Odmietanie jedla – otázky a odpovede

Zuzana Pitoňáková 0

Existuje veľa rôznych dôvodov, prečo deti nejedia. Nechutí, nechcú, alebo chcú práve robiť niečo iné, ako jesť…. Toto sú najčastejšie problémy z balíka:

Čo robiť, ak sa dieťa s jedlom hrá?

V čase jedenia je potrebné dať dieťaťu slobodu. To, že sa s jedlom na tanieri hrá, chytá ho rukami, či ho rozdeľuje na kôpky atď., ešte nemusí znamenať, že nič nezje.

shutterstock

Dieťa len potrebuje na zoznámenie s jedlom viac času. Nie je nutné všetky pokusy o zaradenie niečoho nového alebo zdravého do stravovania dieťaťa vzdať hneď po prvom neúspechu. Po prvý krát stačí len málo. Ak dieťa uvidí, že ho nikto do ničoho nenúti, nebude sa báť skúšať stále viac.  

Koľko je „tak akurát“?

Pokiaľ sa rodič trápi s veľkosťou porcie, ktorú ich potomok zje (alebo skôr nezje), mal by si uvedomiť, že každé dieťa má iné špecifické nároky ovplyvnené momentálnym rastom.

Preto dieťa, ktoré podľa rodičov málo je, nemusí zákonite hladovať. Je veľmi pravdepodobné, že mu len stačí menšie množstvo jedla. Všeobecne platí, že je lepšie dávať deťom menšie porcie, a v prípade potreby im pridať.

shutterstock

Skutočné nechutenstvo alebo maniere?

Je naozaj ťažké naučiť deti jesť mnohé potraviny a ešte ťažšie naučiť ich jesť ich s chuťou.

Aj v ranom veku majú ale deti právo na to, aby im niečo nechutilo. Ak dieťa odmietne potravinu raz – nevadí. Určite sa ale nevzdávajte a skúšajte mu ju dať ešte niekoľko krát. Pokiaľ však dieťa odmieta niektorý druh jedla systematicky, zmierte sa s tým. Ani dospelí predsa nejedia všetko.

Rodičia sa ale často domnievajú, že nezáleží na tom, čo do sebe dieťa dostane, hlavne že je to „niečo“. Takže keď dieťa odmieta polievku, je tu vždy keksík, cukrík, čokoláda, ktoré dodajú potrebnú energiu. Ako sa má potom dieťa naučiť, že má jesť takmer všetko a ešte pri tom aj  pekne stolovať. Pokiaľ ratolesť odmieta napríklad iba ovocné pyré a chce radšej jogurt, nechce rožok, ale preferuje chlieb – doprajte mu to.

Pokiaľ nechce vôbec nič, je možné, že len nemá hlad. Nevadí, ale na ďalšie jedlo si musí počkať až do obeda – aj hlad je predsa individuálna záležitosť.

Ako reagovať na sladkosti?

Naopak až príliš obľúbenými sú u detí sladkosti. Tie nemôžeme deťom úplne odoprieť, ale tiež nie je dobré ich používať ako „platidlo“ alebo nástroj k donucovaniu dieťaťa na vykonávanie nejakej činnosti.

Je dobré, naučiť sa medzi sladkosťami vyberať a siahnuť skôr po zdravších, ako napríklad cereálne výrobky bez polevy alebo s polevou bez trans mastných kyselín, sušené ovocie, orechy, čokolády s vysokým podielom kakaa.

Opäť máme byť príkladom?

Áno, a čo najviac! Pokiaľ chceme, aby sa naše dieťa zdravo stravovalo, mali by sme sa tak nielen sami stravovať, ale mali by sme o tom s deťmi aj rozprávať – pri nakupovaní, pri spoločnom chystaní jedla, i pri samotnom jedení. Taktiež by sme sami mali mať o zdravej strave celom kvalitné znalosti.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár