Vynikajúca akcia pre deti

Dagmar Mozolová, redakcia 2

– Mami, keď sa vyspinkám, prídeme sem ešte raz, dobre? – hovorí cestou domov z podujatia Deň detí na Čiernej Vode Peťko.

– No, všetky detičky išli domov, aj tety a ujovia, teraz tam už nebudú, ale Deň detí bude o rok, keď budeš mať 5 rokov,- snažím sa vysvetliť.

– To je škoda,- konštatuje Peťko a pozerá von oknom. Ja sa teším. Deň detí sa mu páčil. Celý program a súťaže boli akoby preňho a jeho sestričku, takmer trojročnú Danielku, ušité na mieru. Dobre sme sa rozhodli.

Koníky, súťaže, trampolína a luk

Keď sme sa vďaka ponuke na www.babetko.sk rozhodovali, kam pôjdeme s deťmi v ich deň, neuvažovali sme dlho. Ihrisko, koníky, súťaže – to bolo to, čo sme od programu na Deň detí čakali. A tak sme sadli do auta a zamierili na Čiernu Vodu. Tamojšie Materské centrum Dúha a obec Chorvátsky Grob (Čierna Voda je súčasťou tejto obce) usporiadali oslavu tohto krásneho sviatku na futbalovom ihrisku. „Cieľom nášho dňa pre deti je, aby sa zabavili, veď je to ich deň, ale tiež sme chceli, aby sa stretli ľudia, aby sme neboli len zavretí na našich záhradách, ale vytvorili komunitu, ktorá bude fungovať spoločne. Mnohí sme sa sem prisťahovali, nepoznáme sa,“ hovorí hlavná organizátorka Nikoleta (rozhovor s ňou Tri a viac… s Nikoletou ste nedávno čítali na babetku.sk). Popri tom, ako rozpráva, dáva jesť polievočku najmladšiemu dieťatku a pri kočíku trpezlivo postáva asi dvojročné dievčatko s krásnymi modrými očkami. Neďaleko sa utvoril rad pred trampolínou, asi 100 m vľavo deti triafajú lukom do terča (za pomoci dospelých, samozrejme), na druhej strane ihriska sa vozia na koníkoch. V strede ihriska sa najmenší šmýkajú na šmykľavke a preliezajú preliezky. Na desiatich stanoviskách sú dospeláci, ku ktorým prichádzajú detičky a plnia úlohy. Za splnenie úloh – skákanie vo vreci, prenášanie plastového vajíčka na lyžičke cez prekážky, triafanie loptou do hviezdičky pripevnenej na kruhu a pod. – dostávajú pečiatku a cukríky. Niektoré majú opečiatkované celé ruky. Pretože tí, ktorí ich budú mať najviac, získajú darček.

Starosta v akcii

Ihrisko je ozvučené, hrá hudba a pomedzi skladby sa s detičkami rozpráva starosta Chorvátskeho Grobu. „Ty si Janka? A akú básničku nám povieš?“ pýta sa. Dieťa do mikrofónu povie básničku a dostáva ponuku – vybrať si z ovocia, sladkostí alebo ísť sa napiť do stánku. Pre deti zadarmo – občerstvenie sponzorovala obec. „Od začiatku môjho starostovania som nikdy nechýbal na Dni detí. Deti sú čisté, krásne, úprimné,“ hovorí Štefan Balaško. „Verím tomu, že sa ľudia budú postupne poznať, že sa stretli na nejakej akcii.“

Bezpečné miesto a pohľad na vec

Futbalové ihrisko – obrovský priestor, žiadne autá, deti môžu behať voľne, koľko chcú a pritom sa nemajú kam stratiť. Mária je tu s dvoma detičkami. Na Čiernej Vode bývajú dva roky. „Ja som takéto akcie ako dieťa nepoznala, keďže som z paneláku a na sídlisku nič také nebývalo. Myslím si, že je to skvelé, aj deti sa spoznajú, aj rodičia.“

Kedysi bolo v Čiernej Vode iba niekoľko domov. Dnes je to rýchlo rastúca časť obce. Stavia sa na každom kroku. Ľudia sa ešte len musia spoznať… Neďaleko trampolíny stoja dve deti. Šesťročná Dianka drží v ruke rakety. „Najviac sa mi páčilo na koníku,“ hovorí. „Mne sa najviac páčila nitka,“ konštatuje Marek. „Myslíš tú, na ktorej visel štipec a triafalo sa ním do fľaše?“ pýtam sa. „Áno, trafil som na prvý pokus.“ A koľko máš rokov?“ pýtam sa ďalej. „Osem,“ dodáva Marek. „Nie, osem a pol,“ nahýna sa chvatne k diktafónu, aby sa opravil. Veď je už veľký! „A ja som za to dostala dve pečiatky,“ vstupuje nám do dialógu Dianka. „Ja ich mám už dvadsať,“ ukazuje Marek ruku. „Čo hovoríte na túto akciu?“ pýtam sa vysokého tatka s dieťaťom v kočíku. „Neviem, teraz sme len prišli,“ konštatuje. „Ale mám tu staršiu dcérku, tá išla so susedovcami skôr a niekde pobehuje, veľmi sa jej tu páči a nemá na mňa čas.“

SÚŤAŽE

Hádzanie loptičiek do koša

Deti majú za úlohu trafiť troma mäkkými loptičkami do plastového koša na tráve. Mladšie môžu prísť bližšie, starší od čiary.

Búchanie zemiakom do lopty

Zemiak priviazaný na pevnú šnúru sa zaviaže deťom okolo pása. Majú za úlohu rozkolísať ho a tak ním búchať do ľahkej lopty, ktorú takýmto spôsobom presúvajú zo štartu do cieľa (asi 3m).

Skákanie so zaviazanými nohami

Dvojici detí sa priviažu nohy jedna o druhú a úlohou je prejsť dráhu, pričom si musia nájsť rytmus kráčania a nespadnúť.

Skákanie vo vreci

Dieťa skáče vo vreci zo štartu do cieľa. Klasika…

Skákanie s loptou medzi nohami

Medzi nohami zovrie dieťa mäkkú loptu a má za úlohu doskákať do cieľa tak, aby mu nespadla.

Triafanie štipcom do fľaše

Jeden koniec šnúrky si dá dieťa do úst a jeho úlohou je trafiť štipcom, ktorý je priviazaný na druhom konci, do fľaše. Bez pomoci rúk! Väčšie deti triafajú do plastovej fľaše od minerálky, ktorej odrežeme hrdlo (zväčšíme tak priestor na triafanie) a menšie do vedierka.

Vajíčka na lyžičke

Úlohou je preniesť plastové vajíčko na lyžičke pomedzi kamene zo štartu do cieľa, pričom vajíčko nesmie spadnúť na zem.

Prejsť dráhu s detskou kosačkou

Deti prechádzajú s hračkárskou detskou kosačkou okolo kuželiek.

Hádzanie loptou do hviezdičky

Na veľkom kruhu (ako mávajú gymnastky) je pripevnená suchým zipsom nafúknutá mäkká hviezdička. Úlohou dieťaťa je trafiť do nej loptičkou, každý má tri pokusy. Pre menšie deti môžeme pripevniť hviezdičky dve.

Hádzanie mincí do vody

Vo vedre vo vode sú dve menšie nádobky (zaťažené kameňom). Dieťa má hodiť mince do vody tak, aby čo najviac spadlo do kelímkov.

Inšpirujte sa!

„Čo je potrebné, aby si takúto akciu ľudia zorganizovali?“ pýtam sa Nikolety. „Treba chcieť. Ide to, ak sú ľudia ochotní prísť a vedia organizovať. A zohnať peniaze. U nás nechýba nič: máme ľudí, ktorí chceli tento deň pre deti urobiť a obec, ktorá dala peniaze.“ Znie to síce jednoducho, ale za tým „treba chcieť“ sú hodiny voľného času, ktoré organizátori obetovali. Ale nie na úkor svojej rodiny. Veď to urobili pre svoje deti! Ak ste mali podobnú akciu (nielen na Deň detí), napíšte do diskusie! Alebo sa inšpirujte. Veď deti nám za to stoja…

foto: MC Dúha a autorka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. podobne aktivity maju radi aj moje deti. Najradšej maju detske ihriska a trampoliny. Jedno menšie detske ihrisko a trampolinu maju doma na dvore

Pridaj komentár