Novorodenec v kocke II.

Mária Kopčíková 0

V predošlom článku sme načali tému novorodeneckého obdobia a všetkého, čo s ním súvisí. Dnes pokračujeme ďalšími súvislosťami.

Reflux

Vaše novorodeniatko môže byť plačlivé, môže i často odgrckávať (ale v malých objemoch, nič extra). Mnohé mamy (často pod vplyvom dobrých rád staršej generácie) takýto stav pripisuje nevhodnej  kvalite materského mlieka alebo jeho nedostatku. Majú pocit, že dieťa je hladné – pretože plače. Príčinou môže byť reflux. Čo to je a ako si s ním môžete poradiť si prečítajte tu.

Jednou z aktivít, ktoré pri refluxe pomáhajú a treba ju robiť aj z iných dôvodov, je polohovanie na bruško.  Veľa rodičov polohovanie opomína, nevenuje mu pozornosť, veľa z nich si myslí, že sa to ani nesmie robiť, pretože hrozí SIDS (syndróm náhleho úmrtia novorodencov). Ako to teda je s polohovaním detičiek? Polohovať ich treba od narodenia, niekoľkokrát denne, ale keď sú bdelé a nie na spánok.

V čom bude spať nás drobček

Postieľka, kolíska, kôš … váhate, kde bude vaše bábätko po narodení spinkať a neviete sa rozhodnúť? Prečítajte si prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností. 

Ak sa rozhodnete pre postieľku, vyberte do nej aj primeraný madrac. Výrobcovia a predajcovia matracov pre deti uvádzajú ako najvhodnejšie pre najmenšie deti práve tvrdšie matrace. Na prvý pohľad nemusia vyzerať pohodlne, ale pre deti sú bezpečnejšie. 

Niektorí rodičia zvažujú aj kúpu monitora dychu. Či táto pomôcka je naozaj potrebná, musíte zvážiť sami.

Kúpanie, prebaľovanie

Vanička, prebaľovací pultík s vaničkou, lavórik … možností, ako umývať vaše dieťatko je viacero. Mnoho mamín sa zaobíde bez tejto vymoženosti, novorodenca umývajú v umývadle, vedierku alebo v klasickej vani. Prebaľovať sa dá kdekoľvek – na posteli, gauči, stole – stačí mäkkšia podložka prekrytá niečím praktickým – buď nepremokavou jednorazovou podložkou (známou nám maminám z pôrodnice) alebo klasickou bavlnenou plienkou, či uterákom.

Treba mi doma nejaké lieky?

V princípe nie, lekárnička pre život s malým dieťaťom obsahuje na začiatku len pár vecí – lieh, gázové štvorce, kvalitný za studena lisovaný olej, prípadne hypermangán. Určite by v nej nemala chýbať odsávačka hlienov  , pretože prechladnutie je v dojčenskom a detskom veku najčastejším ochorením. Malé deti trpia nádchou ročne v priemere až 6-krát. Nádcha býva zvyčajne spôsobená vírusovou infekciou, no ak sa hlieny dostatočne neodstránia a zatečú, stávajú sa živnou pôdou pre rozmnožovanie baktérií (zápal stredného ucha, zápal priedušnice a priedušiek).

Kedy ísť von a ako sa obliecť

Problém, čo a koľko toho dieťaťu obliecť (ak vynecháme ešte záludnejšiu otázku, že čo si mám dať na seba ja) sa stane pravdepodobne našou každodennou otázkou. Postupne si navyknete chodiť von s rôznymi náhradnými kusmi oblečenia a naučíte sa, ako dieťa neprehriať.

O otázke kedy ísť po prvý raz s dieťatkom von sa porozprávajte aj s vašim pediatrom. Závisí od ročného obdobia, vonkajšej teploty, stavu dieťatka (či sa nenarodilo príliš drobné a nepotrebuje dlhší čas adaptácie doma). Mal by to posúdiť pediater, ktorý dieťa videl a bude ho mať v starostlivosti.

Spánok dieťaťa

Rôzne „učebnice“ píšu o spánku malých detí rôzne veci. Najčastejšie, že by mali spať veľa, že je to akokeby ich hlavná činnosť, okrem papania. V prvých mesiacoch života je spánok u detí veľmi individuálny. Prebúdzanie v noci sa nepovažuje za poruchu spánku, ale za jeho „nezrelosť“. Tiež nízka schopnosť zotrvať v spánku dlhší čas bez prerušenia je podmienená nižším stupňom zrelosti CNS. Reálne má veľa novorodencov problém upadnúť do hlbokého spánku, takže im musíme pomôcť – uspať ich. Ak vás zaujíma vývin detského spánku, môžete si o ňom viac prečítať aj tu.

Pri zaspávaní môže byť nápomocná aj hudba. Ucho dieťaťa sa vyvíja v prenatálnom období pomerne skoro (okolo 20. týždňa) a okolo 25. týždňa je sluchový systém funkčný. Je preto preňho neprirodzené po narodení byť v úplnom tichu a preto zvuky alebo hudba mu môžu pomôcť pri zaspávaní.

Plač dieťaťa

Môže byť iritujúci a dospelého človeka vyvádza z miery. Najmä novopečených rodičov. Na druhej strane je plač každodennou súčasťou života novorodenca a jeho rodičov. Je to jediný komunikačný nástroj, ktorý v tomto čase dieťa má. Dieťa nevie inak ohlásiť, že mu je príliš teplo, že ho bolí bruško, že je mu ťažko z neprimeraného množstva podnetov, ktoré mu rodičia dopriali …Dôvodov na plač môže mať dieťa veľa – hlad je pritom len jedným z nich .

Veľa rodičov má tendenciu (aj vďaka hláškam typu „nechaj ho vyplakať“, „nič sa mu nestane, len sa mu posilnia pľúca“) nechať dieťa plakať. Tieto ponaučenia, dedené z generácie na generáciu, sa zdajú byť v čase, kedy sú rodičia večer na odstrel od únavy, zúfalo najjednoduchším riešením. Dokonca výskumníci v Austrálii prišli na zvláštnu metódu kontrolovaného plaču u detí, hlavne pri večernom zaspávaní. Ale: naozaj sa nič nestane, ak bude plakať?

Zrkadlenie

Pre malé bábätká je veľmi dôležitý kontakt s mamičkou (alebo ako hovoria psychológovia s materskou osobou, pretože to niekedy z rôznych dôvodov nemôže byť mama, ale musí ju nahradiť otec, starý rodič alebo náhradný rodič) už od prvých dní. Jednou z najdôležitejších činností, ktoré konáme s malým dieťatkom, je tzv. zrkadlenie. Je to niečo, čo akosi prirodzene robí každý, kto má vo svojej blízkosti bábätko. Pozorne sa díva na jeho tváričku a zopakuje takmer všetko, čo bábätko spraví, zvuky, ktoré vydáva apod. Skrátka s ním komunikuje. Prečo je to dôležité aj keď dieťatko ešte „nerozumie“ tomu, čo mu hovoríme?

Dieťa sa rodí bez toho aby si samo seba uvedomovalo ako samostatnú bytosť. Akoby nemalo akési psychologické ohraničenie. Zrkadlením mu pomáhame k tomu, aby začalo seba oddeľovať od okolia.

Psychomotorický vývin 

Tento sleduje pediater v rámci poradní, na ktoré s dieťatkom chodíte. Je však dobré vedieť, čo by vaše dieťatko v tom – ktorom mesiaci malo zvládnuť. Veľmi pekne a zrozumiteľne o psychomotorickom vývine píše v našej sekcii Anka Sedlačková – oplatí sa prečítať si.

Pre hlbšie pochopenie prejavov dieťaťa, prípadne jeho problémov, je dôležité venovať pozornosť pôrodu, ktorý môže významne ovplyvniť ďalší vývin. Pôrod je prelomovým momentom pre dieťa i pre matku. Pre dieťa  znamená dramatickú zmenu prostredia, v ktorom sa nachádza.

Prvé tri mesiace majú v živote dieťaťa výnimočné postavenie. Dieťa nadväzuje vzťah s rodičmi a s okolitým svetom, učí sa základným procesom, ako spať a tráviť. Je dobré, ak  v tomto období čo najviac prispôsobíme rytmus a priebeh našich dní potrebám bábätka. Sledujte ako prechádza z bdenia do spánku, z hladu do nasýtenia, z pokojného bdenia  a záujmu k príliš veľkému rozrušeniu.

Hra dojčaťa

S úplne maličkým novorodencom sa toho moc nenahráte, hru v tomto období vnímame ako zoznamovanie sa s vlastným telom, masírovanie prstíkov, dlaničiek, jemné ťap ťap ťapušky.

Hra nie je „len taká zábavka“. Pri hre sa naši drobci všetko učia, spoznávajú predmety, činnosti, ktoré stimulujú ich zmysly a podporujú rozvoj ich motoriky – jemnej či hrubej. 

Vývin hry od narodenia do jedného roka, ako aj tipy na hračky, sú na našom webe tiež spracované. Tak isto aj  úloha hračiek  vo vývine dieťaťa.

Prehliadky u pediatra

Preventívny prehliadok u pediatra absolvujete s dieťatkom do jeho prvých narodenín 9, z toho 3 v novorodeneckom období – prvá prehliadka o návrate z pôrodnice, v 4. týždni a v 7. týždni.  Ak vás zaujíma, čo Vás a vaše dieťa na tej-ktorej preventívnej prehliadke čaká, aby ste sa mohli pripraviť, čítajte tu . Odporúčame spísať si zoznam všetkých, ktoré na pediatra máte, aby ste na nič dôležité nezabudli.

Jednou z vecí, ktoré sa v rámci poradne často riešia, sú hmotnostné prírastky. Často sa obávame, či naše dieťa spadá do tabuľky hmotnostných prírastkov, potom neskôr, či náhodou nie je príliš tučné, chudé, neviem aké. Ale predsa len, asi najčastejšie sa tieto tabuľkové nácviky riešia na začiatku života dieťatka a cca do 2 rokov.

Tak, na čo sme ešte zabudli?

Snáď na nič a želáme vám veľa radosti s vašimi novorodeniatkami!

Foto: isifa.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár