ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

17.02.2017verzia pre tlač


Výživa dieťaťa v prechodnom období – 6.mesiac

Autor: MUDr. Silvia Barteková

Po výlučne mliečnom období výživy dieťaťa nasleduje fáza zmiešanej dojčenskej výživy, kedy dieťa dostáva k mlieku kašovité nemliečne príkrmy zvlášť upravené pre tento vek.

V tretej fáze sa postupne zaraďuje do jedálnička upravená strava dospelých vhodná pre dieťa.

Thinkstock

 

Kedy začať s príkrmom?

Počas prechodného obdobia matka dieťa naďalej dojčí alebo dostáva umelé mlieko. Toto obdobie sa začína u nedojčeného dieťaťa po dovŕšení 4. mesiaca života a u dojčeného dieťaťa je to dovŕšený 6. mesiac.

Predčasné zavádzanie nemliečnej stravy neprináša dieťatku žiadne výhody, naopak ohrozuje jeho zdravie, zaťažuje obličky, zvyšuje možnosť vzniku potravinovej alergie.

Pozn.red.:

Podľa najnovších poznatkov so zavádzaním príkrmov by sa nemalo začať skôr než je ukončený 17. týždeň a nie neskôr než v 26. týždni. U dojčených detí stále platí, že s podávaním väčších objemov tuhej stravy sa má začať po ukončenom 6. mesiaci.

Viac si môžete prečítať v článku Zavádzame príkrmy - O čom je imunologické okno.

 

Kedy je dieťa pripravené na prvý príkrm?

Čas alebo vek dieťaťa, kedy zavádzame prvý príkrm do stravy určujú mnohé fyziologické a vývojové schopnosti. Príkrm sa odporúča podávať, keď dieťa sedí s oporou, dobre kontroluje pohyby hlavy, je schopné hltať aj stravu, ktorá nie je tekutá. Čas podania prvej nemliečnej stravy nie je daný len vývojom funkcie tráviaceho traktu, ale aj dosiahnutým stupňom neuropsychického vývoja.

Pozn. red.:

Ak sa potrebujete lepšie zorientovať v tom, prečo zavádzať príkrmy práve po ukončenom 6. mesiaci alebo vám chýbajú argumenty pre babičky, ktoré by do dieťaťa radi nasúkali halušky už v 3 mesiacoch, odporúčame článok Zopár poznámok k zavádzaniu príkrmov.

Kliknite na obrázok pre zobrazenie fotopostupu, ako uvariť prvú mrkvu

 

Prvý príkrm - zeleninový

Ako prvý nemliečny príkrm sa odporúča jemné zeleninové pyré redšej kašovitej konzistencie z jedného druhu zeleniny, v naozaj malom množstve. Príkrm zásadne nedochucujeme – nesolíme, neprisládzame, podávame ho lyžičkou.

Ak zo začiatku dieťa príkrm odmieta, nenúťte ho, radšej skúste iný príkrm. Nové príkrmy by sa mali zaraďovať s odstupom 3-4 dní, aby sme mohli rozpoznať prípadnú alergiu. Nový príkrm nezaraďujeme, ak je dieťa choré.

Ako pripraviť príkrm? Uduste (uvarte, uparte) niekoľko kúskov zeleniny, popučte vidličkou, primiešajte do zeleniny trošku vody, v ktorej (nad ktorou) sa varila (parila), aby ste získali hladkú kašu.

Je dôležité začať zeleninou, aby si zvyklo dieťatko najprv na takéto chute. Ak by ste zaviedli ako prvý pokrm ovocie, dieťa si môže zvyknúť na sladkú chuť a začne odmietať nesladké chute.

 

Moja prvá lyžička

Prvý deň dieťatku ponúknite pár lyžičiek pokrmu a dokŕmte ho ako zvyčajne mliečkom. Ak zje aspoň 1-2 lyžičky, je to výborný úspech, pretože jesť nový pokrm lyžičkou znamená, že dieťatko musí zvládnuť nové pohyby úst.

Druhý deň podajte v tom istom čase pokrm znovu a na tretí deň tak isto a opäť dokŕmte mliečkom. Štvrtý deň pridajte ku mrkvičke napr. zemiak. Množstvo pokrmu pomaly zvyšujte tak, aby v priebehu 2 - 3 týždňov množstvo pokrmu úplne nahradilo obedňajšiu dávku mlieka.

Ako vhodná zelenina môže byť: mrkva, zemiak, cukety, tekvica, hrášok, petržlen, kaleráb, zelená fazuľa, karfiol – najprv podávať po jednom druhu kvôli možnej alergickej reakcii. Do hotového príkrmu možno podať za pár kvapiek za studena lisovaného kvalitného oleja.

Dávajte pozor na dusičnany v strave. Zemiaky používajte nezávadné, vylúčte naklíčené, nazelenalé pre možný výskyt škodlivého solanínu. Tento sa čiastočne neutralizuje pri varení zemiakov s troškou kmínu.

Papáme ovocie

Ponúkať ovocie môžete začať napríklad 2-3 týždne po prvých zeleninových príkrmoch. Postupujte rovnako ako pri zavedení zeleninového pokrmu. Ovocie je dobré zo začiatku upraviť v pare a nekombinovať viac druhov ovocia naraz. V žiadnom prípade ovocné príkrmy neprisládzajte a nemiešajte s piškótami alebo obľúbenými Marína keksami!

Najvhodnejším ovocím je jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, slivky. Ideálne z osvedčených domácich zdrojov, alebo BIO ovocie. Dá sa kúpiť už aj u nás, alebo pár km za hranicami a nestojí extrémne viacej, než „bežné“ ovocie.

Problém s ovocím, ktoré je u nás v bežnej sieti potravín, je, že pochádza z krajín vzdialených príliš mnoho kilometrov od Slovenska, je chemicky ošetrované, aby „prežilo“ cestu a často už v obchode, kde ho chcete kúpiť, máte problém vybrať nepoškodený alebo plesňou nenapadnutý kus.

 

Mäso

V 6. - 7. mesiaci možno začať pridávať mäso (najradšej biele, nie od kosti, hydina, chudé teľacie, jahňacie, domáci králik). Jedenkrát do týždňa možno pridať do stravy vaječný žĺtok (vajíčka uvaríme natvrdo a vylúpneme žĺtok – tento pridáme do polievky a necháme ešte prevariť). Bielok ako vysoko rizikový alergén vylúčime zo stravy až do roka.

Mäso sa má podávať deťom podľa rôznych odporučení od 3-6x v týždni. Podľa Dr. Smetanovej, českej odborníčky na výživu, malo by sa najskôr začať len so samotným mäsovým vývarom z hydinového mäsa a samotné mäso by sa malo podávať až v posledných 3. mesiacoch prvého roka dieťaťa.

Materské alebo pokračujúce mlieko stále tvorí okolo 500-600 ml denne.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 101 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia