Ak sa nepýta na WC, perte plienky v potoku

Takakika 21

Posledného pol roka zvykla naša babi počas našich telefonických rozhovorov preskočiť obligátny pozdrav, miesto neho plynule prešla k jadru veci:

“No tak ako, čo môj vnúčik milovaný, už sedí na nočníčku?” Prvá rana kapitána.

“Sedí, sedí. Asi tak tri sekundy.” Na druhej strane zavládlo ticho.

“A pýta sa aspoň?” Nádej zomiera posledná. A ja ju ako vždy zabijem. Vyberiem niečo z tých záporných možností.

 

Mama sa nedá len tak zahanbiť.

Vyťahuje všetky kombinácie, variácie, permutácie na tému “veď už je predsa veľký.” Nasleduje voľné pokračovanie, kedy ktoré decko sa už pýtalo, ovenčené dojímavými príbehmi z Guinessovej knihy rekordov: “Tvoja najmladšia sestra mala desať mesiacov…

A čo by to bolo za edukatívny výklad, keby nepoužila za príklad rovno mňa: “Sestrička v jasliach mi povedala, že na všetko máš rozum, len na nočníku nechceš sedieť. Tak som si zobrala dovolenku z roboty, po dvoch-troch týždňoch si vedela aj ty…

Vyzerá to tak, že som to prešvihla, zaspala dobu, keď ešte synček nedozrel na toaletné etudy.

“Mami, ale na druhej strane, už vie sám jesť príborom.”

Celkom neuspokojivá odpoveď. Na opačnej strane telefónu sa krúti hlavou. Vyťahuje sa román Odviate vetrom o tom, ako kedysi mamy neboli až tak pohodlné, lebo na lenivosť nemali čas:

Vieš čo je to prať sto plienok za deň, moja zlatá, a to neboli automatické práčky ako dnes. A vyvárať v paráku, žehliť, niečo sme sa narobili, ti poviem.”

Čím staršia generácia, tým dramatickejšia scénka: “Ja som v potoku prala každý deň aj dvesto plienok, v zime mi voda zamŕzala pod nechtami, z čoho mám dnes tú reumu, čo myslíš?”

Vždy ma strasie pri predstave, čo potom robili ženy v praveku, keď to historicky mala matka vždy ťažšie ako jej Katka: “Musela som strážiť oheň, aby nevyhasol, kým muži lovili mamuta, koľkokrát mi dinosaury zožrali lopúchy a nemala som ho do čoho prebaliť...”

Prvá matka v dejinách

Potom sa pýtam samej seba, či tak náhodou v dejinách ľudstva neašpirujem na titul prvej matky, ktorá vlastné dieťa predurčila na kontinuálne nosenie plienok od pôrodu až do starobinca.

Nádejam sa, že taký osud ma božechráň nepostihne, lebo aj to moje dieťa to skôr, či neskôr – dúfajme, že skôr skôr ako neskôr – pochopí. A aj ono sa raz naveľa naveľa “vypýta.”

Moje chorvátske matky-kamarátky sa paradoxne pozastavujú nad tým, prečo by malo dieťa sedieť na “tu-tu” tak skoro. V rámci danej problematiky sú totiž zástankyňami tzv. Laissez-faire, a teda nechávajú veciam voľný priebeh.

Keďže nikdy nemuseli prať plienky v potoku, ani loviť mamuty, tvrdia, že je to o vyspelosti dieťaťa, ktoré na to samé dozreje najskôr tak v dvoch, troch rokoch. Netreba si z toho robiť veľkú hlavu a zbytočne sa mordovať, filozofujú si pri kávičke. “Kto by mal na to teraz nervy,” povie jedna a zapáli si ako na prípitok.

Očividne slovenské matky na to nervy majú, lebo neváhajú motivovať dieťa napríklad spievajúcim nočníkom, aby sa konečne správalo “vyspelo.” A očividne to u niektorých funguje, u mojej sestry v desiatich mesiacoch, pozor, bez spievania.

Tak či onak, razím novú teóriu v odplienkovaní, niekde na chorvátsko-slovenskom pomedzí. Kľudne zaspievam synovi nad jeho nočníkom aj sama, keď sa mu tam čosi zadarí, pokojne mu pomôžem, aby bol aj on vyspelý, nemusíme čakať na magický vek dvadsaťšesť rokov. Ale najprv mi musia prejsť tie celodennonočné nevoľnosti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (36 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Tak ja mám trošku iný názor – najlepšie je dieťaťu nepotláčať vylučovací reflex už od narodenia – práve jednorázovými plienkami sa potláča. Moja dcéra má 1 rok a do nočníčka kaká, ciká od svojich 3 týždňov – pozrite si na mokosha návod na systém minimálnej plienky alebo bezplienkovú metódu – praktikujú ju 2/3 tejto zemegule. To plienkársky priemysel vymyslel, že dieťa je zrelé na nočník najlepšie až od 3 rokov. A prečo nie aj od 4? Veď aspoň viac zarobia! Len čo tie hory odpadkov, čo našim deťom nechávame ?!

    Váš komentár

    1. Nuz to by ma fakt zaujimalo, podla akych dostupnych materialov su to 2/3 bezplienkujucich celej zemegule. Zeby v Cine uplne bezne? Ale je pravda, ze si uz druha mama na Slovensku, ktora naozaj praktikuje, aj ked ta prva zatial take uspechy ako ty este nedosiahla.
      Tema je to kazdopadne zaujimava a zrejme by stalo za to aj vyskusat nove alternativy, naozaj si vsak nemyslim, ze babatko vie svoje reflexy ovladat. Preto su to reflexy – napriklad aj ten vylucovaci a je uplne v poriadku, ze ho ma, lebo by bol velky pruser, keby sa nam narodilo bez neho.
      Osobne drzim palce vsetkym mamkam a vsetkym metodam, hlavne, aby to tie nase ratolesti skusili skor ako v tych 26 🙂

      1. jana, tatia ma pravdu… moj synček robi svoju potrebu do nočníčka od 2 týždnov… teda najprv do umývadla, sprchy, kde som ho podržala… a on ma učil, kedy potrebuje, nie ja jeho.. najprv som ho sledovala, ako mi dava najavo, že sa potrebuje vyprazdniť… a davala som ho vtedy, ked to chcel on, nie ja… jasne, že su aj nehody…. ale to je v poho.. pri každodenných povinnostiach ho prehliadnem aj ja… reflexy má v sebe od narodenia.. ale ked má bábo plienky od narodenia do 2 a viac rokov… tak my mu ten reflex otupime…. nereagujeme, ked nas vola, ze potrebuje, a tak sa na to vykasle skratka… je to úžasne, ako sledujem a dokážem reagovať na melého… ked ma volá a ani nevie hovorit…
        a k tým 2/3 zemegule… čo mysliš, že v afrike napriklad nosia deturence plienky??? nie…. tak isto aj v azii.. japonsku, hoci kde, tento sposob je dávny a nie je to výmysel modernej doby…

        1. ja vam, dievcence verim, ze mozno viete u vasich deti odpozorovat, co je mne a mozno aj inym skryte. o 2/3 zemegule ma nepresvedcite, to je len nejaky vymysel niekoho, kto zasa propaguje tuto metodu, tak ako plienkari mozno trosku umelo presadzju vyspelost dietata od dvoch rokov vyssie. toto mozu byt ucelove cisla. mne neprekaza, ze sa propaguju rozne metody vyucby (cohokolvek), mne prekaza, ked matky navzajom utocia na druhe preto, ze si VYBRALI.
          je logicke, ze spominana metoda sa viac pouziva v menej konzumnych spolocnostiach, a v krajinach afriky je toto asi normalna metoda, ale neverim ani slovo z toho, ze dieta sa pyta alebo mama sa z jeho bezplienkovania nekonecne tesi – pardon, ale toto je tiez „vymozenost“ nasej konzumnej spolocnosti, ze mame na to cas. skor verim tomu, ze tam nie je potreba plienku dietatu davat a nie je ani ziadna katastrofa, ked sa dieta vycika niekam na zem. alebo si myslite, ze predom na to mamu upozornuje a ta si to pri kazdodennych povinnostiach vsimne?

          1. Jana, tie priblizne 2/3 su proste fakt. Afrika, Cina, India, Juzna Amerika, atd. Presne ako hovoris, vyuziva sa to prave v menej konzumnych spolocnostiach. Matka vacsinou nosi dieta na tele a tak moze sledovat jeho signaly aj pocas vykonavania inej prace. A kedze neziju v super vydrhnutych domoch, ale vacsinu casu travia vonku, tak castokrat staci dieta podrzat len kusok od tela, to sa vycika vonku na zem a hotovo. Je to v konecnom dosledku aj pre matku menej pracne ako prebalovanie. Nehovoriac o tom, ze je to ekonomicke aj ekologicke. V nasich podmienkach je to samozrejme uz trochu ine. Treba pouzit nocnik, misku, wc, umyvadlo, atd. Myslim, ze vacsina ludi u nas tiez nepraktizuje tuto metodu uplne bez plienok, prave preto, ze nehody sa stavaju. Takze dieta plienku ma, ale len ako poistku, nie ako hlavne miesto kam sa vylucuje. My tuto metodu pouzivame od maleho 2 tyzdnov, takze je nas na Slovensku viac.

          2. Ja som o tom citala este v tehotenstve, ale planovala som zacat az neskor, ked sa dam dokopy z porodu a zosuladime s dojcenim. Mlady pan mal ale ine plany, velmi casto ked som ho isla prebalit, tak mal plienku suchu a pockal si kym ho rozbalim a vtedy to spustil. Ten jeho blazeny usmev, ked si nacikal do oka, ucha, pusy… A ja som mohla vytierat vsetko naokolo. To fakt bolo jednoduchsie ho podrzat nad umyvadlom, ci nocnikom. Velmi rychlo pochopil, ze ked ho rozbalujem, tak ma par sekund pockat a ked ho podrzim v klbku, tak sa mu bude cikat a kakat lepsie ako poleziacky. V tej polohe sa vzdy aj pekne vyprdkal a nemali sme problemy s kolikami. Ja som zas odsledovala, ze ked spi, tak nevylucuje, vzdy sa musi trosku prebrat. Takze tesne po prebudeni je uspech na nocniku zaruceny. Tak isto ked ho mam v satke. To ked potrebuje, tak sa zacne velmi vrtiet a hmyrit a pocka kym ho vyberiem. Na druhej strane tato metoda je len o tom, ze rodic respektuje dieta a jeho potrebu vylucovania. Nie je to o tom, ze sa dieta uci pytat na nocnik. Len o tom, ze rodic da dietatu moznost vylucovat mimo svojho oblecenia (pretoze plienka je pre dieta castou oblecenia) a tak je v cistom a suchom. Ked sa nejaka ta nehoda stane (a stava sa u nas kazdy den), tak prebalim do cistej plienky hned ako to zistim. Aj keby to malo byt 5 minut po predoslom prebaleni. Dnes ma drobec rok a pol a plienky pouzivame stale. Kakacich nehod mame minimum, s cikanim je to horsie. Dokonca horsie nez ked bol mensi. To som ho mala v satke a odsledovala som. Teraz beha naokolo, skuma, hra sa a castokrat ho hra zaujme natolko, ze radsej bude v pocikanej plienke nez prerusit cinnost. Ved on nato raz pride a bude sa pytat sam. Tak ako vsetky deti. Vraj tieto deti zacinaju najskor, potom deti v latkovych plienkach a nakoniec deti v jednorazovkach. To je vsak strasne zovseobecnovanie. Kazde dieta je ine. Su deti, ktore vyrastli v jednorazovkach a pytaju sa od roka a mozno prave ten moj sa zacne pytat v styroch. To neovplyvnim. Zatial mozem byt rada, ze vie, ze najlepsie je vylucovat mimo plienky a byt pekne v cistom a suchom.
            Fakt je uplne zbytocne snazit sa o nejake preteky, koho dieta sa pyta skor. Tak isto ako je uplne zbytocne posudzovat niekoho na zaklade toho ake plienky dava svojmu dietatu, ci jednorazove, latkove alebo ziadne. Ved kazda z nas sa snazi pre drobca to najlepsie robit.

          3. ano, presne toto respektujem, ze na vyber mame vsetky, niektorym nam lepsie vyhovuje jedna metoda, inym ina.
            nemyslim si, ze mamicky s detmi v plienke dovolia, aby dieta ostalo pocikane len preto, ze plienka to znesie a nevadi im ani dietatu, ze nie je v suchu – toto si, mamicky zastavania bezplienkovej metody, prosim nemyslite. proste nase sledovanie potrieb dietata a komunikacia s nim je asi ine 🙂 ale vzdy sa mozeme rozpravat o extremoch.
            tesi ma, ze vsetky deticky su sikovne a skor ci neskor sa naucia zakladne potreby, aj ked zvolime akukolvek metodu ucenia. preto si nemyslim, ze vyber ktorejkolvek z nich je zly 🙂
            a rozsirujem si pocet bezplienkovych mamiciek podla tejto debaty, aj ked na dve tretiny sa nedostanem, je vas viac a drzim vam palce 🙂

  2. 🙂 nase mamy si zvyknu, ze niektore veci skratka robime inak ako ony, ale priznajte si baby, vy by ste vydrzali niekomu neradit, keby ste uz take mali uspesne za sebou :-)))

    nas syn sa zasa prekvapivo uvedomil pocas dovolenky tam dolu v chorvatsku, nepytajte sa ako – povedali sme si, ze na dovolenke sa extra trapit nebudeme ani my, ani on. naozaj sa uvedomil a naozaj este nema dva roky. obcas sa este zadari, ale odvtedy si pochvalujeme, aky je sikovny. takze ostavam zastancom teorie, ze oni, si spunti nasi svoj cas najdu.

  3. smile

    mily clanok, no ani lopuchy ma nedostali tak ako Tvoje nevolnosti…

    Vybavil sa mi cas s prvou dcerkou, ktoru som ju neskutocnym foforom naucila kakat do nocnika v 9 mesiacoch (neboj, cikanie nebolo iste az do dvoch rokov), lebo som bola znovu tehotna. Ked som v kosi zacitila pokakanu plienku, natiahlo ma a … ved to vsetky pozname. Tak sa prvorodena naucila na nocnik kvoli mojej vlastnej lenivosti, lebo sa mi nechcelo behat s kosom do kontajnera kvoli 1 pokakanej plienke, ani vracat zakazdym, ked som taku plienku „zavonala“… Nuz aj lenivost niekedy zenie vpred smile

  4. Kika,

    zásah! DAj si ale pozor: aby to náhodou nečítala Tvoja mama alebo nejaká ešte agilnejšia stará mať. /Prišla by ti to spočítať, so silou mamuta, bez spievania./ Inak, poznáme dôverne. Len – onô: ako sa na to dívajú tam dolu pri mori? Aj tam sa chytá reuma? Alebo sú to vyspelé matky, ktoré dávajú detvákom načas, kým pochopia, že to malé hnedé nič a ešte menšie mokré nie je na zadku dobré?

  5. super článok, som sa pobavila Big Grins Big Grins Big Grins ale tvoja sestra sa ani zďaleka nechytá na moju švagrinku, ktorá sa podľa svokry už ako 6-mesačná pýtala na nočník Eek Eek Eek Eek Eek Eek Eek Eek

    kde sa na ňu hrabú moji drobci

  6. Nenormalny clanokbig green super!!big green este stastie, ze moja mama ma nemuci s odplienkovavanim malej, ale zato ma ine perly, caj studeny, mlieko horuce, malo oblecena, moc oblecena, malo papa, malo kaka, vela papa, vela kaka… big green Vivat babicky!!!big green

  7. super citanie, vdaka. ja neviem preco nasim mamam najviac na srdci lezi odplienkovanie… ako keby to bolo prve a najdolezitejsie kriterium, ci spravne vychovavam svoje dieta… teda mna tie telefonaty pri prvom dietati hrozne frustrovali, a aj nam to dlhsie trvalo, lebo nervozita sa pekne prenasala aj na maleho… pri dalsom som uz nedala do toho kecat zwinker

  8. kontinuálne nosenie plienok od pôrodu až do starobinca Big Grins Big Grins Big Grins

    Kikáááá idéééš, milujem pondelnajsie rana, deti v institucii, kafe na stolku, tvoj clanok na babetku…

  9. To akoze si ma teraz vysmiala s mojim novym spievajucim nocnikom? No dik! uz ti ziadne finty neprezradim, do ziadnej materskej krčmy nevezmem, ziadne komercne aktivity bratislavskych matiek s detmi neprezradim!

    Mr. Green

    Big Grins Big Grins Big Grins Big Grins

Pridaj komentár