Staráme saHračky, hry, čmáraninky

Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!

 Gréta Čierna   18.02.2019   0

Hádanka pre mamy na materskej. Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke. Čo je to? Sprostá kocka z lega!

Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo bábo bez nej nemôže žiť.

shutterstock

 

Menej býva viac

Keď som bola decko, mali sme doma taký prádlový kôš so zlomenou rúčkou.

V ňom sme mali nahádzané všetky stavebnice, bábiky, riadiky, zlomené autíčko, ktoré som šlohla bratrancovi, a dvoch plyšákov, ktorých mama, zaslúžený minimalista, náhodou nevyhodila.

Každý večer sme do koša pozbierali svoje poklady a ten putoval pod posteľ. Žiadne duplo krabice na lego, žiadne boxy, police, zoraďovače. Jeden kôš. 

 

Nie ako to, čo sa ocitlo u nás doma. To je des.

Každú chvíľu nám nejaký dobrodinec daruje puzzle, ktoré nenávidím a ktoré sú za minútu všade.

Bábiky majú svoje privátne postieľky, máme plyšákovskú policu, ale aj tabuľu na kreslenie, čajovú súpravu (akú nemám ani ja!) a kopu mini šatičiek pre naše malé obyvateľky. A načo! 

Hračky sú psycho

Na tabuľu drvivú väčšinu roka padá prach. Použila sa raz, vtedy spadla nášmu malému susedovi na hlavu. Bábiky spia zásadne v manželskej posteli prikryté mojimi najlepšími uterákmi, oblečené v utierkach na riad. Čaj pijú z legových kociek.

shutterstock

 

Máme doma aj nádherný drevený domček s ružovou strechou a balkónom. Deti sa doňho opakovane pokúšali vliezť, takže má trvalo poškodené steny.

Teším sa z neho najmä ja, bol to totiž môj detský sen. Hrám sa s ním tak, že z neho raz za čas utriem prach a niekedy donútim deti pózovať pri ňom, aby som mohla kamoškám poslať roztomilé fotky dievčatiek pri bábikovom domčeku.

Na love v kuchyni

Moje deti sa hrajú rady. Najradšej v kúpeľni, kde sa zlepšujú v hre „hod do wécka“, a do záchodovej misy hádžu sponky, gumičky do vlasov a kraviny z kinderka, ktoré potom nutne potrebujú.

Ja ich následne lovím a nadávam na celý svet. Sranda je aj v šuflíku s ponožkami, ale úplne topka je kuchyňa. To tajomné miesto, kde sa skrývajú najúžasnejšie poklady na svete.

shutterstock

 

Nič sa nevyrovná tomu, keď mi potajme šlohnú hrniec a uvaria si legovú polievku so zebrou z Madagaskaru.

Keď sa pochúťkou navzájom nakŕmia, hrniec jednoducho prevrátia, vezmú varechy a založia punkovú kapelu. Vtedy dávam slúchadlá na uši a varím kávu.

Moje deti si okrem iného rady požičiavajú múku, cukor, suché rožky, koreničku, zavrú sa do skrine a pripravujú tajné elixíry. Vrcholom ich predstavy o zábave je, že vlezú do práčky, umývačky, sušičky, šuflíka s pokrievkami, a tam si založia stanovište. 

Ako vlákať deti do izby

Moja mama vraví: „Budeš mať poriadok, keď sa budú hrať v detskej izbe.“ Snažila som sa.

Lákala som ich z môjho osobného priestoru – kuchyne, a vymýšľala detskú izbu, kde by sa chcelo hrať každé dieťa.

Skúšala som kombináciu švédskeho dizajnu (chápeme sa, Ikea), pastelových záclon a didaktických hračiek.

Z tejto éry mi ostal len ručne maľovaný obraz pre deti, ktorý mal akože vytvoriť umelecké prostredie, a koberec v rohu izby, o ktorý sa deti potkýnali a chytali sa naň smeti z celého bytu.

shutterstock

 

Skúsila som to inak.

Nahrabala som asi trilión hračiek, ktoré som predtým vyhodila, aby už konečne sedeli v izbe a hrali sa.

Moje deti sa hrali len na rozhadzovanie, a keď sa nám z izby doslova valil bordel, odhodlala som sa rozdať všetky rárohy a deťom nechať len pár obľúbených hračiek.

Robte si, čo chcete

Deti majú ohromnú schopnosť všetko prežiť. Aj moje šialené výchovné pokusy. Po skoro dvoch rokoch snaženia o hru v detskej izbe sú stále tu.

Sedia na dlážke v kuchyni, vyťahujú hrnce, miešajú balík mrazeného hrášku s raňajkovým kakaom a dobre sa pritom bavia.

Jedného dňa som bez nálady vyberala riad z umývačky a premýšľala, koľko by stála upratovačka zamestnaná na nepretržitú smenu, keď sa ku mne natiahla rúčka s tanierom.

„Tu máš, maminka,“ vraví detský hlások.

Moja mladšia akoby vytušila, že je čas pridať ruku k dielu a rúčkou od čokolády mi podáva umytý riad. Druhá slečna má neskutočnú radosť. Sušička práve dosušila a ona na prvý raz vypne detskú poistku a vyťahuje oblečenie na neumytú dlážku.

Shutterstock

 

Deti evidentne berú moju makačku v domácnosti ako super hru a chcú sa baviť tiež. Som v pokušení nechať to všetko na nich, ale potom si poviem, že im ešte nejaký čas budem asistovať a vysvetľovať, čo a ako.

Nakoniec, zdá sa, že už čoskoro aj tak budem len ležať na gauči s vyloženými nohami a deti ma budú obskakovať.

Ony dobre vedeli, prečo sa musia v kuchyni stoj čo stoj udržať – pre dobro svojej upracovanej matky. A ani tie najkrajšie hračky ich v tom neodradili.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised