Bábätko po týždniPrvý rok

8 mesiacov

  15.05.2010   0

Milá mamička, vaše dieťatko má 8 mesiacov.

Výživa

 • Kým dieťatko kŕmite, doprajte aj jemu malú lyžičku, s ktorou sa počas jedenia učí narábať. Lyžička by mala byť zaoblená, nie veľmi dlhá a široká. Deti v tomto čase radi chytia kúsok jedla do ruky a kŕmia sa sami. Môžete im ponúknuť kúsok varenej mrkvy, brokolice, kúsok chlebíka. Vždy však buďte pri nich, aby si nedali do ústočiek väčší kus jedla, než sú schopné zvládnuť. 
 • Viac o výžive a tipoch na stravovanie detí:

Ako vaše dieťatko rastie

 • Niektoré deti už v 8. mesiaci vedia sedieť bez opory. Je dôležité, aby sme neurýchľovali žiadny pohyb, pokiaľ dieťa naň nie je pripravené. Neposádzajte preto deti skôr, než sú schopné do sedu sa dostať sami.
 • Deti sa zvyčajne v tomto období vedia plaziť. Z plazenia postupne dieťatko prechádza do lezenie. Lezenie je pohyb významný pre neskoršie správne držanie tela, ako aj pre celkový psychomotorický vývin. 
 • V rámci jemnej motoriky sa dieťatko zdokonaľuje v držaní a uchopovaní hračiek. Dieťatko hračku rôzne pretáča. Keď uchopí do ruky jeden predmet, vie druhou rukou uchopiť druhý.

Čo dieťatko vníma

 • Kocky sú obľúbenou hračkou vášho dieťatka. Dieťatko sa s nimi hrá tak, že v každej rúčke má jednu kocku a búcha nimi o seba. Pokiaľ dieťatko vie už sedieť, začína pri hre s kockami robiť pokusy v stavaní kociek na seba. Vhodné sú väčšie modely, aby sa dieťaťu s nimi dobre manipulovalo.
 • Kým doteraz dieťatko s rôznymi hračkami robilo to isté, búchalo nimi, triaslo nimi (obdobie nešpecifickej manipulácie), teraz prechádza do obdobia špecifickej manipulácie, keď s každou hračkou robí niečo iné napr.: plienku krčí, gumenú hračku stláča a kockou búcha.

Ako dieťatko komunikuje

 • V tomto období učíme dieťatko reagovať na rôzne výzvy napr.: „urob ťap-ťap, urob pá - pá, ukáž aký si veľký“. Dieťatko niektorým slovám rozumie.
 • Zatiaľ čo v 7. mesiaci dieťatko slabiky opakovalo niekoľkokrát, napr.: ma – ma - ma, ba – ba -ba a pod., teraz ich duplikuje napr.: ma - ma, ba - ba.
 • Dieťatko sa snaží napodobňovať niektoré zvuky dospelých.

Potreba spánku

 • Denný spánok je približne 3 x po 1 a 1,5 hodiny. Doba nočného spánku sa pohybuje do 11 hodín.
 • Zároveň sa vášmu dieťatku koncom tohto obdobia môže začať meniť spánkový režim a nastane prechodné obdobie, kedy "tri spánky sú veľa a dva spánky málo". Dieťatko vydrží hore do 18.30 a potom už bude neskutočne unavené. Zaspí, pospí 3/4 hodinku a následne bude hore pokojne do 23.00 ... Príliš s tým nič nenarobíte, dieťa potrebuje spať a hoci je to v čase, ktorý vám nemusí vyhovovať, túto fázu treba len "prežiť".

Mohlo by vás zaujímať

Vaše dieťatko je už dosť veľké aj na väčšie výjazdy, výlety, či dovolenky. Máme pre vás niekoľko tipov:


Veľa informácií naraz?

Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť.

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised