Staráme saDenný režim a návyky

Ako spoznať, kedy dať bábätko spať

 Anna Veselá   20.12.2019   0

Možno ste už počuli o spánkových poradkyniach. Jednou je aj Polly Moore, ktorú nazývajú uspávačkou bábätiek.

Šéfka kalifornského Centra pre výskum spánku a autorka knihy „The natural baby sleep solution,“ prezrádza, aký rytmus spánku a bdenia majú novorodenci. Radí, čo môže rodičom pomôcť, aby bezbolestne uspali bábätko. Ako inak, odvoláva sa na vlastnú skúsenosť.

Ingimage

 

Používajte hodinky

Ako to už býva, Polly Moore pri novonarodenej dcére nepomohol ani doktorát z neurológie, ani múdre knihy, ani odborné rady. Bolo to hektické obdobie.

Vypozorovala však, že približne po hodine a pol od prebudenia sa dcére chce znova spať. Začala preto používať hodinky, aby tento čas „neprešvihla,“ a tiež všímať si aj ďalšie znaky, kedy je bábätko unavené.

Vystihnúť ten moment

Malé bábätká do troch mesiacov nebudú zívať, ani si trieť oči, aby vám dali najavo, že chcú do postieľky. Dokonca ani niektoré staršie bábätká to nerobia. Ročné dieťatká, ktoré už chodia, odrazu začnú byť nespokojné, keď sú unavené, dochádza k nehodám, lebo strácajú koncentráciu.

Spánková poradkyňa odporúča vystihnúť správny moment ešte skôr, ako sa napríklad rozplačú. Keď začnú mať neprítomný pohľad, akoby sa dívali do diaľky, vtedy by rodič mal vedieť, že už je čas.

Ingimage

 

Nie každý plač znamená hlad

Polly Moore vo svojej knihe vysvetľuje, ako si rodičia často dávajú plač do súvislosti s hladom. Bábätku ponúknu prsník alebo fľašu, ktorá ho iba pomýli a zaženie mu spánok. Problémy so spánkom nenechajú na seba čakať.

„Ak dáte dieťa spať načas, len čo si všimnete prvé znaky únavy, budú vaše bábätká zaspávať ľahšie a budú aj dlhšie spať. Ak čas na spánok premeškáte, ich organizmus sa znova prinúti k aktivite a vypadne z rytmu. Preto sa často stáva, že bábätká spia len 10 minút,“ tvrdí Moore.

Nie vždy sa môže rodičovi podariť uložiť dieťa spať, keď už je čas, aj obyčajná návšteva u pediatra môže rozhodiť celý deň, no aspoň sa lepšie dokážeme vysporiadať s nervozitou dieťaťa a držať ho v pokojnejšom režime.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised