Zo životaVaše príbehy

Nikdy nebudem mať dosť peňazí na dieťa

 Lucia Horváthová   05.10.2018   1

Materstvo som dlho odkladala z finančných dôvodov. Na Slovensku je nás takýchto „karieristiek“ viac a znamená to v preklade len toľko, že vám každý mesiac na účet cinkne výplata, z ktorej vám po odpočítaní hypotéky alebo nájmu a ďalších účtov, čo musíte zaplatiť, ostane sumička, pri akej si nemôžete veľmi vyskakovať.

Vlasy sa vám dupkom ježia, keď si predstavíte, že by ste do toho mali vtesnať aj dieťa. Jednoducho sa bojíte, zápasíte s úzkosťou a desí vás, že aj o ten stiesnený bytík môžete prísť, stačí, aby jedného z vás vyliali z práce a čo potom? Kam? S bábätkom pod most?

Shutterstock

 

Náš vzťah bol dôležitejší ako dieťa

Tlak okolia, aby sme si s mužom založili rodinu, bol obrovský. Stupňoval sa, ako mi pribúdali roky a z bezdetných kamarátok sa stávali rad za radom mamy.

Na ich profily s deťmi na sociálnych sieťach som sa nevládala pozerať, veľa z nich som si jednoducho vypla a prestala sledovať. Spôsobovalo mi to príliš veľa frustrácie a posilňovalo to vo mne presvedčenie, že „ale ja si dieťa nemôžem dovoliť.“

Často som sa pristihla pri tom, že im závidím a žiarlim, lebo čo ja viem, aj ja by som rodila ako hruška, keby mi svokrovci postavili dom na kľúč... ale my sme s mužom začínali od nuly a nikto nám nič nedal zadarmo.

V tom čase sme s mužom veľa diskutovali o tom, že by sme mali viac peňazí, keby prešiel zo školstva do súkromnej sféry alebo skôr, diskutovať som chcela ja, ale on žiadnu diskusiu nepripúšťal. Pre neho neboli peniaze priorita, táto práca mu dávala zmysel, napĺňala ho. Nevidel dôvod, prečo to meniť. Ani kvôli dieťaťu.

Nejako sa mi to podarilo vytesniť z hlavy, nestálo mi to za to, aby nám stroskotalo manželstvo. Náš vzťah bol dôležitejší. Dôležitejší ako dieťa. Ešte viac som sa zahrabávala do práce, počítajúc každé euro ako svedomitý účtovník.

Čo ak bojujem proti materstvu zbytočne

Potom sa však začali okolo mňa nejako kopiť „snažilky,“ celkom zúfalá kategória a ukázalo sa, že ich vôbec nie je málo. Začala ma nahlodávať myšlienka, čo ak zbytočne bojujem proti svojmu materstvu, lebo peniaze, lebo hypotéka a v skutočnosti môžem mať problém otehotnieť, len o tom neviem? Čím staršia žena, tým menej úspešné šance na otehotnenie – na to nepotrebujete mať tri vysoké školy.

Uvedomila som si, že nikdy nebudem mať dosť peňazí na to, aby som sa odvážila ísť do toho zodpovedne alebo skôr, podľa mojich kŕčovitých predstáv. Ale potrebovala som nakopnúť. V mojom prípade sa to podarilo vďaka ochoreniu, ktoré ma prinútilo zmeniť názor zo dňa na deň. Vedela som, že keď vyzdraviem, chcem ísť do toho.  

Veľmi rýchlo sa nám podarilo otehotnieť. Brala som to ako znamenie, že to prišlo v najvhodnejšom čase: teraz alebo nikdy.

Ako vyžijeme?

Predtým sa ma zmocňovala čistá panika, keď som si predstavila, že len čo mi prestanú vyplácať materskú, ostane mi iba rodičovský príspevok a prídavok na dieťa. Čo potom? Vrátiť sa do práce a dať dieťa do jaslí? To ich radšej nemať...

Muž sa ma snažil chlácholiť, že zoberie viac doučovaní (že by šiel na materskú aj on, to samozrejme, nenavrhol). Podvedome ma trápili tie večné otázky. Ako z toho prežijeme? Čo ak do toho príde nejaký neočakávaný výdavok? Pokazené auto? Dlhodobá choroba?

Nie, nepodarilo sa mi presvedčiť samu seba, no a čo, peniaze boli, sú a budú... Ale začala som uvažovať takto: pokoj, si racionálna žena, vieš narábať s peniazmi, nerozhadzuješ na zbytočnosti, naše dieťa bude mať všetko, čo bude potrebovať.

Upratala som si v hlave aj vo financiách. Ale o tom v ďalšom článku... Ako vyžiť na materskej z rodičovského príspevku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Jana napísané 16.10.2018 10:38

DIETA JE DAR - NIE SAMOZREJMOST!

S tymto darom prichadza aj vsetko pozehnanie a ver mi, ze aj zabezpecenie.

Takto s rozumom - uvazovat o tom, ci mat alebo nemat dieta koli financiam, asi by sme vymrelismile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Jana napísané 16.10.2018 10:38

DIETA JE DAR - NIE SAMOZREJMOST!

S tymto darom prichadza aj vsetko pozehnanie a ver mi, ze aj zabezpecenie.

Takto s rozumom - uvazovat o tom, ci mat alebo nemat dieta koli financiam, asi by sme vymrelismile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised