Spánková poradkyňa: dnešné mamy by mali spomaliť

Anna Veselá 0

Austrálčanka Christine Minogue, ktorá sa už viac ako tridsať rokov venuje novorodeniatkam a je vyhľadávanou spánkovou poradkyňou, hovorí, že moderné mamy by mali spomaliť.

Keď odchádzajú z pôrodníc domov s malinkými, čerstvo narodenými bábätkami, čaká ich nielen krásny, neopakovateľný čas. Eufória a popôrodné endorfíny netrvajú večne. Zároveň je to veľmi náročné a vyčerpávajúce obdobie.

Shutterstock

Na realitu nie je veľa nových rodičov pripravených. Mamy toho chcú stihnúť toľko, ako pred tým, než sa im narodilo dieťa a zrazu im vybuchuje jeden plán za druhým.

Prispôsobenie sa životu novorodenca je v súčasnosti ešte zložitejšie ako v minulých generáciách. A to najmä preto, že nové mamy si musia so všetkým poradiť samé.

Tejto téme sa Christine venuje aj vo svojej knižke „Bringing baby home.“ A upozorňuje v nej mamy, aby to od začiatku „neprepískli.“

Ani mamy, ani bábätká nemajú byť preťažované.

Náplňou materskej dovolenky by nemal byť natrieskaný diár kreatívnych, edukačných kurzov a aktivít. Aj bez toho je samotné materstvo už dosť náročné. Vôbec zvládnuť bežný chod dňa tak, aby mama nemala pocit, že je večer psychicky na dne.

Mamy by sa mali zamyslieť, čo naozaj ich bábätká potrebujú. Či je napríklad dobrý nápad chodiť s novorodencom na plávanie, ak to znamená chatrný spánok v aute, aby nezmeškali zaplatený termín.

Bábätká potrebujú čas, potrebujú pozornosť, potrebujú rytmus. Čím viac je náš život chaotickejší a nepredvídateľný, tým viac bude bábätko nespokojné a plačlivé a bude mať aj problém so spánkom a zaspávaním.

Režim na prvom mieste

Všetko je o dôslednosti, opakuje novým rodičom spánková poradkyňa. Rovnaký čas a tá istá rutina deň čo deň.

Či je to uspávanka alebo čítanie na dobrú noc, čokoľvek si osvojíte vo vašej rodine, dávate tak základ, ktorý pomáha dieťaťu naučiť sa, aké kroky predchádzajú uloženiu do postele.

Tieto isté vzorce je treba opakovať, aj keď nespíte s bábätkom doma a nebudete sa nikdy sťažovať, že nemáte šťastie na dobrého spáča.

Prečítajte si aj: Dobrý rodič vytvára deťom režim

Neverte mýtom o spánku bábätiek

Počas prvého roka sa počty spánkov a ich trvanie počas dňa menia často a bábätká, ktoré spia od narodenia celú noc, sú skôr mýtom ako pravidlom. Netreba tomu podliehať.

Rovnako netreba veriť tvrdeniu, že ak vynecháte poobedný spánok, bábätko aspoň večer rýchlejšie zaspí. Opak je pravdou. Čím viac spánku počas dňa má dieťa, tým lepšie zaspáva.

Podľa spánkovej poradkyne je ideálne, ak sa poobedný spánok skončí do tretej poobede, ak chceme, aby dieťa išlo do postele o 8 večer, pretože 5,5 hodiny je optimum času, ktoré zvláda byť malé dieťa hore.

Dbajte na poobedný spánok

Poobedňajší spánok je návyk, ktorý pomáha bábätkám aj malým deťom do troch rokov riešiť ich dlhotrvajúce problémy s nočným spánkom. Ideálne je, ak stihneme dieťa uložiť dieťa na obedný spánok ešte pred 14-tou hodinou, vtedy dosiahneme, že dieťa má kvalitnejší spánok.

Mohlo by vás zaujímať aj: Dokedy má dieťa spať cez obed?

Všetko má svoj čas

S presťahovaním malých detí z postieľok do veľkej postele by sme sa nemali ponáhľať pred tým, ako je na to dieťa pripravené, pretože táto zmena môže mať veľký dopad na jeho spánok v noci.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár