Budete mať školáka?

Zuzana Gejmovská 0

Nedávno skončil školský rok. Nastal tak dlho očakávaný čas prázdnin – čas odpočinku a relaxácie pre školopovinné deti, rodičov ale i starých rodičov, ktorí sa celý rok tešia na chvíle strávené so svojimi vnúčatami. Mnohí rodičia si zároveň uvedomili, že po skončení týchto prázdnin začne povinnú školskú dochádzku aj ich dieťa.

Po eufórii z narodenia dieťatka príde stereotypný kolotoč denných povinností, ale ani sa nenazdáte a vaše bábätko vyrastie z plienok. Onedlho sa váš „lezúň“ pohybuje vzpriamene rýchlosťou blesku, vy lúštite tajničky jeho zakódovaných správ. Po tomto neuveriteľne objavnom období života dieťaťa máte novú úlohu – pripraviť ho na vstup do školy. Doposiaľ nespútaný, v dnešnej dobe veľmi málo obmedzovaný, spôsob života ľudského mláďaťa sa musí postupne meniť.

Ak vaše dieťa nenavštevovalo škôlku, kde je zavedený určitý denný stereotyp, deti sú zvyknuté na kolektív a postupne sú vedené hrami k určitým zručnostiam a návykom, odporúčame: Nespoliehajte sa na nultý ročník ZŠ a začnite s prípravou už doma a čím skôr.

Skúste sa pridržiavať týchto dobre mienených rád.

To je skutočne len zopár dobre mienených rád, lebo: Koľko ľudí, toľko chutí. Treba mať stále na zreteli, že každá ľudská bytosť je výnimočný originál. Rodič by mal najlepšie poznať svoje dieťa, jeho povahu, nálady, danosti, spôsob komunikácie, ktorým najviac dosiahne,… Lebo ani tisíc rád a sto overených skúseností nemusí platiť práve pre vaše dieťa. Čo však platí bez výnimky a vždy je trpezlivosť a láskavosť.

Ale zvykajte si! Takýchto zlomových okamihov v živote vášho dieťaťa zažijete ešte mnoho.

Ak k nim zaujmete ten správny postoj a budete ich brať ako prirodzenú súčasť chodu života s veľkou dávkou optimizmu ich hravo zvládnete.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár