Zo životaVaše príbehy

Rozprávky na dobrú noc

 Katarína Valábková   04.08.2015   0

Milí rodičia, chcela by som sa tu s vami podeliť o pekné večerné rituály s našimi dcérami, ktoré súvisia s rozprávkami na dobrú noc. Niekde som čítala o tom, aké sú tieto večerné chvíle pre dieťa dôležité.

Každé dieťa si pamätá na to, že mu ktosi rozprával večerné rozprávočky, ak si na to nespomína, znamená to, že mu ich ani nikto nerozprával... Tak hlboko si z detstva máločo pamätáme!

iStock

 

Naše večerné rozprávky

Našim deťom v postieľkach rozprávame príhody istej Aničky, ktorá „náhodou“ prežíva podobné veci ako ony v daný deň. Cieľom týchto príbehov je analyzovať náš deň, pochváliť, čo bolo pekné a spolu prísť na to, čo by Anička druhýkrát mohla urobiť lepšie.

Niekedy majú príbehy „preventívny“ charakter, snažíme sa tak vypestovať v dcérkach zmysel pre dobro, učiť ich hodnotám /prečo je napríklad dôležité hovoriť pravdu, ako sa zachovať voči agresivite druhých, čo to znamená byť čestným, čo dokáže silná viera, čo je to spravodlivosť a podobne/.

Pre deti okolo štyri a pol roka sú však takéto abstraktné pojmy ešte ťažké a najlepšie ich chápu v príbehoch. Presvedčila ma o tom Rebeka, keď som jej vysvetľovala, že ocko je skaut. Na otázku, kto je to, som jej odpovedala, že je to človek, ktorý má rád prírodu, ľudí, je čestný a spravodlivý.

Jej odpoveď bola: „Mami, to sú strašne ťažké veci, to ja nerozumiem, čo je čestný.“

Nie je to iba o "mudrovaní"

Tak ako rozvíjame rozumček našich mudráčikov, snažme sa rozvíjať aj ich duševno a duchovno. Veď rozumové poznávanie je iba jednou časťou a dieťa má i city a svedomie, ktoré sa tiež patrí formovať. Dobrou príležitosťou na to je toto večerné ticho. Čím ho vyplníme je na nás.

No a aby sme celý týždeň v rozprávkach len nemudrovali, občas pošleme Aničku na výlet za dažďovým mužíčkom, občas k nej príde fialková víla a sem tam jej hračky v noci ožijú. Veď majú aj fantáziu, tie naše detváky.

Ešte poznamenávam, že keď príbehy rozpráva manžel, tak majú úplne odlišný charakter a ja sa v kuchyni zabávam na tom, aký odlišný je mužský a ženský pohľad. Chvalabohu!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised