Čas na hranie. Čas na jedlo. Čas na oddych. Čas na učenie. Čas na spánok. Ak vytvárate pre svoje dieťa režim dňa, v ktorom má každá činnosť svoj vyhradený čas, robíte pre svoje dieťa to najlepšie, hoci vám dáva najavo, že sa mu to nepáči a radšej by robilo niečo celkom iné.
Deti potrebujú rutinu, predvídateľné a opakujúce sa veci.
Rutina je súčasťou detského rozvoja
Podľa programu americkej pediatrickej akadémie (AAP) s názvom Raný mozog a detský rozvoj, ktorý je zameraný na rozvoj mozgu počas prvých tisíc dní, je režim jeden z piatich kľúčových bodov rozvoja:
čítajte si s dieťaťom každý deň (1), hrajte sa s dieťaťom každý deň (2), udržiavajte rutinu, ktorá sa týka jedla, spánku a rodinnej zábavy (3), pochváľte dieťa pri každom úspechu (4) a rozvíjajte s deťmi silný a zároveň nežný vzťah (5).
Deti potrebujú istotu, a tú im dáva režim
Deti nebudú šťastné vtedy, keď si budú môcť robiť, čo sa im zachce. Práve naopak. Potrebujú rozumné hranice, aby sa cítili v bezpečí a režim je súčasťou hraníc.
Prečítajte si aj: Problémové deti nemajú večierku
Rutina mení správanie detí k lepšiemu
Deti sa lepšie správajú, keď vedia, čo môžu očakávať alebo čo sa od nich očakáva. Veľa detí, ktoré majú problém so správaním, nemá doma režim. Napríklad jedia, hrajú sa alebo používajú digitálne hračky vtedy, keď chcú.
Takýmto spôsobom sa dopracujeme k dieťaťu, ktoré nechce jesť, keď zasadne k stolu celá rodina alebo ho musíme naháňať, keď si má ísť umyť zuby či spať. Preto je dôležité, aby režim v rodine bol. Potom vidíme aj to, že sa mení správanie dieťaťa – k lepšiemu.
Rutina je dôležitá pre zdravie
Čím dlhšie rodičia otáľajú s nastavením hraníc – lebo sú zaneprázdnení, unavení z práce alebo sa im nechce bojovať s tvrdohlavými deťmi, tým ťažšie sa presadzujú v neskoršom veku. Navyše, môže to mať aj rôzne zdravotné následky.
Deti benevolentných rodičov, ktorí netrvajú na pravidelnom odchode do postele, sú chronicky nevyspaté, unavené a môžu mať sklon k depresiám. Niektoré štúdie spájajú neskorú večierku u detí s hyperaktivitou a so vznikom obezity.
Mohlo by vás zaujímať aj: Zlí spáči – deti bez režimu
Ako zaviesť rutinu bábätkám
Pri najmenších bábätkách sú oporné body, od ktorých môžeme odvíjať režim, vstávanie ráno a ukladanie na spánok večer, ku ktorému patrí kúpanie, prípadne masáž a čítanie rozprávky ako súčasť rituálu. Pri najmenších bábätkách prispôsobujeme podľa spánku aj čas prechádzky.
Pri starších bábätkách, ktoré prechádzajú z výlučnej mliečnej potravy na prvé príkrmy, môžeme vidieť, ako postupne začne patriť do dennej rutiny čas raňajok, desiaty, obedu, olovrantu a večere.
Ako zaviesť rutinu starším deťom
Deti, ktoré už chodia do škôlky, môžu mať ráno rutinu, ktorá bude zahŕňať zobudenie, obliekanie, raňajky, umývanie zúbkov, odchod do škôlky. Súčasťou večernej rutiny môže byť po umytí zúbkov a hygieny rozprávka, modlitba, objatie, pusa a odchod do postele.
rovnako, uplne suhlasim a dakujem za clanok, mozem to len potvrdit! nemame doma ziadne sceny tykajuce sa, ze deti nechcu ist jest, spat, kupat sa a podobne.. a treba zacat pekne od narodenia 😉
Uplne suhlasim.Moji dvaja maju peknu rutinu,presne vedia co bude nasledovat kazdy den a nemame ziadne vecerne cirkusy ci hadzania sa o zem a pod.Spia 11hod v noci a su to spokojni dvaja zbojnici