Lopata verzus kniha?

Mária Kohutiarová 2

„Tak ti poviem, že tým vzdelaným ľuďom vôbec nerozumiem. Tak veľmi komplikujú život tými svojimi školami a vedomosťami, až to pekné nie je. A to sa týka aj tej mojej slávnej študovanej sestry.“

Takéto nadelenie som si nielen vypočula, ale aj schytala od svojej švagrinej. Ja mám totiž tiež vysokú školu…. a špekulujem nad tým, že nebude posledná.

Problém vznikol z toho, ako jej vyštudovaná sestrička , /inak tiež moja kamoška/, pozerá na odklad školskej dochádzky svojho najstaršieho. Šla podľa mojej švagrinej na to moc „vedecky“ a zbytočne sa do vecí vŕta.

„Obyčajný človek sa s vecami ani tak netrápi. A čo? My sme prežili a naši rodičia nič nevedeli o nejakej tej psychike alebo poruchách a tu sme…“.

Janka razí lopatovú výchovu – ráznu, energickú, nie príliš filozofujúcu a empatickú. Mám ju rada, taká, aká je – páči sa mi jej priamosť, jednoduchosť v prístupe k životu a odvaha žiť tak, ako to cíti. Ale… nemyslím si, že chyby rodičovstva sa delia na skupiny podľa toho, či je ocko alebo maminka študovaný alebo nie.

Vec prvá – mne oči kolúca. Červené mašle na kočíkoch a iné „dekorácie poverčivosti“. Tipujete správne, Janka ich tiež vozila pripnuté, aby „sa neurieklo“, lebo sa to tak hovorí. Keď som jej brnkla o nos, že je pragmatik, a k nemu sa podobné praktiky nehodia, zahovorila. Nuž ale čo si budeme hovoriť – mamičiek, ktoré tú červenú mašľu vedome či polovedome na strieške kočíka majú, je ako hadov po Jáne. A ja sama viem o mnohých, ktoré majú výšku… Ja povery nemusím. Dostala som taký antitréning v teréne, aký sa nezabúda – môj otec bol a je poverčivý viac, ako stará baba a mne rozum zastával. Má na to právo… lebo nemá „školy“?

Alebo – podriaďovanie sa deťom, podlizovanie sa, nehľadanie svojej dôstojnosti, keď už nebudeme hovoriť o autorite rodiča… /Ktorá sa tak ťažko získava a udržiava v správnom pomere lásky a prísnosti./ Kde je rozdiel medzi rodičom s titulom a dojičkou? Niekedy nikde.

A keď už sme pri tom – ten odklad školy. Jasné, Jankina sestra má na to „odborné“ argumenty vyplývajúce z jej štúdia. Ale tu moja kamoška za rohom sa pre to isté rozhodla /s učňovským vzdelaním/ len preto, že ona sama mala traumu z nástupu do školy. A tak svoju dcéru „odložila“, čo sa ukázalo ako veľká chyba…

Takých príkladov je veľa. Nakoniec – mám vysokú školu a mnoho ľudí mi vyčíta, že sa nesprávam ako inteligent, ba že skôr používam jednoduchý slovník bez odbornosti, nehovoriac už o tom, ako vraj svojim vystúpením nedostatočne reprezentujem odbor svojho štúdia, ktoré ma mimoriadne bavilo. Dobre, i nebárs. Som šťastná, že zo mňa ostal sedliak, ktorý vie, čo je vo vnútri kravy, kým vyjde mlieko, ale toto „vedenie“ mu neudrelo na mozog natoľko, aby osprostel pýchou.

Ja na to vravím toľko: škola sem, škola tam – rodičovstvo sa naštudovať nedá. Možno nám nejaké tie vydreté veci zo skrípt pomôžu, a možno nám je niekedy celá škola na figu. Rodičovstvo je predovšetkým o srdci a o vnímaní dieťaťa takého, aké je. Rodičovstvo je o zrelosti človeka, ktorý vychováva a ktorý sa stále nechá v pozitívnych veciach svojim potomstvom formovať – pretože rásť má celý život. Rodičovstvo je dril, ale krásny.

A najlepšie skriptá má sám život – pre každého rodiča a pre každé dieťa jedinečné. Neopisujme a neodpisujme.

Ilustračné foto: Libertas, www.flickr.com/zuzananz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. JA si myslím že je to o človeku aký je – od jeho charakteru. Sú ľudia ktorí majú VŠ vzdelanie a nedá sa s nimi normálne rozprávať a sú aj takí ktorí sú jednoduchí.

  2. paraaada Big Grins zwinker

    toto pozname a je mi luto, ze je len malo z tychto „vysoko“ vzdelanych co im pycha do „palice neudrela“….

    Ja som vysku nestihla, muz to v 3. semesti zabalil, brat ano a je to citit („toho komara“), otec tiez skoncil, ale zo sedliackym rozumom ostal (a on bol ten prvy co mi to ukazal, ze to ide) a tak sa i sprava….najlepsi kamarati su nam kolko x nakoniec predsa len ti s nizkym vzdelanim, lebo z nich citit viac ludskost….

    Neodsudzujem a nedavam vsetkych do jedneho vreca, poznam viac vynimiek aj -aj…je to o tom kto cim presiel – tym zivotom….a to ja/my tazko posudime, to bude sudit iba Ten …

Pridaj komentár