Zo životaRodičovské skúsenosti

Ste na materskej a hľadáte kamošky?

 Gréta Čierna   30.09.2019   0

Po pôrode dostane spoločenský život nový rozmer. Kým kedysi sme predĺžený víkend strávili v Tatrách či na chate s kamošmi, dnes si sobotu večer užívame na detskej pohotovosti, alebo v rámci víkendového nákupu hľadáme najlacnejšie plienky.

shutterstock

 

Bývalé spolužiačky a parťáčky na život a na smrť sa z nášho rodinného života tešia, ale už nepotrebujú byť aktívnou súčasťou každej minúty.

 

Jedného dňa bude priepasť medzi rozchodom s frajerom a mrkvovým pyré taká neprekonateľná, až si položíme otázku: „Kde si nájsť nové kamarátky (kým sa tie staré vydajú a porodia deti)?"

Prečo sa bojíme ihriska?

Keď som nastúpila na materskú, známi sa ma zvykli pýtať, či už som si našla parťáčku na kočíkovanie. Netuším, ako si to predstavovali. To mám na nejakú mamu, ktorá ide s kočíkom oproti, zakričať:

„Hej, pani so zeleným kočíkom, dáme preteky?“

Spoliehala som sa na detské ihriská. Lenže tam to nie je ktoviečo. Väčšina mám sedela s prázdnym výrazom a kukala do telefónu. Niektoré telefonovali a zopár ich malo slúchadlá v ušiach. Taký prirodzený obranný reflex voči iným mamám.

 Prečítajte si aj: Odkedy mám deti nie som to ja 

 

Potom tam bolo pár aktivistiek, ktoré sa hojdali spolu s deťmi (haló, hojdačka je do 50 kíl!), stavali na piesku obrovské hrady alebo liezli s dcérami na preliezky. Tých som sa bála.

Boli tam aj také, ktoré mi v pohode vynadali, prečo im moje deti pohladkali psíka, veď ich mohol pohrýzť. Proste tie nepríjemné typy. Žiaľ, na detskom ihrisku si mamy medzi sebou budujú hroznú priepasť a občas to tam vyzerá skôr ako na materskom fóre.

Raz som takto stála v kúte ihriska a bolo mi rovnako, ako keď sa so mnou decká v škôlke nehrali na naháňačku. Podišla za mnou mladá mamina a spýtala sa:

„Moja Sofinka je strašne hanblivá. Nezobrali by ju vaše baby medzi seba?“

Zobrali sme teda pod ochranné krídla nielen Sofinku, ale aj jej maminku. A bola to naša najlepšia ihrisková kamarátka.

Manželky mužových kolegov

Je ľahké nájsť si kočíkovaciu kamarátku v meste, kde ste vyrástli. Ak sa však ocitnete na neprebádanom území, je čas zapojiť kreativitu.

shutterstock

 

Jedného dňa, keď už sa to nedalo vydržať, a ani jedna z kamošiek z výšky neodpísala na zúfalú správu: „Čau, čo robíš?“, som si posadila muža a rázne s ním prešla zoznam kolegov, ktorí majú ženy s malými deťmi.

Potom som vyškrtla tie, ktoré už chodia do práce, majú popri deťoch prácu, ako aj maminy, ktoré hýria príliš bohatým spoločenským životom. Ostali mi tri, s ktorými som sa začala „nenápadne“ kamarátiť.

Sem - tam som osrdiečkovala fotku na sociálnych sieťach, neskôr pridala komentár, vypýtala si recept, a keď sme sa nakoniec stretli na mikulášskom programe z mužovej roboty, mali sme si čo povedať. Napríklad ako sa mi podaril perník, ku ktorému som zháňala postup.

Boli to zlaté a príjemné baby a medzi mojimi deťmi a dcérou jednej z týchto mám preskočila iskra. Taká, že sme spolu boli ako rodiny tento rok na dovolenke.

Detské krúžky

Poznáte mamičky, čo s deckami navštevujú predražené hodiny baby plávania, prvej hudobnej, detskej tanečnej, mini angličtiny a gymnastiky pre špuntov? Nuž, väčšine z nich nejde o rozvoj dieťaťa, ale o výhovorku, prečo vo štvrtok doobeda nestáť nad sporákom a práčkou.

 Prečítajte si aj: Čo som sa naučila pri kočíkovaní

 

Nechcú stý raz stavať vežu z kociek, ale zmeniť činnosť a robiť čokoľvek zmysluplnejšie medzi dospelými ľuďmi. A keďže musia so sebou brať aj potomka, také plávanie či montessori dielničky nie sú najhoršie riešenie.

To je miesto, kde zaručene nájdete mamičku na kamarátenie, ktorá rovnako ako vy zúfalo túži vypadnúť z domu, a robí to pod zásterkou „vzdelávania dieťaťa“. Vytipujte si jednu a zavolajte ju po hodine na kávu.

Neignorujte akcie v okolí

Ľudia nežijú kultúrou len v Bratislave. Aj v malých mestách nájdete kopu celkom zaujímavých akcií. Napríklad u nás pravidelne raz za mesiac prebiehajú prednášky pre mamičky s deťmi.

Prestala som sa tváriť ako najmúdrejšia na svete a začala som sem chodiť aj ja. Niektoré z nich boli zbytočné, iné užitočné. Čo je ale hlavné, hneď na prvej prednáške o súrodencoch a rivalite som sa zoznámila s mamou, čo ich organizuje.

iStock

 

Tak zúfalo potrebovala vypadnúť z domu, až sa ponúkla mestu, že workshopy začne pripravovať sama. Okrem toho sa stará o burzy oblečenia a vytvorila okolo seba partiu celkom fajn žien, ktoré medzi seba ochotne príjmu každú novú dušu.

Kurzy

Pokiaľ ide o nové obzory, som ignorant. Zato moja suseda nie. Má tri deti a víkend čo víkend sa niečo učí.

Vychodila kurz kváskovania, šitia, pestovania kontajnerovej zeleniny, spravila si autoškolu a s komunitou českých mamičiek sa učí zdobiť muffiny online.

Odvšadiaľ prichádza s novými známosťami, s ktorými potom dlhé hodiny rieši najvhodnejšiu múku na pečenie chleba alebo si vymieňajú strihy na vestičky.

Nedávno sa mi zverila, že by si trúfla aj na školenie o výrobe domácich mydiel, a kým som si ťukala po čele, zlanárila tam ďalšie štyri baby.

V knižnici

V niektorých mestských knižniciach prebieha pravidelné čítanie rozprávok alebo divadielka. V našej nie. Máme tam dve milé knihovníčky a asi dvadsať kníh.

 Prečítajte si aj: Nie som hyperaktívna matka

 

Keďže som popri materskej dokončovala školu, trávila som v knižnici kopu času hľadaním čohokoľvek použiteľného. Tu som sa zoznámil so študujúcou mamičkou, ktorá na tom bola rovnako.

Dve deti, muž večne v robote a denne tak 5 minút na to, aby dala dokopy svoj titul. Pri pulte s knihami sme sa navzájom podporovali, ohovárali školiteľov a jedna druhej sľubovali kariéru a uznanie.

Ženy potrebujú priateľstvo

Pokiaľ niekto nebol stvorený na život v tichu a mlčaní, tak žena. My mamy často zúfalo pociťujeme nedostatok kontaktu. Čím bližšie k sebe máme prostredníctvom telefónov a internetu, tým sme si vzdialenejšie.

Osamelosť je jeden z najhorších výdobytkov spoločnosti a nikto ním netrpí viac ako maminy na materskej.

Keď sa vám zdá, že už aj vaša osemdesiatročná prababka má bohatší spoločenský život ako vy, je čas s tým niečo urobiť. Niekedy stačí len odložiť mobil do tašky, pozbierať odvahu, usmiať sa a prihovoriť.

Nás osamelých žien, čo na ostrove materstva hľadáme spriaznenú dušu, sú milióny. Niekde tam bude aj tá vaša.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised