Ako obliecť bábätko v lete, aby sa neprehrialo

redakcia 0

Kým v zime riešime, ako bábätko obliecť, aby ho neofúklo a neprechladlo, v horúcom lete máme iné dilemy.

Do čoho bábätko obliecť, aby sa neprehrialo a kedy s ním ísť von, aby mu pobyt na slnku neublížil.

Shutterstock

Základom je bábätko nebabušiť

V horúcich letných mesiacoch bábätkám obliekajte iba ľahké, vzdušné oblečenie, aby sa pot mohol odparovať. Najlepšia je bavlna.

Syntetika nie je vôbec vhodná, pretože tento materiál zadržiava teplotu, bábätku je v ňom horúco a nepríjemne, môže dostať potničky.

Najmenšie a najcitlivejšie bábätká do troch mesiacov budú spokojné, keď im oblečiete tenké bavlnené body s dlhým rukávom alebo tenkú bavlnenú košieľku, tenké bavlnené nohavice s voľnou gumičkou v páse.

Ak nie je priveľmi horúco, dajte im tenké bavlnené ponožky. Na hlave by mali mať klobúčik alebo tenkú bavlnenú čiapku.

Prečítajte si tiež: Nebabušte bábätká aj v lete

Myslite aj na farbu oblečenia

Nielen materiál, aj farba oblečenia je v lete dôležitá. Preferujte svetlé odtiene, ktoré nepriťahujú toľko slnka ako tmavé farby.

To sa týka aj nosičov a šatiek, nemali by byť z hrubých materiálov, lebo sa veľmi rýchlo prehrejú vďaka teplote vášho tela a vysokej vonkajšej teplote.

Ak kočíkujete, používajte namiesto strechy slnečník. Strecha kočiara totiž udržiava nad dieťaťom teplý vzduch. A pozor na zakrývanie kočíka plienkou, bábätku hrozí prehriatie.

Keď dieťa vyberiete z autosedačky, z kočiara, z nosiča či babyšatky, skontrolujte, či nie je spotené a v prípade potreby ho hneď prezlečte do suchého.

Keď bábätko dojčíte, stačí, keď bude oblečené v košieľke alebo body, nedávajte ho do perinky, mohlo by sa spotiť a prehriať.

Prečítajte si aj: Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo

Sledujte aktuálnu teplotu

Ak idete von s novorodencom, majte po ruke aj čiapočku a ďalšie vrstvy, keby sa podvečer preklenul do večera a dieťaťu by už naozaj mohla byť zima.

To zistíme jednoducho tak, že mu vopcháme ruku „za krk“. Ak je toto miesto na tele bábätka teplé, nie je mu chladno. Ak je toto miesto vlhké, je mu teplo, treba odobrať vrstvu oblečenia.

Pozor, nedajte sa zmýliť, ak má bábätko studené ruky a nohy. Malé dieťa si nevie regulovať telesnú teplotu a rúčky môže mať studené, aj keď mu je teplo. Mnohé maminy sa vtedy zľaknú a začnú dieťatko viac obliekať. V takom prípade hrozí riziko prehriatia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár