MúdrostiAkčná matka

Keby miesto Ligy majstrov zapálil sviečku (a iné sny matiek na materskej)

 Gréta Čierna   08.05.2021   0

Čo si praje žena na materskej? Neprerušovaný spánok, chvíľu ticha a umývačku riadu? Po dvoch materských viem, že to nie také jednoduché.

Urobila som prieskum na ihrisku a v detskom kútiku, a budete prekvapení, po čom túžia mamy s deťmi naozaj.

shutterstock

 

Po čom ženy túžia?

Po romantike

O ženách existuje povera, že po pôrode im stačí, keď chlap objedná pizzu, aby mama nemusela variť. V skutočnosti mamy neprestávajú mať city.

Keď nás prestanú stresovať prebdeté noci a zúbky, celkom radi sa zase vrátime do plnohodnotného vzťahu. Pre niektoré ženy to znamená, že si muž vypočuje zopár našich súvislých viet.

Iné snívajú o kvetoch na výročie a retiazkach na narodeniny (číta toto môj muž?). Občas by potešilo, keby tato detí namiesto Ligy majstrov zapálil sviečku, alebo zajednal svokru a uniesol nás na jeden večer von.

Len tak, z lásky. Zdá sa vám, že dnešným ženám romantika veľa nehovorí? To len hráme formu, a kým chlap pozerá Tour, sťahujeme babské seriály o láske a randení.

Po uznaní

Výskumy ukazujú, že najrizikovejšou skupinou na sociálnych sieťach sú popri teenageroch matky na materskej.

Porovnávame plienkovanie, šatkovanie a maminkovanie, porovnávame, ktoré deti chodia na baby balet, ktoré na angličtinu, a ktoré len na ihrisko. Mamy, čo to preháňajú, sú zlé, mamy, tie, čo nikam nechodia, tiež.

Kto sa v tom vyzná? Jeden americký psychológ vraj áno. A tvrdí, že na vine je fakt, že na materskej dovolenke prestanú ženy na čas dosahovať vytýčené a merateľné ciele.

Žiadne odškrtnuté úlohy, žiadne príplatky za nočné kojenie. Sú baby, s ktorými to zamáva.

 

Prečítajte si aj: 10 dôvodov, prečo kašľať na cestovanie s deťmi, a zostať radšej doma

 

A práve preto potrebujeme od ostatných počuť, že aj keď máme dlážku od detskej výživy a náš dvojročný nechodí na nočník, sme dobré mamy. Potrebujeme to od kamošky, svokry, mamy a hlavne od svojho muža.

Po zábave

Pamätám si na deň, keď som po druhom pôrode chcela ísť prvý raz niekam sama. Napríklad na víno s kamoškou.

Najprv som nemohla zohnať takú, čo nemá choré dieťa, má opatrovanie, alebo ešte chodí medzi ľudí. Potom som si nemala čo obliecť.

A po celotýždňovej príprave som zostala vonku poldruha hodiny, lebo baviť sa s bezdetnými sa ukázalo ako nenormálne ťažké. Čo odpoviete na otázku, čo plánujete v piatok večer?

Väčšina mám sa z rovnakých dôvodov svojej oddychovej rutiny okamžite vzdá.

shutterstock

 

Lebo popri kočíkovaní nie je čas, a keď čas aj je, chceme dobehnúť pranie a varenie. Keď už sa odhodláme vytiahnuť päty z domu, musíme si to doma vybojovať.

Prežiť urazeného manžela, batoľa, dokonca psa. Všetci naokolo majú pocit, že mama má byť k dispozícii 24/7, a že je to OK.

Ak sa na materskú ešte len chystáte, dupnite si nohou čo najskôr. A ak už ste mama nejaký ten piatok, a padá na vás pocit, že vám to bezstarostné, dvadsaťročné dievča chýba, je najvyšší čas niečo s tým spraviť.

Po kamoškách

Na výške som mala veľa kamošiek. Celé more. Boli vtipné, milé, šibnuté. Spolu sme nakupovali, kávičkovali a obháňali budúcich manželov a oteckov.

Od materskej mám kamošky len medzi mamami. Väčšinou riešime klasiku - deti.

 

Prečítajte si aj: Čo závidím ostatným mamám?

 

Ale vyskytnú sa aj iné témy: manželské patálie, financie a vianočná výzdoba. Bolo to fajn, bolo s kým vypiť kávu na pieskovisku.

Ale chýbali mi staré babské kamarátstva, ktoré nerušili každú chvíľu plačúce deti s rozbitými kolenami a cukríkmi od piesku. Aké by bolo super zasa pokecať o topánkach (nie capačkách), šatách a chlapoch.

Mám dobrú správu.

Čím budú deti väčšie, tým bude pokecov bez detí viac. Prídu nové témy: koniec materskej, nástup do práce.

A staré kamošky? Odkedy sa medzi nimi zdvihla pôrodnosť, ozývajú sa čoraz častejšie. Vraj, čo robíme v piatok? Že nemajú ísť s kým kočíkovať.

Napadá mi ešte tisíc vecí, ktoré by mohli mamy na materskej chcieť. Čašníka v kuchyni, ktorý im bude po večeroch miešať drinky. Možno saunu v kúpeľni namiesto prebaľovacieho pultu.

No a vírivku na balkóne, ale to už je iný príbeh. Treba mať ambiciózne sny, hlavne, keď ten najdôležitejší, spokojné bábo v postieľke, už doma máme.

»»» Prečítajte si aj: 200-eurové prídavky nepomôžu, keď si spoločnosť neváži matky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised