Staráme saPsychomotorický vývin

Obdobie 4. – 6. mesiaca : Hračky a hry

 Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD.   08.12.2021   0

Práve v období od 4. mesiaca sa deti začínajú viac zaujímať o hračky. V súčasnosti je hračiek od výmyslu sveta a predsa je veľa z nich celkom nevhodných pre malé deti.

Hračky a hry

Hračky sú aj veľmi dobrým prostriedkom, ako môžeme zistiť inklináciu k farbám, zvukom, materiálom a pod.

Keďže vnímanie dieťaťa sa rozvíja postupne je dobré hračky vyberať jednoduché a funkčné. Pre dieťatko vo veku 4. – 6. mesiacov sú vhodné hračky menšie a ľahšie, aby sa im dobre držali. Vhodné sú rôzne krúžky, ktoré dieťatko v tomto veku vie držať a vložiť do úst.

Môžu mať rôzne veľkosti a farby.

Ďalšou skupinou hračiek sú hračky zvukové a tým mám na mysli rôzne hrkálky, nie až tak hračky, ktoré natiahneme alebo stlačíme a oni hrajú. Tie sú pre väčšie deti.

Hrkálky rôznych farieb a intenzity môžu byť pre deti veľmi podnetné. Môžete vypozorovať, či ich niektorý zvuk neľaká. Keďže deti tejto vekovej skupiny este nevedia hračku vedome pustiť, môže sa stať, že dieťa sa vyľaká, začne mávať ručičkami, pričom sa zvuk ešte zintenzívni. Ak pozorujete, že zvuk, tvar alebo farba hračky dieťa príliš rozruší, dajte hračku preč. Môžete ju ponúknuť dieťaťu o pár mesiacov. 

My dospelí sme často nadšení, aké premyslené hračky na nás číhajú v obchodoch. Na jednej jedinej hračke máme často obrovské množstvo podnetov. Plyšové zvieratko viacerých žiarivých farieb – vizuálna stimulácia, so šušťavými ušami a pískacím bruškom – sluchová stimulácia, s pevnými krúžkami na uchopenie, z ktorého každý ma iné vrúbkovanie - dotyková stimulácia.

Naše malé dieťa sa ešte nevie orientovať v takej spleti podnetov. Je preň lepšie viacero jednoduchších hračiek, kde môže trénovať pozorovanie jednoduchých javov a nie je neustále vyrušované ďalšími akciami hračky.

Áno, naše dieťa potrebuje vhodné podnety ale, ak ich je príliš veľa, tak si nemôže trénovať schopnosť rozvíjania konkrétnych aktivít, zamerania pozornosti, sústredenia.

A to je v dnešnej dobe veľmi aktuálna téma. 

Pohyb s bábätkom

Ak je vaše dieťatko v dobrej pohode, určite bude šťastné, keď si s ním zatancujete alebo sa inak pohybovo zahráte.

Ak radi tancujete, zapnite si obľúbenú hudbu, vezmite si bábätko na ruky zabalené do klbka a tancujte – improvizujte. Rozhýbte si bruško, boky, ramená, otočenia, pohupy. S malými deťmi, ako sú tie naše je dobré sa hýbať pomaly a plynulo. Ak máte šatku alebo dobrý nosič s širokým pudlom (Ergo, Manduca, Liliputi), môžete si rozhýbať aj ruky hladkými krúživými a vlnkovými pohybmi. Príliš náhle zmeny rýchlosti alebo smeru pohybu môžu vyvolať úľakový reflex, ktorý navodí dieťatku stres.

Pomalý a plynulý pohyb pripomína bábätku vnemy z obdobia v maminom brušku, čo pôsobí veľmi upokojujúco. Takýto uvoľnený pohyb poskytuje masáž vnútorným orgánom bábätka, najma, ak využívame postupné vychyľovanie v rôznych smeroch.

Ak sa takémuto tancu venujeme pravidelne, po čase zistíme, že naše dieťatko je oveľa pevnejšie a  rado sa hýbe rýchlejšie bez toho, že by sa objavoval úľak (zaťaté pästičky a rozhodené ručičky do strán), takže môžeme náš tanec spestriť rýchlejším pobehnutím, otočením alebo pridupnutím. Ak radi tancujete konkrétne tanečné štýly, ktoré sú rýchle, skúste ich s bábätkom robiť v spomalenom prevedení.

Foto: autorka

Materiál pripravila Mgr. Anna Sedlačková ArtD., občianske združenie Babyfit,www.babyfit.sk

V prípade konzultácií v oblasti pohybového vývinu kontaktujte babyfit@babyfit.sk, anka@babyfit.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD.

Mgr. Art Anna Sedláčková, ArtD., Pedagóg vývinového pohybu IDME v systeme BMC, Babyfit o.z., www.babyfit.sk, napísala pre www.babetko.sk   sériu článkov o psychomotorickom vývine .
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

freshscat.netpooscat.comshittingporn.netjade-scat.com