Rok a 44 týždňov

0

Milí rodičia, vaše dieťatko malo rok a 10 mesiacov (22 mesiacov).

ROZVÍJA SA, ROZVÍJAJME HO

Komentujte…

Komentovanie je opis predmetov, dejov a udalostí, ktoré dieťa práve pozoruje. Rozprávanie o práve prebiehajúcich udalostiach a dianí v prostredí. Dieťa sa učí nové slová, vety, slovné kombinácie a gramatiku.

Komentujte prostredie!  Dieťa sa zaujíma o niečo v prostredí. Reagujte na jeho záujem tým, že o tom začnete rozprávať.  Príklad: „Vonku silno prší. Dážď je mokrý.“

– Komentujte to, čo práve robíte! Komentujte to, čo práve robíte, keď sa s vašim dieťaťom venujete nejakej činnosti. Príklad: Dieťa sleduje mamu pri kreslení. Mama hovorí: „Pozri, kreslím. Kreslím auto. Toto sú kolesá. Vyfarbíme kolesá.“

– Komentujte činnosť dieťaťa ! Pozorujte svoje dieťa a rozprávajte o tom, čo práve robí. Príklad: Mama pozoruje dieťa, ktoré stavia vežu. Opisuje činnosť dieťaťa, čím mu poskytuje nové slová: „Staviaš vežu. Janko stavia vežu. Veža je už vysoká.“

VÝCHOVA A VZŤAHY – O DVOJIČKÁCH

Ako pomôcť dvojčaťu, aby si našlo svoje vlastné miesto

Pre rodičov nie je vždy jednoduché rozvíjať princíp vzájomného dopĺňania sa dvojičiek tak, aby vedeli predísť ich vzájomnej rivalite. Je len a len žiadúce, dať im do rúk také tromfy, ktoré im umožnia odlišovať sa: rozdielne oblečenie, podporovanie ich záľub, zariadenie si času tak, aby ste mohli byť s každým z nich osamote, podpora ich charakteristických vlastností, to sú malé „bezvýznamné nič“, ktoré umožnia, že sa budú vyvíjať každé svojím spôsobom.

Dbajte o to, aby ste ich volali krstnými menami alebo prezývkou, po ktorých bude nasledovať „ty“ a nie „vy – obe dvojičky“.

Vo veku okolo dvoch rokov dvojičky spolupracujú, hádajú sa, diskutujú, niekedy sa aj hryzú, vedia sa udobriť, majú často svoj tajný jazyk a zvyky „starej manželskej dvojice.“ 

Vieme, nemáte to ľahké.  Držíme vám palce! Podnetné informácie môžte nájsť na stránke našich českých susedov.

ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ

 Necem spinkať

V období medzi 18 mesiacom a tromi rokmi sú častejšie poruchy spánku a zaspávania:

  • dieťa kladie odpor pri ukladaní na spánok,
  • má spánkové fóbie (zasvietené svetlo – otvorené dvere)
  • potrebuje mať svoj rytmus zaspávania (cmúľanie palca, kolísanie)

V tejto etape vývoja spánku dbajte na dodržiavanie vlastného rytmu dieťaťa a vyvážený denný režim. Ešte zopár tipov na bezproblémové zaspávanie. 

TIPY  OD RODINKY

Hračky

Nakoľko sa druhé narodeniny nezadržateľne blížia, dnes ponúkame múdrosti o hračkách, aby sa vám podarilo vybrať ten najvhodnejší darček. Hra je pre dieťa najprirodzenejšia činnosť, ktorá rozvíja poznávanie, umožňuje dieťaťu usmerňovať energiu a komunikovať. Je nevyhnutná pre zdravý vývin dieťaťa. Hračky sú jej dôležitou pomôckou.

Niektoré hračky vyradíme (kolotoč nad postieľkou, hrkálky…), iné ponecháme (hračky zvukové, na šnúrke, do vane, predmety každodennej potreby, stavebnice). Zaradiť môžeme voskovky, ceruzky, prstové farby, modulínu, či klasickú plastelínu.  Pre rozvoj jemnej motoriky sú vhodné vkladačky, jednoduché puzzle, kolieska na tyči, veľké korálky na navliekanie. No a, samozrejme, úspech majú klasické hračky ako autíčka, bábiky, riady, domčeky, kočíky, vláčiky, macíky…
Vonku zabodujete odrážadlami, neskôr trojkolkou, náradím do piesku, nafukovacími loptami. Nezabúdajme, že najvzácnejšie hračky v obchode nekúpime – a ňou je náš čas, fantázia a napríklad taká obyčajná voda.

Nechajte si posielať majlík pre vaše babetko!

Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo sa deje v živote vášho bábätka v jeho druhom rôčiku? Zaregistrujte sa, alebo si doplňte do vašej pôvodnej registrácie dátum narodenia vášho dieťatka, a každý mesiac  Vám pošleme majlík presne pre vek, ktorý práve prežívate. 

 Ako na to sa dočítate tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár