kojenia. Ale nedávna štúdia ukázala, že sú tu aj mnohé ďalšie faktory, ktoré vplývajú na zdravie dieťaťa, nielen kojenie.

Vieš vôbec, čím kŕmiš svoje dieťa?

Viem čítať, ďakujem za opýtanie. Bola by som najradšej, keby som mohla dať svojmu dieťaťu najčistejšiu organickú potravu. Až do konca jeho života. Ale v skutočnosti robím to najlepšie, čo dokážem.

Milujem svoje bábätko. Nemusíte sa kvôli tomu strachovať. Ona vie, že ju ľúbim a že ju budem chrániť a starať sa o ňu každý deň jej života. Máme sa fajn, úplne najviac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised