Kúpať každý deň, či nie?

Dagmar Bábeľová 0

Kúpať dennodenne? Starostlivo ho namydliť od hlavičky až k pätám? Používať do kúpeľa voňavú penu, prípadné úžasný, drahý olejček? Naozaj?

Shutterstock

Ako to robíme my dospelí

Keď ide o nás, dospelých, odborníci sa zväčša zhodujú. Každodenné kúpanie nie, maximálne sprchovanie.

Ak má žena problémy napríklad s častými mykózami, zvyčajne zakážu používať na umývanie čokoľvek okrem detského mydla a aj to len striedmo. Samozrejme, majú na to veľa argumentov.

Keď ale ide o bábätká, zrazu to nie je celkom isté (aspoň nie u nás). Vraj kúpať treba každodenne.

Skúsme sa na to pozrieť aj z inej strany.

Detská pokožka je oveľa jemnejšia ako pokožka dospelých a tak deti, hlavne novorodenci a kojenci oveľa viac vnímajú, čo sa s ich najväčším zmyslovým a vylučovacím orgánom (kožou) deje, s čím sa stretáva, čo sa na ňu nanáša.

Samozrejme, ani ochranná funkcia pokožky ešte nie je celkom vyvinutá, látky sa z povrchu oveľa ľahšie dostávajú do tela. Mazové žľazy zďaleka nefungujú tak, ako u dospelých ľudí. Podľa toho by sme sa mali ku koži maličkých detí aj správať.

Novorodenec je tvor čistotný 

Čo ale robiť, aby sme dieťatku neublížili a zároveň dodržali všetky požiadavky čistoty? Novorodenec sa vlastne nemá veľmi kde ušpiniť, je to (zatiaľ) veľmi čistotný tvor. Denné kúpanie je do veku minimálne 6 mesiacov z hľadiska hygieny zbytočné.

Zadoček po stolici umývajme teplou vodou, prípadne jemným detským neparfémovaným mydlom, takým úplne obyčajným (najlacnejším) z každej drogérie. Nie je síce fantasticky voňavé, ale zároveň ani neobsahuje množstvo rôznych nepotrebných, ba až škodlivých prísad.

Ak potrebujeme predsa len zadoček dočistiť, použime radšej olej ako síce pohotové, ale predsa len chemické čistiace obrúsky. Pri umývaní ostatných častí telíčka sa riaďme potrebou, na umývanie tváre, ručičiek a nožičiek nám obyčajne bude stačiť čistá voda.

Ingimage

 

Zopár názorov 

Skúsme si prečítať zopár názorov a rád . Jednoducho –  iný pohľad môže, no nemusí obohatiť  ten náš. 

  • Do pol roka stačí kúpať 2x týždenne, krátko maximálne 5 minút. V opačnom prípade voda zbytočne vysušuje pokožku
  • Pri deťoch, ktoré už začínajú liezť, prechádzajú na tuhú stravu, prípadne aj v horúcom počasí sa riaďme podľa potreby, pri väčšom znečistení častejšie, inak stále 2x týždenne, čas kúpania môžeme postupne po troche predlžovať.
  • Miestnosť na kúpanie má byť dobre vyhriata, u kojencov 27 stupňov, teplota vody by sa mala pohybovať okolo 37 stupňov..
  • V prípade potreby (kožné zápalové procesy, zaparený zadoček) pôsobia priaznivo prírodné prísady do kúpeľa (nechtík, levanduľa, šalvia, repík….) Najlepšie je tieto prísady pripravovať čerstvé, napríklad zaliatiť čaj z príslušnej bylinky a ten po vylúhovaní pridať do kúpeľa.
  • Ihneď po vytiahnutí z vody je dieťa potrebné zabaliť do osušky a v prípade potreby ešte vlhké ho v teplej miestnosti natrieť jemne olejom. Opäť je najvhodnejšie používať olej bez rôznych prísad, napríklad čistý olivový olej, ktorý sa dá kúpiť v lekárni.
  • Pri používaní rôznych prísad do kúpeľa (pena, olej) sa síce na prvý pohľad zdá, že pokožka je vláčna, mäkká a jemná. Žiaľ, vo veľa prípadoch je to iba krátkodobý efekt, pokožka vo vode „napučí“, penivá prísada sa ľahšie dostane do pokožky a tá sa vysuší a začína sa bludný kruh.

Voda? Voda, ale…

Určite ste sa už stretli s názorom, že veď dieťa bolo vo vodnom prostredí celých 9 mesiacov, takže voda mu uškodiť nemôže. To je síce pravda, ale jeho telo je predsa pokryté hrubou vrstvou mazu, ktorá ho chránila, takže sa voda do priameho styku s pokožkou ani nedostávala.

Ani v zahraničí nenájdete na túto otázku jednoznačná odpoveď. Zvlášť v prvé dni, kým sa vstrebe maz, ktorý pokrýva pokožku celého telíčka,  prípadne kým odpadne zvyšok pupočníkovej šnúry  a zahojí sa pupček,  neodporúča sa dieťa kúpať vôbec. A aj neskôr, v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch  sa hovorí len o kúpaní každé dva – tri dni.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár