ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk ephoto.sk Dnes24.sk

07.12.2013verzia pre tlač


Aj v zime sa hráme vonku!

Autor: Dagmar Mozolová, redakcia

Zima, vietor, sneženie, chlad, ktorý ide pod kožu… Bŕŕŕ, lepšie je doma v teple. Kým počas pekných teplých dní sú všetci vonku, deti sa hrajú na dvore, na ihriskách, na pieskoviskách, slniečko a teplo nás akosi prirodzene ťahá za rukáv, až kým nie sme na lavičke v parku, počas chladných zimných dní, najmä ak je nepríjemné počasie, sme radšej vo vnútri.

Nielen deti, ale aj my, dospelí, potrebujeme chodiť von aj v zime. A ak sme sa my, rodičia, nenaučili ako deti, že zima je krásne ročné obdobie plné zaujímavých objavov a športov, je na čase urobiť zmenu.

Zmrzliny pri radiátore

Mnohí dospeláci patria k „zmrzlinám“, ktoré radšej prežijú zimu s nohami na radiátore. Možno nemali to šťastie, že by s nimi rodičia chodili na lyžovačky či prechádzky zimnou prírodou. Kým nemali deti, ich pohyb v zime sa obmedzil na cestu do a z práce. Narodili sa deti a s nimi aj nové aktivity – zimné.

Čo sa za mladi naučíš...

Ak ako deti spoznáme čaro rodinnej lyžovačky či hľadania stôp zvieratiek v snehu, nemusíme sa k aktivitám počas zimných dní nútiť v dospelosti. Ten, kto sa ako dieťa naučí napríklad lyžovať, nemusí sa tomuto krásnemu športu priúčať „na staré kolená“ a keď napadne sneh (resp. keď strediská naštartujú snehové delá), je preňho prirodzené, že sa objaví na svahu a vezme so sebou aj deti hneď, ako trošku podrastú. Nikdy však nie je neskoro!

Poznám ženu, ktorá sa naučila plávať ako 45 –ročná, a tak si hovorím, že každý z nás, kto niečo zmeškal, môže to dohoniť, ak chce. Tak – hor sa na lyže, korčule, sane alebo aspoň na pravidelnú prechádzku zimnou prírodou, maminy a tatinovia.

Dobré oblečenie

Dobré, kvalitné oblečenie je dôležité, ak nechceme, aby sme sa z prechádzky vrátili skôr, ako sme zavreli dvere domu či bytu. Iste, také oblečenie, ktoré neprefúka vietor, nepustí vlhkosť a zároveň odvádza pot je finančne dosť náročné, ale dá sa kúpiť aj vo výpredaji či „z druhej ruky“. Je aspoň akou – takou zárukou, že deti nám nebudú hneď pri prvom závane vetra pišťať, že im je zima. A rovnako ani my... Tou druhou „zárukou“ je pohyb a zaujímavé aktivity.

Tipy na hry v zimnej prírode

Kráčanie v jednej stope

Ak nasnežilo, nájdite si miesto, kde chodilo málo ľudí, aby sa dobre dali rozoznať stopy. Deti môžu kráčať za sebou. Prvý (dospelák) robí stopy a deti majú za úlohu klásť nohy do odtlačkov v snehu.

Obrázok v snehu

Obrázok v snehu môžeme vytvoriť pomocou konárika (nakreslíme) alebo jednoducho vyšliapať.

Detektívi hľadajú stopy zvierat

V snehu sú dobre viditeľné stopy zvierat. Môžeme ich objavovať a kráčať po nich. Najlepšie je zistiť si dopredu, ako vyzerajú stopy srnky, líšky či zajaca, aby sme vedeli deťom povedať, aké zvieratko po lese šlo. Stopy môžeme s deťmi sledovať. Zo 4-ročných detí sa už stávajú naozajstní detektívi s originálnymi príbehmi.

Hľadanie „pokladov“

Pokladom môže byť kadečo a poklady môžeme nájsť v lese aj v zime: šišky, konáriky, mach, kamienky, čokoľvek, čo nám padne do oka! Každé dieťa dostane vrecúško, do ktorého si poklady nazbiera – doma z nich môžeme vytvoriť koláž.

Na tvrdý papier A4, ktorý sme podlepili lepenkou, aby bol ešte pevnejší, prilepíme všetky „poklady“ – napr. mach, pripevníme šišku, konárik (môžeme prišiť ihlou a niťou alebo pomocou ohybného drôtika)... Obrázok môžeme domaľovať temperkami.

Hádzanie šiškou na cieľ

Nič nie je jednoduchšie – deti majú za úlohu trafiť šiškou cieľ – napr. kmeň stromu, do štvorca na zemi, ktorý sme urobili z konárov a pod.

Nájdi všetko, čo je na zemi...

Na túto hru sa treba trochu pripraviť (dá sa improvizovať aj na mieste, ak je na to čas). Rôzne predmety – konárik, šišku, lístie, kameň, kôru - rozložíme na zem v lese na takom mieste, kde sa dajú všetky nájsť. Ukážeme ich deťom a vyzveme ich, aby našli všetko, čo videli. (Ak sú deti staršie, môžeme predmety odhaliť na minútu a potom prikryť, aby si precvičili pamäť, ak sú deti menšie a nezapamätali by si, čo majú hľadať, necháme predmety ležať na zemi.) Ak sme v lese s viacerými deťmi, môžeme hrať na čas. Najmenším pomôžu rodičia.

Preskakujeme konáriky

Konárik položíme na zem a hráme sa, kto najďalej doskočí. Na miesto doskoku položíme ďalší konárik a to je nový „štart“. Takto sa posúvame dopredu. Pokračovať môžeme pretekami: z miesta štartu (napr. konárik) k cieľu (napríklad niektorý strom).

A na saniach opreteky

S vetrom opreteky, dodávam. Keď sú už deti unavené a je sneh, nie je nič lepšie, ako ich posadiť na sane a prebehnúť sa k nimi k autu či rovno domov. Deťom sa rýchla jazda páči... Pre menšie deti sú ideálne sane s operadlom, zababušíme ich do fusaku a cesta sa môže začať.

A ďalšie zimné aktivity?

Klasika - stavanie snehuliaka (ak má na hlave hrniec, ďalšou aktivitou môže byť triafanie do hrnca snehovými guľami), stavanie iglu: rukami tvoríme snehové gule – tehly, ktoré kladieme jednu k druhej a staviame iglu ako murár dom /na výrobu snehových tehál môžeme použiť napr. aj vedierko do piesku a lopatku/, stavanie rôznych zaujímavých figúr zo snehu.

Nezabudnite na zimné športy - sánkovanie, lyžovanie, korčuľovanie. A že sa neviete lyžovať? Nikdy nie je neskoro... Nehanbite sa postaviť na lyže.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia