Hračky vhodné pre novorodenca, polročné, ročné či dvojročné dieťa

Katarína Kačuríková 2

Môže sa na prvý pohľad zdať, že prvých niekoľko mesiacov života vášho novorodenca sa točí okolo kojenia, spánku a menenia plienok. No vedeli ste, že čas na hranie a v podstate hranie ako také je tiež hlavnou súčasťou vývoja vášho drobca? Od kognitívneho a fyzického až po emocionálny a sociálny rast, dôležitosť hry v každom veku je nesporná.

shutterstock

Prostredníctvom hry môžu deti akéhokoľvek veku (dokonca aj nemluvňatá) spoznávať seba a svet okolo seba. A k takémuto spoznávaniu a rozvoju svojho dieťaťa môžete prispieť aj vy. Hranie sa a učenie s vašim dieťaťom mu môže pomôcť dosiahnuť dôležité fyzické míľniky, rozvíjať jeho mozog, učiť ho emóciám a sociálnym zručnostiam, precvičovať motoriku a v neposlednom rade podporovať rozvoj jazyka.

Nepodceňujte teda výber vecí pre bábätká. Rovnako, ako si dávate záležať na výbave pre bábätko (či už pre novorodenca alebo staršie batoľa), tak by ste si mali dať záležať aj na výbere správnych detských hračiek.

Hračky pre malé deti – 0 až 6 mesiacov

V prvých mesiacoch deti nepotrebujú veľké množstvo hračiek. Popravde skôr sledujú, čo sa deje okolo nich a zisťujú, čo dokážu ich ručičky a nožičky. Práve nimi dokážu byť fascinované dlhé hodiny. Otáčajú sa za zvukmi, čím posilňujú svoje svaly, dvíhajú hlavičku a všetko skúmajú prostredníctvom svojich úst. Ak teda vyberáte hračky pre deti v týchto mesiacoch, tak voľte:

  • hračky, ktoré môžu držať vo svojich malých ručičkách, cmúľať ich, triasť nimi a ktoré vydávajú zvuk – hrkálky, hryzadla, mäkké bábiky, gumené loptičky, mäkké obrázkové knihy a pod.,
  • hračky, na ktoré sa môžu pozerať – veľmi obľúbené sú kontrastné kartičky so zvieratkami, hračky s nerozbitnými zrkadielkami, detské leporelá,
  • veci, ktoré môžu počúvať (hračky, ktoré vydávajú zvuk) – hrací kolotoč nad postieľku, hračky spievajúce uspávanky alebo také, ktoré sú plné riekaniek.

Hračky pre deti vo veku 7 až 12 mesiacov

Deti sa v tomto období začínajú pomaly pohybovať – pretáčajú sa, sedia, začínajú sa plaziť, stať a niektoré už začínajú neisto chodiť. Vďaka tomu začínajú objavovať nový svet, na ktorý doposiaľ pozerali len poležiačky. Rozumejú bežným slovám, dokážu identifikovať časti tela, nájsť ukryté predmety a ukladať či vyťahovať veci zo šuplíkov. Hračky, ktoré podporia ich vývoj:

  • plastové a drevené vozidlá s kolesami, vďaka ktorým sa môžu pohybovať po domácnosti, hračky do vody, hračky na oporu pri chodení,
  • hračky, do ktorých môžu veci ukladať (napr. na spoznávanie tvarov) a z ktorých môžu veci vyberať,
  • veci na stavbu – drevené kocky (drevené hračky) alebo mäkké bloky,
  • hračky, ktoré posilnia ich svaly – väčšie lopty, hračky na tlačenie alebo ťahanie.

Hračky pre ročné deti

V tomto roku už sú deti väčšinou na nohách a vy máte čo robiť, aby ste ich aspoň na chvíľu zastavili. Nasadiť plienku je bojom na dlhé minúty, lezenie na schody môže byť pre ne veľkou zábavou a prvé slová sú míľnikom, pri ktorom nejeden rodič vyroní slzu. Deti rady experimentujú a objavujú neznáme a nepoznané, preto by ste mali byť v strehu, aby boli v bezpečí. Detské hračky, ktoré sa oplatí pre ne zadovážiť:

  • knihy s jednoduchými ilustráciami alebo fotografiami skutočných predmetov, knihy s riekankami,
  • veci na vytváranie – umývateľné fixky, pastelky, papiere,
  • veci na „predstieranie“ – hračkárske telefóny a diaľkové ovládače, detské kočíky a bábiky, plyšové hračky, zvieratká z rôzneho materiálu, realistické vozidlá,
  • veci na zapájanie svalov a precvičovanie motoriky – puzzle, hračky s rôznymi gombíkmi, ktoré musia stláčať alebo vyťahovať.

Hračky pre 2-ročné deti

Batoľatá sa rýchlo učia jazyk, preto sú pre ne vhodné akékoľvek hračky, ktoré podporia ich jazykový vývoj (aj v cudzom jazyku). V tomto prípade je najlepšie s nimi listovať v knihách a učiť ich nové slovíčka. V tomto veku deti milujú preliezky, skákanie z výšky (možno si to odnesie vaša pohovka), kotúľanie sa a pod. Dokážu dokonalo ovládať svoje ruky a prsty, preto im nerobia problém žiadne drobné predmety.

  • Hračky na riešenie problémov – napr. drevené puzzle s niekoľkými dielikmi, predmety na triedenie podľa veľkosti, farby, tvaru.
  • Stavebnice, detské kuchynky, bábiky s doplnkami na prezliekanie, hračky do vody a piesku.
  • Veci na vytváranie – predovšetkým nožnice na strihanie pre batoľatá, tabuľa a krieda na písanie, magnetická tabuľa, štetce a farby na maľovanie.

Hračky pre deti od 3 do 6 rokov

Škôlkari a predškoláci majú dlhšiu pozornosť než batoľatá. Ak ich niečo zaujme, dokážu sa pri tom zabaviť pomerne dlhú chvíľu. Zvyčajne veľa hovoria a veľa sa pýtajú, preto sa pripravte na obdobie A PREČO? Rady sa hrajú v kolektíve, učia sa požičiavať a deliť sa o hračky a začínajú súperiť s ostatnými.

Čo sa týka hračiek pre deti v tomto období, môžete voliť čokoľvek čo udrží ich pozornosť. Skvelé sú rôzne hádanky, zložitejšie stavebnice a hry, modelovacia hmota, rôzne rytmické nástroje (klavír, tamburína, xylofón, harmonika, flauta, bubon,…). Voliť môžete aj hry, ako sú kolky, terče s loptičkami a pod.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. teraz je velmi moderna a prakticka hračka pre male i vačšie deti obria stavebnica, ktora vyzera ako tehličky . Maju to takmer všade a deti sa s nimi naozaj velmi pekne vyhraju

Pridaj komentár