Staráme saPsychomotorický vývin

Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka

 Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD.   20.09.2021   0

Obdobie 4. až 6. mesiaca je podľa mňa jedno z najharmonickejších období prvého roku života.

Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú  trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.

Shutterstock

 

Dieťatko vo veku 4 - 6 mesiacov

Dieťa má často pravidelný denný režim, postupne sa predlžuje čas aktívneho bdenia, ako aj čas nočného spánku. Udomácnilo sa medzi svojimi a stáva sa viac a viac súčasťou rodiny so svojimi nárokmi, ale aj vkladmi do nej.

Čo je najkrajšie, dieťa nielen vníma svoje okolie, ale aktívne s ním nadväzuje kontakt. Často sa usmieva na rodičov, súrodencov, ale aj neznáme osoby, svoju pohodu a radosť prejavuje vokalizáciou, džavotaním, smiechom a pohybom celého tela

V tomto období môžeme pozorovať ďalšie charakteristické rysy a preferencie dieťaťa. V porovnaní s druhým polrokom života dieťaťa je to obdobie pomerne pokojné. Dieťa potrebuje pre svoje záujmy relatívne malý priestor, aj keď postieľka mu už nestačí.

 

Vydávam sa do priestoru (rolovanie, pretáčanie)

Rozvíjajúce sa fyzické a psychické schopnosti umožňujú dieťaťu postupne spoznávať a ovládať stále viac a viac priestoru okolo seba. V polohe na chrbátiku sa naťahuje za hračkou, alebo sa hrá so svojimi vlastnými nohami.  

Dieťa zažíva pri zmysluplnom pohybe veľmi príjemné pocity, ktoré dáva najavo vokalizáciou, bľabotaním, výskaním alebo smiechom. Vedome objavuje svoje telo, obzerá si svoje ruky, ak sa mu podarí zdvihnúť nôžky, chytá si najskôr kolienka, potom chodidlá a tie si napokon ochutná.

Shutterstock

 

Otázka času, kedy sa pretočí na bok

V minulej časti sme sa venovali konceptu stredovej osi tela ako východiska pre organizáciu pohybu a vnímania.

Ak je stredová os dobre založená okolo tretieho mesiaca (dieťatko je na chrbátiku s hlavičkou v strede, ručičky symetricky zdvíha a uchopuje predmety a nôžky sa pokrčené priťahujú k brušku), potom je len otázkou času, kedy dieťatko začne experimentovať s pretáčaním panvy do jednej a druhej strany a postupne sa pretočí na bok a späť do stredu.

To sa väčšinou deje, keď má pokrčené nohy a zdvihnuté ruky (prípadne si drží kolená alebo chodidlá).

Ak sa udomácni v polohe na boku, natiahne sa rukou za hračkou, pri tom jemne zdvihne a natiahne hlavičku - pretočí sa na bruško.

Práve pretočenie z chrbátika na bruško je prvým samostatným pohybom do priestoru, ktorý nám signalizujenďalší stupienok k samostatnosti dieťaťa.

Shutterstock

 

Priestor na hranie a polohovanie

Samostatné pretočenie je dosť často prirodzeným upozornením pre rodičov, že dieťa potrebuje hrací priestor. Mal by byť bezpečný, aby z neho dieťatko nespadlo, mal by byť aj dostatočne veľký, aby na ňom mohli ležať aj rodičia.

Je to nielen príjemné, ale pre dieťatko aj veľmi motivujúce, keď rodičia vidia svet z jeho perspektívy.

Pre rodičov je to príležitosť vyskúšať si na vlastnom tele pohyby, ktoré robí ich dieťa. Takéto miesto by malo byť v miestnosti, ktorá je centrom denného života: v kuchyni, obývačke a pod.

Malo by byť dosť priestranné na to, aby si naň mohli ľahnúť na bruško bábätko a dvaja dospelí. Je dobré, ak je chránené pred prievanom a vyteplené od zeme.

Shutterstock

 

Vhodný je koberec alebo veľké puzzle kocky, s ktorými sa dieťatko vyhrá, keď bude staršie. Na spodnú vrstvu položte jednu alebo viac diek, ktoré môžete prať.

Deky by mali byť jednofarebné, pri viacerých voľte rôzne farby. Ak sú deky rôznofarebné alebo majú našité rôzne ozdoby a hračky, dieťa je príliš stimulované farbami a tvarmi

Prečítajte si viac o tom, čo robiť, keď sa dieťatku pretáčanie nedarí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD.

Mgr. Art Anna Sedláčková, ArtD., Pedagóg vývinového pohybu IDME v systeme BMC, Babyfit o.z., www.babyfit.sk, napísala pre www.babetko.sk   sériu článkov o psychomotorickom vývine .
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised