Dieťa sa v noci často budí? Možno nemá spánkové návyky

Anna Veselá 0

Ak má vaše dieťa problém zaspať alebo sa v noci často budí, nejde o žiaden raritný prípad. Odhaduje sa, že až 70 % detí má „zlú“ aspoň jednu noc v týždni a tri z desiatich detí majú „horší“ týždeň, nielen jednu noc.

Ak však dieťaťu chýba kvalitný spánok niekoľko nocí po sebe, ovplyvňuje to potom aj jeho správanie počas dňa. Nielen jeho mrzuté, plačlivé nálady, ale aj jeho schopnosť sústrediť sa, učiť sa nové veci.

Shutterstock

Tieto obyčajné, ale overené spánkové návyky to však môžu zvrátiť a priniesť opäť celej rodine pohodu:

1. Pravidelný režim

Zamyslite sa nad tým, či má vaše dieťa pravidelný spánkový režim. Čas odchodu do postele treba prispôsobiť veku dieťaťa.

Poobedný spánok môže posunúť večierku na neskôr, ale nemalo by to byť po desiatej večer, pretože ak uložíte dieťa do postele po tejto hodine, už nemôžeme hovoriť o kvalitnom spánku.

Mohlo by vás zaujímať aj: Zlí spáči – deti bez režimu.

2. Spánková rutina

Aké rutiny, predchádzajúce spánku, máte u vás doma zavedené? Niečo, čo sa pravidelne opakuje večer, čo večer, na čo sa dieťa môže spoľahnúť ako na „hodinky.“ Či už je to kúpanie, masáž, rozprávka na dobrú noc, uspávanka, modlitba, pusa.

3. Posteľ nie je za trest

Je posteľ pre dieťa príjemným miestom? Obyčajne myslíme na to, aby deti nespali v prehriatej miestnosti, aby v nej nebolo príliš svetla alebo iných podnetov, ktoré by dieťa vyrušovali pri zaspávaní.

Ale „škaredú“ zónu môžeme dieťaťu vytvoriť aj tým, keď ho budeme posielať do postele za trest a potom sa v nej nebude cítiť dobre. Myslime aj na tieto súvislosti.

4. Vlastná posteľ, kvalitnejší spánok

Deti majú kvalitnejší spánok vo vlastnej posteli. Vyzerá to ako studený odchov, ale ak necháte dieťa, aby zaspávalo samé, nebude pendlovať zo svojej do rodičovskej postele uprostred noci.

Inak dieťa hľadá rodiča, ktorý bol pri ňom, keď zaspávalo a teraz tam zrazu nie je. Takto sa naučí znova zaspať, hoci sa aj zobudí uprostred noci.

Shutterstock

5. Elektronika preč

Elektroniku, či už sú to mobily, tablety, telka, počítač, vynechajte minimálne hodinu pred tým, ako pôjdu deti do postele.

Áno, aj „nevinný“ večerníček ako posledná bodka za náročným dňom môže mať na svedomí, že dieťa bude príliš nasýtené podnetmi a môže mať problém zaspať.

6. Jedálniček

Strava, samozrejme, výrazne ovplyvňuje kvalitu spánku. Fastfoody, instantné potraviny nemajú čo robiť v jedálničku detí. A taktiež sa treba vyhýbať veľkým porciám jedla bezprostredne pred spaním.

Dajte pozor aj na kofeín, lebo niekedy to rodičia podceňujú, nemajú napríklad problém dať deťom kofolu, hoci obsahuje viac kofeínu ako cola.

Prečítajte si aj: Večerné kaše pre bábätko na dobrú noc

7. Pohyb a spánok

Nabehali sa vaše deti cez deň dosť? Pohyb je dôležitý, deti potrebujú nejako dostať prebytok energie von. Potom sa im bude aj lepšie zaspávať. Príliš veľa aktivity si však nenechajte na čas, kedy sa chystáte do postele. Minimálne hodinu pred večierkou sa hodí dodržať kľudový režim.

8. Ako vyzerá náš večer

Stres na sklonku dňa, keď únava a nervozita rodičov vrcholí, vždy vyústi do nepokojnej atmosféry, v ktorej má dieťa problém zaspať. My, rodičia, si ho sami vyrábame tým, že chceme s deťmi toho veľa stihnúť, ale nedá sa všetko. Je na nás, aby sme si usporiadali priority.

Musíme mať každý deň teplú večeru a stráviť pri varení toľko času, že potom nestihneme ísť s nimi von na ihrisko? Necháme ich radšej pozerať pred spaním telku, ktorá ich môže nabudiť alebo si radšej spolu prečítame rozprávku ako súčasť nášho spoločného rodinného rituálu?

Banality, však? A predsa vieme, koľko nás to stojí ich aj dodržiavať. Nech sa nám v tom darí, milí rodičia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár